نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/21      18:37:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:123


نسخه چاپی
پیشگیری از تکرار جرم در چارچوب راهبردهای جامعه مدار
گروه اجتماعی - ایجاد رویکردهایی مختلف همچون جامعه محوری، مسئله محوری و پیشگیری اجتماعی از وقوع جرم و مقابله با آن را می توان در زمره گامهای مثبت در راستای برقرای نظم وامنیت با ثبات تر قلمداد کرد.

یکی از مهمترین کارکرد های مجازات، اصلاح و درمان بزهکاران و پیشگیری از تکرار مجدد جرم(پیشگیری ثالث)به شمار می رود. این کارکرد در طی تحولات تاریخی حقوق کیفری و متناسب با بلوغ و رشد فکری جامعه بشری، هموراه فراز و نشیب های فراوانی داشته و سیاستگذاران کیفری از رهگذر گونه های مختلف کیفر زمانی از طریق مجازات های بدنی، پس از آن از طریق مجازات زندان و نهایتا با توسل به مجازات های جامعه مدار، هموراه درپی آن بوده اند تا به کارکرد اصلی مجازات جامه عمل بپوشانند.

حرکت عدالت کیفری از کیفر های سزادهنده و طرد کننده به سمت کیفر های جامعه مدار، تحولی شگرف و موثر را در زمینه اصلاح بزهکاران و پیشگیری از تکرار وقوع جرم(پیشگیری ثالث)محقق کرده است، به نحوی که اصلاح بزهکاران به گونه عادلانه تر و مناسب تری قابل دستیابی می باشد و در عین حال تاحدود زیادی از آثار و عواقب منفی اجرای کیفر اجتناب شده است.

هرچند بر اساس ماده (2) قانون مجازات اسلامی ایران مصوب 1392 نیز هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد جرم است. اما صرفا چنین اقداماتی جهت کاهش و یا مهار بزهکاری و بزه دیدگی و اصلاح حقوق کیفری است.

لذا پدیده مجرمانه تنها پس از آنکه به عرصه ظهور برسد دیدگان جرم شناسان حقوق دانان و دستگاه عدالت کیفری از جمله دادگستری و نیروی انتظامی را به خود جلب نمی کند، بلکه بررسی علل وعوامل بزهکاری، زمینه های ارتکاب جرم ویافتن راه های مقابله با عوامل جرم زا، قبل از وقوع جرم نیز مورد توجه قرار می گیرد. بنابرابن هرچند دولت ها، به پیشگیری از تکرار جرم(پیشگیری کیفری) برای حفظ امنیت جامعه بسیار بهاء داده اند اما در دهه های اخیر با توسل جستن به اقدامات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برای حذف و کاهش علل و فرصت های ارتکاب جرم(پیشگیری غیر کیفری)گام های سازنده ای برداشته اند.

ایجاد رویکرد هایی مختلف همچون جامعه محوری، مسئله محوری و اداره امور پلیسی مناطق جرم خیز را می توان در زمره گام های مثبت در راستای برقراری نظم وامنیت با ثبات تر قلمداد کرد. حال آنکه ادله و مدارک تحقیقی و علمی موثقی ممکن است درباره تاثیر ویژه این رویکرد ها در تمام شئون نظم و امنیت، پیشگیری اجتماعی از وقوع جرم و مقابله با آن در دست نباشد. اما با ظهور این رویکردها نوعی جذبه عمومی و سازمانی نسبت به آن ها ایجاد شد، به گونه ای که به کار بستن آنها در قالب نوعی نوآوری سازمانی، اقبالی جهانی یافت.

این امر را شاید بتوان ناشی از این باور دانست که رویکرد های واقدامات پلیسی سنتی از کارایی لازم دربرقراری نظم و امنیت و به عبارت دقیق تر در پیشگیری اجتماعی از وقوع جرم برخوردار نبوده است اما سوالی که به ذهن خطور می کند آن است که آیا بدون مطالعه ای همه جانبه می توان تمام ابعاد رویکردهای پلیس سنتی را در حوزه جرم و پیشگیری از آن مردود دانست وتنها با توسل به رویکردها و الگوهای نوین پلیسی خط بطلانی برکارکرد الگوهای قبلی کشید.

تهیه و تنظیم: سرهنگ خسرو نجفی معاون اجتماعی - فرماندهی انتظامی استان چهار محال و بختیاری


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون