نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/21      18:42:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:97


نسخه چاپی
سبزپوشان مقتدر
گروه اجتماعی – آذربایجان غربی - تشابه عملکرد و هم خواني اهداف پاسداران با سيره عملي امام حسين(ع)، موجب شد تا روز تولد مبارکش به عنوان «روز پاسدار» تعيين شود.
 

پاسدار در لغت به معني نگهبان و مراقب است و پاسداران کساني هستند که در حساس ترين لحظات تاريخ، از ميان مردمان برمي خيزند و هم چون دژي استوار، مردانه در راه رسيدن به حق و حقيقت و حفظ آن گام برمي دارند.

کمر بستن براي احياي حقيقت خواهي، همتي جانانه مي طلبد که تنها از مرداني چون حسين(ع) بر مي آيد. آزادگي و شورِ حقيقت جويي حسين(ع) چنان حماسه اي آفريد که تا زمان، زمان است، نامش جاودان و مايه احترام انسان هاي حق طلب خواهد بود. در تاريخ انقلاب اسلامي ايران نيز نمونه هايي از رادمردي پاسداراني را مي توان يافت که براي دفاع از کيان و کشور خود، به فداکاري پرداختند. افرادي که با روحيه شهادت طلبي، انسجام دروني و خلاقيت نظامي، در صحنه هايي مختلف به نبرد پرداختند. تشابه عملکرد و هم خواني اهداف پاسداران با سيره عملي امام حسين(ع)، موجب شد تا روز تولد مبارکش به عنوان«روز پاسدار» تعيين شود.

ويژگي هاي وجود مقدس حضرت سيدالشهداء (عليه السلام)

شجاعت

خداوند متعال در توصيف ويژگي هاي مردان الهي و مبلغان راه حقيقت، شجاعت و شهامت را يکي از بارزترين صفات و خصلت هاي آنان مي شمارد و مي فرمايد: «الذين يبلغون رسالات الله ويخشونه ولا يخشون احدا الا الله وکفي بالله حسيبا»؛ (احزاب/39) «کساني که رسالت هاي الهي را ابلاغ مي کنند و تنها از خدا مي ترسند و از غير او هيچگونه واهمه ندارند و خداوند براي حسابرسي کافي است.»

همچنين خداوند در سوره مائده جهادگران راه خدا را دلير مرداني به شمار آورده است که در راه دفاع از حق و آرمان هاي والاي اسلامي هيچگاه خسته نمي شوند و از سرزنش و ملامت سست عنصران و منافقان و مخالفان هرگز شک و دو دلي به خود راه نمي دهند و با روحيه قوي و شهامت بي نظير خود تاج و تخت طاغوتهاي زمان را به لرزه در آورده، به فضل و رحمت الهي دل مي بندند: «يجاهدون في سبيل الله ولا يخافون لومة لائم، ذلک فضل الله يؤتيه من يشاء والله واسع عليم»(مائده/54)؛ آنان در راه خدا جهاد مي کنند و از سرزنش هيچ ملامتگري نمي ترسند و اين [روحيه شجاعانه] فضل خداست که به هر کس که بخواهد عنايت مي کند و خداوند وسعت دهنده دانا است.»

برخي ديگر از ويژگي هاي امام حسين (ع)

شجاعت در گفتار ، عبادت و عرفان ، مهلت براي عبادت ، دفاع از حريم خانواده ، فجري در ظلمت

اولين پيام امام خميني(ره) به مناسبت روز پاسدار

حضرت امام خميني(ره) در سوم شعبان سال 1399 هـ . ق برابر با هفتم تيرماه 1358 هـ . ش پيامي به مناسبت ولادت امام حسين(ع) فرستادند و در اين پيام سوم شعبان را روز پاسدار ناميدند.

فرهنگ پاسداري

از روزي که پيامبران الهي براي هدايت بشر مبعوث شدند، دنياپرستان در برابر آنان صف کشيدند و بدين ترتيب، جبهه حق و باطل پديد آمد. جبهه باطل براي اهداف شوم خود و ريشه کن ساختن حق و ارزش هاي الهي از هيچ تلاشي دريغ نورزيد.

جامعه اي که به فرهنگ پاسداري همان فرهنگ جهاد و شهادت آراسته باشد، براي دفاع از حق و ارزش ها به صحنه مي آيد و با احياي امر به معروف و نهي از منکر، به ستيز با باطل برمي خيزد و دين خدا را ياري مي دهد. امام حسين(ع) نيز براي احياي حق، پاسداراني عاشق شهادت را برگزيد و فرمود: «آگاه باشيد هر يک از شما که حاضر است در راه ما از جان خويش بگذرد و جانش را در راه لقاي پروردگار نثار کند، آماده حرکت با ما باشد».

محور اساسي انقلاب

حفظ نظام مقدس جمهوري اسلامي و دفاع از ارزش هاي انقلاب اسلامي، وظيفه همه مردم ايران اسلامي است. با وجود اين، انقلاب اسلامي که به رهبري حضرت امام خميني(ره) به پيروزي رسيد، فقط نيازمند پرچم داراني از جنس مؤمنان راستين و متعهد به اهداف بلند انقلاب است. از اين رو، مقام معظم رهبري، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را محور اصلي و تکيه گاه انقلاب مي داند و در ديدار با پاسداران مي فرمايد: «بنده معتقدم اين انقلاب بر دوش عناصر انقلابي خواهد توانست به پيش برود و لاغير! کساني که انقلاب روي دوش آن ها پيش مي رود،... صد در صد عناصر مؤمن و صادق و خالص اين انقلابند... و در اين مجموعه مؤمن، آن رکن اصلي و آن محور اساسي که مي توان به او تکيه کرد، گروه هاي ويژه و از جمله آن ها، شما برادران سپاه هستيد».

منبع:

سايت حوزه

تهيه و تنظيم: سرهنگ "اسدالله مالکی" معاون اجتماعی فرماندهی انتظامي استان آذربايجان غربي

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون