نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/7      9:24:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:117


نسخه چاپی
موارد احتياطی، ویژه حافظه هاي جانبی
گروه اجتماعی - امروز استفاده از حافظه هاي فلش مموری (جانبی) براي ذخيره و انتقال اطلاعات بسيار رايج است، اما اين حافظه هاي جانبی قابليت هايي دارند كه هم استفاده از آنها را ساده مي كند و هم مشكلات امنيتي به وجود مي آورند.

حافظه هاي فلش كوچك، در دسترس، ارزان و قابل حمل و نقل هستند آن هم به سادگي قرار دادن در جيب شلوار؛ همه اين مزايا سبب شده است كه اين حافظه ها براي نقل و انتقال اطلاعات از رایانه به رایانه ای ديگر و یا گوشی تلفن همراه، بسيار محبوب و مرسوم باشند اگر چه همه اين خاصيت ها آنها را براي خرابكاران كامپيوتري و ويروس ها جذاب كرده است.

يك راه خرابكاري آلوده كردن كامپيوتر، اتصال حافظه فلش به آن است؛ به طوريكه بعد از اتصال حافظه فلش با كدهاي مخرب يا بد افزارها آلوده مي شود. حال اگر اين فلش آلوده را به كامپيوتر ديگري متصل كنيد، بلافاصله بد افزارها فعال مي شوند و آن كامپيوتر را هم آلوده مي‌كنند. هر چند ممكن است اين كامپيوتر هم خود به ويروس ها يا بد افزار هاي ديگري آلوده باشد. آنگاه احتمالاً حافظه فلش شما باز هم آلوده‌تر خواهد شد و اين روند همچنان ادامه دارد، تا اينكه فلش شما تبديل به كلكسيوني از بد افزارها و ويروس‌ها مي‌شود.

ممكن است بعضي از خرابكاران از حافظه USB مستقيماً براي دزدي اطلاعات استفاده كنند. اگر يك خرابكار دسترسي فيزيكي به كامپيوتر شما داشته باشد مي‌تواند اطلاعات حساس را مستقيماً به USB منتقل كند. حتي كامپوتري كه خاموش است مي‌تواند آسيب‌پذير باشد. چون حافظه كامپيوتر تا چند دقيقه بعد از خاموش شدن بدون اينكه به برق وصل باشد فعال باقي مي‌ماند و اگر در اين هنگام خرابكاري يك حافظه USB برنامه ريزي شده را به كامپيوتر متصل كند مي‌تواند حافظه كامپيوتر را كپي كند كه شامل: رمز عبور، كليدهاي رمزگذاري و اطلاعات مهم مي شود. قربانيان اين خرابكاري ها ممكن است حتي متوجه نشوند كه از كامپيوتر آنها سرقت اطلاعات صورت گرفته است.

يكي از آشكارترين خطرات حافظه هاي USB اين است كه به راحتي دزديده يا گم مي‌شوند. بنابراين داشتن پشتيبان از فايل هاي مهم حافظه USB بسيار مهم است. چون گم كردن آن مساوي از دست دادن اطلاعات مهم خواهد بود. و اگر اطلاعات مهم حافظه فلش خود را رمز گذاري نكنيد ممكن است هر كسي به اطلاعات آن دست پيدا كند.

براي حفاظت اطلاعات خود روي درايو USB يا كامپيوتري كه درايو USB به آن متصل مي‌شود كار هاي زير را انجام دهيد:

  • از روش هاي امنيتي استفاده كنيد- از پسورد و رمزگذاري اطلاعات استفاده كنيد و مطمئن شويد از اطلاعات خود پشتيبان گيري كرده ايد، تا در صورت گم شدن حافظه فلش‌تان دچار دردسر نشويد.
  • حافظه فلش كاري را از حافظه شخصي جدا نگه داريد- از حافظه فلش شخصي خود براي كامپيوتر سازماني كه در آن فعاليت مي‌كنيد استفاده نكنيد و همينطور از حافظه فلشي كه حاوي اطلاعات سازماني است روي كامپيوتر خود استفاده نكنيد.
  • از نرم افزار هاي امنيتي استفاده كنيد و آنها را به روز نگه داريد- از يك فايروال، آنتي ويروس و يك آنتي اسپاي‌وير (Anti Spy Ware) استفاده كنيد. تا آسيب پذيري كامپيوتر خود را در برابر حملات كاهش دهيد. همچنين بايد اين نرم افزارها را با افزودن وصله هاي امنيتي به روز نگه داريد.
  • هيچگاه از يك حافظه USB ناشناخته استفاده نكنيد- اگر يك حافظه USB مشكوك يا ناشناخته را مي‌خواهيد استفاده كنيد اول آنرا به افراد متخصص سازمان خود در زمينه IT بدهيد تا آنرا براي شما پاك سازي كنند. هيچگاه اين گونه حافظه ها را از روي كنجكاوي يا بخاطر فايل هاي عكس و فيلمي كه روي آن قرار دارد به كامپيوتر خود متصل نكنيد. چون معمولا فايل هاي جذاب به عنوان تله استفاده مي‌شوند. ولي بوسيله آنها نرم افزارهاي مخرب وارد كامپيوترتان مي شود.

انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون