نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/18      12:32:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:137


نسخه چاپی
اهمیت بهره گیری و نگهداری از امکانات و تجهیزات سازمانی
گروه ناجا ـ جانشین معاون آماد و پشتیبانی ناجا در یادداشتی به اهمیت قدرت دفاعی و توان عملیاتی در سازمان‌های نظامی،انتظامی و شیوه های بهره گیری از امکانات و تجهیزات پرداخت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس در ادامه این یادداشت آمده است؛

برای تشکیل هر سازمان هدفی لازم است، بعد از تعیین هدف و تدوین آن، وسایل و ابزاری نیاز است که نیروی انسانی آن سازمان با استفاده صحیح و مؤثر از آن‌ها، امکان نیل به اهداف را فراهم می‌کنند.

اولین عاملی که برای تشکیل سازمان موردنیاز است؛ فضای فیزیکی می‌باشد و  پس از آن ؛وسایل و ابزار، به‌این‌ترتیب سازمان شکل‌گرفته و مصداق می‌یابد. در حقیقت، بخشی از دارایی سازمان به شکل اموال سرمایه‌ای است که این اموال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و وجود آن‌ها حیات اقتصادی سازمان را رقم می‌زند.

حفظ و نگهداری و استفاده مناسب از اموال در استمرار مأموریت سازمان‌ها نقش حساس و ارزنده‌ای را بر عهده دارد تا آنجا که بکارگیری از  امکانات،تجهیزات و اعمال مدیریت صحیح در نگهداری و به‌کارگیری آن‌ها در ادامه فعالیت و بقای سازمان‌ها بسیار مهم و قابل‌تأمل است.

موضوع نگهداری بهینه از امکانات و دارای ها در سازمان خصوصاً سازمان‌های نظامی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار‌است به‌گونه‌ای که در آیین‌نامه انضباطی نیروهای مسلح به بحث نگهداری در مواد مختلفی از آیین پرداخته‌شده است به‌عنوان نمونه در ماده 65 آیین‌نامه انضباطی آمده است: فرماندهان، روسا و مدیران مسئول اصلی اجرای دقیق روش‌های نگهداری و تعمیر در یگان مربوطه می‌باشند و موظف هستند  در حفظ، نگهداری و آماده نگه‌داشتن اموال و تجهیزات در یگان خود و حسن استفاده از آن‌ها تلاش نمایند.

از طرفی با توجه به شرایط فعلی کشور و دشمنی قدرت‌های مستکبر و در رأس آن‌ها آمریکای جهان خوار با نظام جمهوری اسلامی و اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه برعلیه ایران اسلامی این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در چنین شرایط نگهداری بهینه و استفاده حداکثر از عمر تجهیزات و عمر دهی و استفاده مجدد از تجهیزات خاص و راهبردی امری مهم و ضروری می‌باشد.

مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا ( مدظله العالی) در اهمیت نگهداری می‌فرمایند:" امروز آن روزی نیست که ما حق داشته باشیم یک‌چیزی را بعد از عمر قانونی از رده خارج بدانیم، عمر قانونی دروغ است، بعد از پایان یافتن عمر قانونی، عمر انقلابی این ابزار شروع می‌شود. به آن عمر انقلابی بدهید، آن را بسازید و خوب نگه‌دارید. کسانی که ابزار و تجهیزات را خوب نگه ندارند خیانت کرده‌اند. ابزار و تجهیزات را خوب نگه‌دارید و هر چه می‌توانید محکم‌کاری کنید."

قدرت دفاعی و توان عملیاتی در سازمان‌های نظامی و انتظامی درگرو  شیوه های درست بکارگیری  امکانات و تجهیزات است که تحقق آن منوط به نگهداری و به‌کارگیری مناسب آن‌هاست.

وجود تنوع بسیار زیاد در امکانات و تجهیزات (از قبیل ساختمان، تأسیسات، تجهیزات و ماشین‌آلات مهندسی، اقلام و تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی، وسایل و تجهیزات پزشکی، وسایل نقلیه زمینی، هوایی و دریایی، سلاح و مهمات، اقلام و تجهیزات اداری و ...) مستلزم اتخاذ روش‌های مناسب  است؛ بنابراین رعایت اصول پیشگیرانه در نگهداری امکانات و تجهیزات، امری است ضروری که نتیجه آن کاهش ضایعات، بالا بردن کارایی و در دسترس بودن تجهیزات با کمترین هزینه خواهد بود.

نتیجه‌گیری

بهره‌گیری از دانش نوین در نگهداری و بکارگیری تجهیزات پلیسی و اعمال روش‌های مؤثر علمی و کاربردی، ارائه آموزش‌های هدفمند و مؤثر و نظارت مستمر برای بالا بردن اثربخشی و کارایی تجهیزات، اهمیت دادن مسئولان و فرماندهان به امر نگهداری و بازدیدهای تخصصی، رعایت اصول نگهداری در حین ذخیره‌سازی و حین بهره‌برداری از تجهیزات، نقش بسزایی در افزایش عمر محصولات، جلوگیری از بروز خسارات، کاهش ضایعات، استفاده از عمر انقلابی اقلام و کاهش هزینه‌های تعمیرات و افزایش توان عملیاتی رده‌ها خواهد داشت.

نویسنده: سرتیپ دوم "رضا فریبا"؛ جانشین معاون آماد و پشتیبانی ناجا


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون