نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/19      7:55:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:132


نسخه چاپی
آشنایی با عوامل برداشت غیر مجاز از حساب های بانکی و راهکارهای مقابله آن
گروه اجتماعی - عوامل برداشت های غیرمجازمی تواند ناشی از درگاه های پرداخت های الکترونیکی جعلی یا فیشینگ باشد که در این موضوع درگاه هایی تحت عنوان فروش های شارژ ارزان قیمت و یا اپلیکیشن های نمایش فیلم که کاربران را ترغیب به انجام تراکنش در این سایت ها می کند.

 

عوامل برداشت های غیرمجازمی تواند ناشی از درگاه های پرداخت های الکترونیکی جعلی یا فیشینگ باشد که در این موضوع درگاه هایی تحت عنوان فروش های شارژ ارزان قیمت  و یا اپلیکیشن های نمایش فیلم که کاربران را ترغیب به انجام تراکنش در این سایت ها می کند از جمله ترفند های مجرمان سایبری است.

آشنایی با راه های تشخیص جعلی بودن درگاه های پرداخت الکترونیکی

نکته مهم این است که کاربران باید ضمن اینکه از نظر مدیریت اخلاقی و نفسانی خود را مدیریت کنند بایستی در شناسایی درگاه های جعلی از اصلی و نماد الکترونیک و پروتکل https هوشیار باشند. مغایرت آدرس URL با نماد اعتماد نشان می دهد که درگاه به صورت جعلی بارگزاری شده است.

یکی از راه های دیگری که کمک می کند به کاربر برای شناسایی درگاه های اصلی از جعلی اصالت آن درگاه است به این ترتیب که اگر شما اطلاعات کارت عابربانک خود را به صورت اشتباه وارد کنید این اطلاعات را پذیرش می کند اما درگاه های اصلی آن را نمی پذیرند.

درگاه های جعلی مجهز به کد تصویری نیستند که این هم می تواند یکی از مشخصه ها برای شناسایی درگاه های اصلی از جعلی باشد. روز به روز درگاه های جعلی ظاهر آنها واقعی‌تر می‌شود که لازم است کاربران ما هوشیارتر باشند.

"اسکیمر" و راه های پیشگیری از آن

درماه های اخیر "اسکیمر" یا کپی کردن کارت های اعتباری روند روبه رشد داشته است. وقوع این جرم دو راه بیشتر ندارد یک اینکه شهروندان کارت خود را به فروشنده می دهند و دوم اینکه رمز آن را هم به صورت زبانی اعلام می کنند که هر دو موضوع منجر به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آن ها می شود.

امروزه دستگاه های "اسکیمر" خیلی کوچکتر شده حتی به اندازه کف دست بیشتر شامل فروشندگان سیار است ولی دو عامل می تواند امنیت کاربران را تضمین کند یک اینکه خودشان کارت را بکشند و دوم اینکه خودشان رمز را در دستگاه پوز ثبت کنند.

سرقت اطلاعات بانکی توسط بد افزارها

موضوع سوم در برداشت های غیر مجاز ورود بد افزارها به گوشی تلفن همراه و یا رایانه کاربران است. تحقیقات ما نشان می دهد که بیشتر کاربران ما محتواهای آلوده را دانلود می‌کنند که این اتفاق بیشتر در شبکه های اجتماعی موبایلی در حال رخ دادن است محتوایی تحت عنوان نمایش فیلم، فایل های متنی یا عکس را دانلود می کنند.

غافل از اینکه این فایل ها به عنوان بد افزار به گوشی یا رایانه آنها نفوذ می کنند و اطلاعات کارت های اعتباری کاربران را به سرقت می برند یا اطلاعات روی دستگاه که ممکن است بعضاً اطلاعات مالی را ذخیره کرده باشند به فرد هکر ارسال می کند و یا اینکه به شکل کی‌لاگر عمل می کند و تمام تایپ و نوشتار کاربران در صفحه کلید گوشی هایشان راارسال می کند به فرد هکر که لابلای این اطلاعات کاربران اطلاعات مالی را هم درج می کنند.

راه های پیشگیری از برداشت غیر مجاز از حساب های بانکی

راه پیشگیری اصلی در هر سه مورد اشاره شده این است که شهروندان رمز دوم یک بار مصرف را که بانک ها دارند زمینه آن را فراهم می کنند استفاده نمایند این رمزها به این گونه است که هر شخصی که بخواهد خرید اینترنتی انجام دهد یک پیامک به تلفن همراه کاربر ارسال می شود که آیا مایل هستید این مبلغ از حساب شما برداشت شود.اگر مایل هستید این کد را دردرگاه وارد کنید که این رمز دوم 60 ثانیه هم بیشتر طول عمر آن نیست که کاربران باید آن کد را درج کنند اگر کاربران ما این رمز یک بارمصرف را برای خودشان فعال کنند هیچ شخصی نمی تواند تعرضی به حساب ها بانکی آن ها داشته باشد.

این روش جزو مطمئن ترین و آخرین شیوه های ارتقای امنیت حساب های بانکی است که در دنیا از آن استفاده می شود و بانک ها نیز  از آذرماه سال 97 ملزم شدند که این امکان را برای کاربران فراهم کنند . کاربران تا خرداد ماه سال 98 می توانند به صورت اختیاری از این امکانات استفاده کنند اما از خرداد ماه امسال  به بعد همه بانک ها ملزم هستند که به صورت اجباری این امکان را در اختیار شهروندان قرار دهند. هیچ بانکی دیگرحق استفاده از رمز های ثابت فعلی را ندارد و همه رمز ها باید تبدیل به رمز های یک بار مصرف شود.

در طول این مدت یعنی از آذر 97 تا خرداد 98 اگر بانکی این امکان را در اختیار کاربران قرار نداده باشد و برداشت غیر مجاز از حساب آن کاربر انجام شده باشد مسئولیت متوجه آن بانک است اما اگر بانک مربوطه این امکان را در اختیار مشتری قرار داده  و کاربر کد آن را فعال نکرده باشد مسئولیت متوجه خود مشتری خواهد بود.

برداشت ما این است که با در اختیار قرار دادن این امکان به کاربران از طریق بانک ها،  میزان وقوع جرم برداشت های غیرمجاز از حساب بانکی کاربران به سرعت کاهش پیدا خواهد کرد.بنابر این رسالت اصلی کاربران این است که رمز پویا را حتماً فعال کنند.

در پایان ضمن تبریک سال نو به همه هموطنان گرامی اعلام می کنیم که  پلیس فتای استان اصفهان، در ایام تعطیلات نوروز همه روزه در ساعات اداری آماده پاسخگویی به آسیب دیدگان در فضای مجازی به صورت حضوری، تلفنی و یا از طریق ارتباط تحت وب به نشانی ciberpolice.ir است.

تهیه و تنظیم: سرهنگ سید مصطفی مرتضوی؛ رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون