نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/21      18:39:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:260


نسخه چاپی
تحلیل هجمه ایالات متحده آمریکا به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از نگاه "جامعه شناسی قدرت"
گروه اجتماعی - نگرش به مسائل سیاسی و اجتماعی، فارغ از اندیشیدن به معانی مترادف با سیاست و علم الاجتماع میسور و ممکن نیست.

اندیشمندان علوم سیاسی و جامعه شناسی(علوم اجتماعی)  معتقدند که جهت نیل به قدرت می بایست تاثیرگذار بود.

اندیشمندانی مانند "مک آیور - رابرت دال" بر این مقوله پافشاری می کنند که تاثیر گذاری(effective)  می بایست برخاسته از نفوذ باشد و نفوذ الا با تحصیل قدرت و اقتدار ممکن نیست.

از زمانیکه آمریکاییان بعد از دکترین "جمیز مونروئه" به خارج از آمریکای شمالی پای نهادند تا به امروز کمتر عرصه ای از حیات سیاسی و اجتماعی بشری است که به مثابه حیاط خلوت ایالات متحده قلمداد نشود. ایالات متحده خارج از اینکه در تصور خویش با تاثیرگذاری مفرط بر حقوق و سیاست بین الملل دول را به (دول فرادستی- فرودستی و در ساحتی دیگر به دول  ابر قدرت- قدرت بزرگ- قدرت متوسط- قدرت کوچک - ریز قدرت ) تقسیم می کنند، به دنبال القاء تفکر هژمونیک و رویه هژمونیستی خویش به صحنه نظام بین الملل است. این چارچوبه فکری ایالات متحده امروز را به مرتبه ای از مداخله (intervension) رسانده که همواره خویش را صحنه گردان تمامی معادلات دانسته و به دنبال حضور نیابتی یا مستقیم خویش در اقصی نقاط جهان است .

امّا اگر در ارتباط با فروپاشی یکی از دو رکن معادلات جهان در دوره ی سیستم دو قطبی (bipolar-system) که البته سردمداران کاخ کرملین نیز با  القائات آمریکایی و اقتصاد ضعیف خویش با آمریکا همراهی کردند تا زمینه نفوذ و حوزه تاثیرگذاری کاخ سفید بیش از پیش شود اما مقوله ای به نام انقلاب اسلامی و بازوان پر قدرت و صیانت کننده از آن (نیروهای مسلح توانمند و سپاه انقلاب اسلامی مقتدر ) هیچ گاه در این مسیر تمکین نکرده و توهم قدرت و اقتدار آمریکا را در مرکز ثقل معادلات استراتژیک جهان(خاورمیانه) در قالب بازی با حاصل جمع جبری صفر، به چالش کشیده و به تفکر راهبردی امام راحل عظیم الشان و فرماندهی معظم کل قوا "مدظله العالی" مبتنی بر صدور انقلاب در چارچوب فرمول فتح سنگر به سنگر و گام به گام جامعیت بخشیدند.

البته توامان با بینش سخت افزاری و دفاعی و نیت هوشمندانه امام راحل در زمینه بینش نرم افزارانه یا جنگ ایده ها و نفوذ در قلب و ذهن مردم خاور میانه.

زمانیکه "کاندولیزا رایس" وزیر امور خارجه جرج بوش صحبت از خاورمیانه بزرگ و خاور میانه آمریکایی نمود تا زمانیکه از صحبت و رویکرد آمریکایی خویش برگشت تا به امروز که ایالات متحده مبادرت به ایجاد جنگ های متنوع با تیپ های مختلف (حمایت از دیکتاتوری های وابسته- جنگ نیابتی-مداخله مستقیم-جنگ سرد ) کرده است، آنچه بیش از هر موارد عیان می باشد مبحث فروپاشی اقتدار معنوی و نظامی آمریکاست که در چارچوب "تهدید در برابر تهدید" ملهم از افکار فرماندهی معظم کل قوا "مدظله العالی" رخ نموده است و تجلی آن را در محور مقاومت می توان رسیدگی و به طور قاطع می توان گفت سپاه پاسداران شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران محوریت آن را بر عهده دارند و لجستیک و یکی از ارکان اتاق فرماندهی مشترک آن در اختیار نیروی قدس سپاه پاسداران است.

مع الوصف طبیعی  است که ایالات متحده به تعبیر "بیکر-همیلتون" دو تن از سردمداران سابق کاخ سفید، ایالات متحده کاخ رویاهای نفوذ معنوی و نظامی خویش را در این منطقه در حال ویرانی دیده و دست به به شیطنت های تاکتیکی درآمدزا از ناحیه دول هم پیمان و سپر جزیره و عملیات روانی بزنند.

دیگر امروز آن زمان نیست که آمریکا کدخدای جهان بوده و تهدیداتش نافذ باشد.

امروزه از افغانستان تا عراق - لبنان - کویت - سوریه - بخش های شرق عربستان، حتی آمریکای لاتین و اورپای غربی پژواک های صوتی شنیده می شود که خط سیر آمریکا را در حضیض فروپاشی و ذلت می بینند.

"برایان هوک" مسئول میز  مطالعات وزارت خارجه آمریکا که یکی از مسئولان گروه اقدام نیز می باشد تا به آنجا پیش رفته که می گوید هدف ما از فشار آوردن مضاعف بر ایران اسلامی، به آن علت است که جمهوری اسلامی ایران بپذیرد تا با رعایت احترام و نزاکت متقابل بعد از 40 سال جهت  مذاکره با ما پشت یک میز نشسته و مذاکره دیپلماتیک کند.

حال آنکه به تعبیر زعیم عالیقدر حضرت آیت الله  امام خامنه ای عزیز آمریکا اصلا قابل اعتماد نیست و باید با زبان متناسب با کاخ سفید با آنان سخن گفت.

و زبان مناسب گفتگو با آمریکا، نیل به اجماع نظریست که نخبگان قضائی -اجرایی -تقینی و نظامی -دفاعی ما، همردیف و هم سطح با تهدیدات آمریکایی، آمریکا را مترادف با محور شرارت قلمداد کرده و نصبیت کام ( فرماندهی مرکز ارتش آمریکا )را همردیف داعش قلمداد کنند.

تهدید در برابر تهدید یک تفکر مبتنی بر زنجیره کنش است و مطمئن هستیم آمریکا را به تمکین نظامی و امنیتی خواهد کشاند.

پیش بینی آینده:

1-زمان اثبات کرده، ایالات متحده به طور دفعی تصمیم گیری و تدریجی از رویکردش عقب نشینی می کند. مثلا در قانون "داماتو و بنجامین گیلمن" که ممنوعیت سرمایه گذاری خارجی را در ایران و تا سقف معینی نشانه گیری کرده بود با فراز و نشیب و عدم همراهی جامعه جهانی به بوته نقد، فراموشی و عدم ضمانت اجرا(non-sanction)  سپرده شد. این طرح نیز به واسطه توانمندی دوگانه و موثر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران(حوزه نرم و سخت) امحاء خواهد شد.

2-ایالات متحده چنین طرحی را به واسطه تحریکات محیطی (لابی عربستان و لابی صهیونیستی) انجام داده است.

تجربه نشان داده به خلاف قبل که تصور می شد آمریکا تابع صهیونیزم است که در جنگ 33 روزه خلاف آن اثبات شد و آمریکا به علت قابلیت زوال صهیونیزم دستور آتش بس صادر کرد در چنین طرحی نیز محکوم به عقب نشینی و اتخاذ تصمیم متناسب با منافع ملی و سرزمینی خویش خواهد بود.

3-شکاف در یکپارچگی اتخاذ تصمیم گیری در برابر جمهوری اسلامی ایران از دیر زمانی است شروع شده و اتحادیه اروپا و جامعه جهانی علی رغم مواضع اعوجاجی اما به دو گروه در مقابل ایران اسلامی تقسیم شده اند که همین مسئله آمریکا را در استمرار بخشیدن به طرح ناصواب و غیر عقلایی ترامپ با تردید مواجه می کند.

4-قدرت و برد موثر و نواخت سپاه قدرتمند  نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که با الهام از فرامین رهبری با صلابت و اقتداری زائدالوصف در نهایت کاخ سفید سواران را به زیر خواهد کشید.

تهیه و تنظیم: سرتیپ دوم ستاد عبدالرضا ناظری- فرمانده انتظامی شرق استان تهران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون