نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/19      12:3:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:101


نسخه چاپی
نشست خبری /2
اصلاح فرایند خدمات دهی به مردم توسط پلیس راهور / تمرکز ویژه برای ارتقاء انضباط ترافیکی/ ارسال کمک های پلیس راهور به هموطنان آسیب دیده از سیل
گروه ناجا ـ رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت : کاهش جان باختگان تصادفات، ارتقاء انضباط ترافیکی، اصلاح فرایند خدمات دهی، تمرکز بر ارائه خدمات سیستمی و هوشمندسازی پلیس راهور از اولویت های کاری بنده در این پلیس است.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار " سیدکمال هادیانفر" در نشست خبری و در تشریح دستاوردهای اجرای طرح ترافیکی نوروزی و اقدامات پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در ایام تعطیلات اظهار داشت: در 13، 14، 15 و 16 فروردین ماه سال جاری شاهد افزایش 15 درصد سفرها نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم همچنین بیشترین جان باختگان تصادفات مربوط به سوم فروردین و کمترین کشته شدگان مربوط به 14 فروردین می باشد.

وی افزود: بیشترین ترددها در هشتم و نهم فروردین ماه سال جاری با میانگین روزانه 470 تردد در ساعت می باشد. همچنین اولین تصادف نوروزی در 25 اسفند ماه با عامل واژگونی در محور اهر – تبریز اتفاق افتاد.

این مقام عالی انتظامی بیان کرد: در ایام نوروز با یک میلیون و 293 هزار و 952 تخلف "حادثه ساز" برخورد شد و در مجموع 60 هزار و 696 وسیله نقلیه اعم از خودرو و موتوری توقیف شد که از این میزان 41 هزار فقره توقیف خودرویی و 19 هزار و 500 مورد توقیف موتوری صورت گرفت.

وی یادآور شد: در ایام نوروزی ابلاغ کردیم خودروهای دارای بالای یک میلیون جریمه نقدی توقیف نشوند و این مهم برای کمک به مردم صورت گرفت. این در حالی است که در مورد  رانندگان خودروهایی که تخلفات حادثه ساز داشتند اما با خانواده همراه بودند نیز "توقیف ساعتی" لحاظ شد بدین معنی راننده خودرویی که همراه با خانواده بود و تخلف حادثه ساز داشت  را برای چند ساعت توقیف کردیم و خودروهای تک سرنشین با چنین شرایطی به مدت 24 تا 72 ساعت توقیف شدند.

این مقام عالی انتظامی با اشاره به نقش همیاران پلیس و پلیس یاران نوجوان در افزایش قانون مداری رانندگان عنوان کرد: براساس تعاملات با وزارت آموزش و پرورش بنا داریم در 6 پایه تحصیلی از پایه چهارم تا نهم در هفته 2 ساعت آموزش های مربوط به فرهنگ ترافیک را ببینند.

سردار هادیانفر در ادامه با اشاره به اولویت های کاری خود در پلیس راهنمایی و رانندگی عنوان کرد: کاهش جان باختگان تصادفات، ارتقاء انضباط ترافیکی، اصلاح فرایند خدمات دهی و تمرکز بر ارائه خدمات سیستمی و هوشمندسازی پلیس راهور از اولویت های کاری بنده در این پلیس است و در واقع ارتقاء انضباط ترافیکی را  اولویت دارترین هدف می دانم.

وی یادآور شد: در بازدید میدانی در محورهای مازندران دریافتم بیش از 70 درصد جان باختگان تصادفات در این استان ها مربوط به عابران پیاده و غالبا از خردسالان و افراد کهنسال است، بررسی سایر آمار ها نیز موید این مهم است که "انضباط ترافیکی" باید ارتقاء یابد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اضافه کرد: از طرفی معتقدیم فرآیند های خدمات دهی باید بازنگری و به سمت کاهش هزینه ها برود مثلا شاهدیم که موتورسیکلتی به ارزش یک میلیون تومان با بدهی پارکینگی به ارزش یک میلیون و 500 هزار تومان ماه ها است که توقیف شده  و صاحب آن به دنبال وسیله خود نمی آید صرفا به دلیل اینکه هزینه جریمه و پارکینگ بالاتر از ارزش موتورسیکلتش است، موارد این چنینی بسیار است و بنده به جد معتقدم که نباید حق مردم تضییع شود و باید به سمت و سوی کاهش هزینه ها برویم.

وی اضافه کرد: از طرفی با هوشمندسازی پلیس راهور می توانیم به سمت تلاش برای ارتقاء فرهنگ ترافیک برویم، البته در این فرایند نیازمند مدیریت متمرکز بر وقوع حوادث و استفاده از سامانه ها و سنسورهای هوشمند جاده ای هستیم.

سردار هادیانفر عنوان کرد: ایجاد لاین های ویژه هوشمند مختص خودروهای امدادی قطعا باید محقق شود، متأسفانه همچنان شاهدیم که وقتی یک حادثه تلخ ترافیک اتفاق می افتد دستگاه های امدادی و خدماتی پشت بار سنگین ترافیک می مانند و روند امدادرسانی کند می شود، بنابراین ایجاد یک لاین ویژه هوشمند بسیار لازم است، البته با ایجاد این لاین ویژه برای خودروهای امدادی، در صورتی که خودروی دیگری وارد این محدوه شود قطعا جریمه سنگین شامل حالش می شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا یادآورشد: در فرآیند ثبت جریمه های رانندگی نیز تغییراتی داده ایم به صورتی که از نرم افزارهای موبایلی و برخط استفاده می کنیم در حال حاضر هزار و 550 دستگاه موبایل در حوزه ترافیک شهری در اختیار کاربران راهور می باشد و تا پایان هفته 800 دستگاه دیگر نیز اضافه می شود و در مجموع بنا داریم این میزان را به 15 هزار دستگاه برسانیم.

سردار هادیانفر اشاره کرد: بر مبنای سقف تخلفات رانندگی با استفاده از این سامانه موبایلی،  موضوع تخلف  و میزان جریمه به صاحب خودرو پیامک می شود و تأکید داریم مردم با مراجعه به مراکز شماره گذاری اطلاعات مربوط به آدرس و شماره تلفن خود را حتما به روز کنند.

وی اضافه کرد: احیای قانون " قفل چرخ " نیز یکی از برنامه های در دست اجراست یعنی اگر فردی تخلفی داشته باشد به جای حمل با جرثقیل از قانون قفل چرخ که مربوط به سال 1332 است ( قانون قفل و زنجیر) ، بهره خواهیم گرفت.

این مقام عالی انتظامی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به وقوع سیل در برخی از استان های شمالی و جنوبی عنوان کرد: همزمان با وقوع سیل در برخی مناطق مانند پلدختر، پلیس راهور این منطقه دچار آسیب شد، بنابراین به چنین مناطقی بلافاصله امکانات سازمانی لازم را گسیل کردیم از طرفی خانواده برخی پرسنل در این مناطق آسیب دیده از سیل هستند که برای حمایت از این خانواده ها نیز اقداماتی صورت گرفت.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا خاطر نشان کرد: از طرفی برخی نیروهای ستادی با اعلام آمادگی و به صورت داوطلبانه برای تسریع در روند خدمات دهی به مناطق آسیب دیده از سیل عازم شدند، همچنین نیروهای پلیس راهنمایی و رانندگی به صورت خودجوش و داوطلبانه کمک هایی را برای آسیب دیدگان از سیل جمع آوری کرده هند که امروز این کمک ها ارسال می شود.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون