نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/7      9:25:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:138


نسخه چاپی
لطفاً قليان را از سفرهاي نوروزي حذف کنيد
گروه اجتماعی- متاسفانه برخي از هموطنان هنگام سفر، قليان را به عنوان يک وسيله تفريحي با خود مي‌برند درحالي که بايد به طور کلي قليان را براي حفظ سلامتي کنار گذاشت و از سفرهاي نوروزي حذف کرد.
 

قليان وسيله اي آبي براي کشيدن تنباکو است که در خاورميانه و آسياي مرکزي متداول است و پيشينه استفاده از قليان در ايران را مي توان به دوران شاه طهماسب يکم صفوي بازگرداند.

قليان اغلب به صورت دسته جمعي مصرف مي‌شود وممکن است دو يا چند نفر به طور مشترک از آن استفاده نمايند که اين استفاده مشترک از قسمت دهاني قليان، خطر جدي براي انتقال بيماري‌هاي واگيرداري چون سل و هپاتيت است.

استفاده از اسانس در ترکيبات تنباکو به علت حرارت زياد، موادي سمي وارد بدن مي کند که عوارض ناگواري براي انسان به دنبال دارد.

تحقيقات اخير نشان داده اند که مواد داخل لوله قليان حاوي صدها نوع قارچ و ميکروب بوده و اين ميکروب ها و قارچ ها به راحتي توسط دود، وارد سيستم تنفس شده و ايجاد عفونت‌هاي مزمن مثل برونشيت، آمفيزم ريه و آسم مي کند و در نهايت در صورت تداوم آن به سرطان ريه مبتلا مي شود.

از عوارض خوش خيم دود قليان زخم هاي گوارشي، ريفلاکس معده (برگشت اسيد معده به مري)، سوزش شديد سردل و تهوع مي باشد و مواجهه زنان باردار با دود قليان باعث کاهش وزن نوزاد، زايمان زودرس و سندرم مرگ ناگهاني نوزاد مي شود.

کشيدن يک يا دو بار قليان در روز به دليل وجود نيکوتين در دود آن فرد را دچار اعتياد مي‌کند و تصور غلط جامعه اين است که دود حاصل از قليان از آب رد مي‌شود و مواد سمي آن از بين مي رود و دود ناشي آن به ريه نمي رسد و از دهان خارج مي شود.

در سال‌هاي اخير استعمال قليان به خصوص در ميان جوانان افزايش يافته است و عده اي با تصور اينکه قليان مضراتي ندارد سموم زيادي را به نام تفريح در ريه خود فرو مي برند.

وجود آب در قليان هيچ نقشي در تصفيه سموم ندارد و صدها سم خطرناک و سرطان زا از طريق قليان به راحتي وارد ريه مي شود.

استنشاق دود قليان به ريه صدمه جدي مي‌زند و موجب ابتلاء به بيماري هاي خطرناک مي‌شود در اين زمينه حتي تنباکوهاي ميوه‌اي نيز مضر مي باشند چرا که از ميوه هاي نامرغوب و ناسالم استفاده مي شود و مي تواند سلامت را به مخاطره بي‌اندازد.

تنباکوهاي ميوه اي به مراتب عوارض بيشتري نسبت به تنباکوهاي ساده دارند زيرا ترکيبات آن با ميوه و انواع گياهان موجب طعم دار شدن و در نتيجه ايجاد جذابيت هاي کاذب مي کند.

دود توتون داراي 4 هزار نوع ماده شيميايي و 40 ماده سرطان‌زا مي باشد و در آن فلزات سنگيني وجود دارد که وارد ريه مي شود که در اين راستا سرطان ريه، عفونت‌هاي ريه،‌ سرطان لب و دهان و حنجره،‌ سرطان مري و معده،‌ لوزالمعده، کبد و سرطان روده بزرگ، زخم‌هاي گوارشي از جمله اين عوارض مي باشد.

يکي از نکات قابل توجه در مورد استعمال قليان اين است که استفاده مداوم فرد را دچار اعتياد مي کند از طرفي به دليل مرطوب بودن راه‌هاي هوايي و مجراي خروج دود، قليان مي ‌تواند عامل مهمي جهت رشد ميکروب ها و قارچ ها باشد و اين ميکروب‌ها و قارچ ها به راحتي توسط دود، وارد دستگاه تنفس شده و ايجاد عفونت هاي مزمن مي‌ نمايد.

متواکسيدکربن، فلزات سنگين و ترکيبات شيميايي سرطان‌زا منتشر شده از احتراق زغال در قليان در مقايسه با سيگار به مراتب بيشتر واثرات سوء آن براي مصرف کننده و اطرافيان فراتر مي باشد.

مصرف يک نخ سيگار بين 500 سي سي تا يک ليتر دود توليد مي کند اما استفاده يک بار از قليان 10 تا 20 ليتر دود توليد خواهد کرد و مدت زمان استعمال سيگار معمولا 10 دقيقه، اما قليان در هر بار مصرف بين 40 تا 60 دقيقه استفاده مي شود و به اين ترتيب اثرات مضر قليان کمتر از سيگار نيست.

"پس بياييم با ترک دخانيات جامعه اي سالم براي خود وخانواده خود ايجاد کنيم"

 

تهیه و تنظیم: پایگاه خبری پلیس قم


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون