نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/20      14:47:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:93


نسخه چاپی
مرد آزاده کيست؟
گروه اجتماعی روح حماسي، يکي از بارزترين ويژگي هاي انسان کامل است و کمر بستن براي احياي حقيقت خواهي، همتي جانانه مي طلبد که تنها از مرداني چون امام حسين عليه السلام بر مي آيد.
 

صبح گاه سوم شعبان سال چهارم هجرت، دومين فرزند برومند علي و فاطمه عليهما السلام در خانه ي وحي و ولايت، ديده به جهان گشود و خانه ي زهراي اطهر عليهاالسلام به نور جمال اين نوگل باغ نبوت و ولايت و چراغ فرزندان آسمان رسالت و امامت، معطر و روشن شد. آن گاه که خبر ولادتش به پيامبر خدا صلي الله عليه و آله رسيد، به خانه ي فاطمه عليها السلام آمد و به اسماء فرمود تا آن کودک را بياورد. اسماء، او را در پارچه اي سپيد پيچيد و خدمت رسول خدا برد. پيامبر در گوش راست او، اذان و در گوش چپش، اقامه گفت.

پاسدار؟

پاسدار در لغت به معني نگهبان و مراقب است و پاسداران، کساني هستند که در حساس ترين لحظات تاريخ، از ميان مردمان برمي خيزند و همچون دژي استوار، مردانه در راه رسيدن به حق و حقيقت و حفظ آن گام برمي دارند. کمر بستن براي احياي حقيقت خواهي، همتي جانانه مي طلبد که تنها از مرداني چون حسين عليه السلام برمي آيد. آزادگي و شورِ حقيقت جويي حسين عليه السلام چنان حماسه اي آفريد که تا زمان، زمان است، نامش جاودان و مايه احترام انسان هاي حق طلب خواهد بود.

در تاريخ انقلاب اسلامي ايران نيز نمونه هايي از رادمردي پاسداراني را مي توان يافت که براي دفاع از کيان و کشور خود، به فداکاري پرداختند. افرادي که با روحيه شهادت طلبي، انسجام دروني و خلاقيت نظامي، در صحنه هايي مختلف به نبرد پرداختند. تشابه عملکرد و هم خواني اهداف پاسداران با سيره عملي امام حسين عليه السلام ، موجب شد تا روز تولد مبارکش به عنوان «روز پاسدار» تعيين شود.

انسان کامل

روح حماسي، يکي از بارزترين ويژگي هاي انسان کامل است که به تناسب شرايط زماني و مکاني در شخصيت امام حسين عليه السلام نمايان شده بود. آن حضرت پيش از قيام عاشورا، در کنار پدر بزرگوارش اميرمؤمنان به جنگ با پيمان شکنان و زياده خواهان پرداخت. از ايشان خطبه اي در جنگ صفين نقل شده است که ضمن آن، مردم را به حماسه و دليري ترغيب مي کند. امام حسين عليه السلام ، در همان مراحل مقدماتي جنگ صفين که شاميان مسير آب را بسته بودند، در باز پس گرفتن آب از دست آنان نقش اساسي داشت؛ به طوري که امام علي عليه السلام پس از آن پيروزي فرمود: «هذا اوّلُ فَتحٍ بِبَرَکَةِ الحسين عليه السلام ؛ اين نخستين پيروزي است که به برکت حسين عليه السلام به دست آمد».

آثار اعمال

امام حسين عليه السلام درباره آثار خوب يا بد برخي اعمال چنين مي فرمايد: «راستي، عزّت و دروغ، ناتواني است. اسرار ديگران امانت و همسايگي، خويشاوندي است. ياري رساني، صميميت و کار، تجربه آموزي است. اخلاق نيک، عبادت و سکوت، زينت است. تنگ نظري و آزمندي، فقر، بخشندگي، دارايي و مهرباني، خردمندي است».

روحيه پاسداري

پاسدار هر جا که باشد، بايد به روح پاسداري توجه کند. يکي از اهداف حضرت امام خميني رحمه الله از تأسيس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اين بود که نيروي مسلحي پديد آيد که در اين تشکيلات نظامي، فکر، عقيده و ايمان؛ يعني عوامل معنوي قدرت در تمام اجزا رعايت شود. حضرت آيت الله خامنه اي، روحيه پاسداري را اين گونه تشريح مي کند: «بهترين شکل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، همان شکل است که آنان را به وضع مؤمنان مجاهد کربلا نزديک کند. اخلاق، دعا، دين، عبادت، برادري، تواضع و هضم شدن در ولي خدا، از خصوصيات بارز سپاه پاسداران بايستي باشد».

محور اساسي انقلاب

حفظ نظام مقدس جمهوري اسلامي و دفاع از ارزش هاي انقلاب اسلامي، وظيفه همه مردم ايران اسلامي است. با وجود اين، انقلاب اسلامي که به رهبري حضرت امام خميني رحمه الله به پيروزي رسيد، فقط نيازمند پرچم داراني از جنس مؤمنان راستين و متعهد به اهداف بلند انقلاب است. از اين رو، مقام معظم رهبري، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را محور اصلي و تکيه گاه انقلاب مي داند و در ديدار با پاسداران مي فرمايد: «بنده معتقدم اين انقلاب بر دوش عناصر انقلابي خواهد توانست به پيش برود و لاغير! کساني که انقلاب روي دوش آنها پيش مي رود،... صد در صد عناصر مؤمن و صادق و خالص اين انقلابند... و در اين مجموعه مؤمن، آن رکن اصلي و آن محور اساسي که مي توان به او تکيه کرد، گروه هاي ويژه و از جمله آنها، شما برادران سپاه هستيد».

منابع

تشکيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به فرمان امام خميني رحمه الله (گلبرگ: ارديبهشت1386، شماره 86)

سروهاي سرافراز / تاسيس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي (گلبرگ : ارديبهشت 1383، شماره 50)

انگيزه هاي انساني (حضور : پاييز 1374، شماره 13)

پاسداران و انگيزه هاي انساني (حضور : بهار 1375، شماره 15)

پاسداري از پاسداري (حصون : تابستان 1384، شماره 4)

روز پاسدار (گلبرگ : مهر 1380، شماره 20)

تحقيقي پيرامون عوامل رضايت شغلي پاسداران در کلام حضرت امام خميني (ره) (حضور : پاييز 1374، شماره 13)

گفتگو با خانم شبابي مسوول دفترمشاوره در سپاه (پيام زن : خرداد 1381، شماره 123)

تهيه و تنظيم: سرهنگ " اسدالله مالکی" معاون اجتماعی فرماندهی انتظامي استان آذربايجان غربي

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون