نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/24      24:0:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:513


نسخه چاپی
رد پای همدلی بر ویرانه های سیل
گروه ناجا ـ مردم فراموش نمی کنند که نیروهای مسلح در خط مقدم امداد رسانی به سیل زدگان خوش درخشیدند و سبز پوشان ناجا، غیور مردان سپاه و ارتش ثابت کردند نه تنها برای امنیت این کشور جان می دهند که برای " آبادانی " آن نیز تا پای جان پیش می روند.

 

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، در روزهای پایانی اسفند 97 و آغازین روزهای فروردین ۱۳۹۸،  سازمان هواشناسی خبر از ورود سامانه  بارشی متراکم در جنوب و  غرب کشور داد.

این سامانه بارشی در روزهای نخست سال، موجب ایجاد سیلاب و خسارت‌های جانی و مالی در ۲۵ استان ایران شد و در روز نخست، حداقل ۱۹ کشته در استان‌های مختلف برجای گذاشت.

سازمان هواشناسی در همان روزها  پیش‌بینی کرد که در ۴۸ ساعت نخست این بارش‌ها، بر شدت بارندگی در مناطق جنوب و جنوب غرب ایران افزوده خواهد شد و در برخی مناطق میزان بارش به حدود ۴۰۰ میلی‌متر خواهد رسید.

موج دوم بارش‌ها در ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ آغاز شد و شهرهای غربی و جنوبی کشور را در برگرفت. پس از این بارش‌ها، هشدار سیل و آماده‌باش در ۲۳ استان ایران اعلام شد.

بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی، بارش شدید در بسیاری از نقاط ایران، به ویژه در مناطق غرب کشور ادامه داشت و تا  جایی که همچنان استان هایی چون خوزستان درگیر سیل هستند.

 هر چند با وقوع سیل همه دستگاه های مسئول برای امداد رسانی و خدمات دهی  به مردم  مناطق آسیب دیده پای کار آمدند اما در این میان نیروهای پلیس در خط مقدم برای تامین امنیت این مناطق به خط شدند.

 در حالی که اجرای طرح نوروزی  پلیس از 25  اسفند ماه کلید خورد و بر مبنای برنامه ریزی ها تا 17 فروردین ادامه داشت و نیروهای پلیس به صورت 100 درصدی در آماده باش کامل بودند، با وقوع سیلاب،علاوه بر به خط شدن  این نیروها در استان های درگیر،  اولین گروه  از  نیروهای یگان ویژه  به مناطق آسیب دیده از سیل اعزام شدند و در ساعات اولیه این بلای طبیعی، سردار " حسن کرمی "؛ فرمانده یگان های ویژه ناجا از  ارسال تجهیزات مهندسی این یگان اعم از لودر،بیل مکانیکی و مکنده آب به مناطق سیل زده استان گلستان خبر داد  و اظهار داشت: با توجه به نبود امکانات رفاهی در منطقه، این یگان نسبت به اعزام یک دستگاه نانوایی سیار به این مناطق نیز اقدام کرده است.

 سوم فروردین ماه رهبر معظم انقلاب خطاب  به سرلشکر پاسدار " باقری "؛ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دستور دادند که امکانات بیش‌تری برای امدادرسانی به مناطق سیل‌زده گسیل شود.

 در متن دستور فرمانده معظم کل قوا ( مدظله العالی ) خطاب  رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تاکید شد؛"برابر اطلاع، سیل زدگان ۲ استان شمالی نیاز مبرمی به کمک و امکانات نیروهای مسلح دارند. دستور فرمایید علاوه بر آنچه تاکنون در آن مناطق به کار گرفته شده، امکانات بیش‌تر برای امداد به آن مناطق گسیل نمایند. گزارش اقدام را بفرستید".

 پس از ابلاغ و انتشار این پیام از سوی  مقام معظم رهبری به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار "حسین اشتری"؛ فرمانده نیروی انتظامی خطاب به فرماندهان، روسای پلیس های تخصصی، ستادی و استانی تاکید کرد: علاوه بر تامین امنیت کامل در مناطق آسیب دیده توسط نیروهای پلیس، همه امکانات مهندسی  و لجستکی نیروی انتظامی به این مناطق گسیل شود و  از همه ظرفیت ها در خدمات دهی به مردم آسیب دیده از سیل  و  امداد رسانی بهره مندی حداکثری صورت بگیرد.

 هرچند سردار " حسین اشتری" در لبیک به دستور فرماندهی معزز کل قوا  مبنی بر گسیل امکانات به مناطق آسیب دیده از سیل بلافاصله وارد عمل شد اما صرفا بر گسیل امکانات مهندسی، لجستکی و تجهیزاتی  ناجا بر این مناطق بسنده نکرد و به عنوان فرمانده نیروی انتظامی بارها و بارها در مناطق گرفتار و درگیر سیل حاضر  و ضمن بازدید میدانی از روند خدمات دهی به مردم، نیروهای پلیس را فرماندهی و راهبری  کرد  و در این میان سردار " ایوب سلیمانی " ؛ جانشین فرمانده ناجا ، حجت الاسلام و المسلمین " سید علیرضا ادیانی "؛رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا، سردار " محمد علی نوری نژاد "؛ معاون هماهنگ کننده ناجا و سایر مسئولان ارشد ناجا به صورت مداوم در مناطق آسیب دیده حاضر شدند.

فرمانده نیروی انتظامی در  بازدید های میدانی از مناطق آسیب دیده از سیل عنوان کرد: نیروی انتظامی  تا  بازگشت شرایط به حالت عادی در مناطق درگیر سیلاب،  از تمام توان و امکانات مهندسی، لجستیکی و ....  برای تامین نظم و امنیت، کمک و امدادرسانی به هموطنان آسیب‌دیده از سیل  پای کار  و در کنار و همراه مردم است.

علاوه بر این، فرمانده مرزبانی ناجا  نیز ضمن بازديد میدانی از مناطق مرزي استان خوزستان، با مرزنشينان و سيل‌زدگان شهر مرزي بستان ديدار کرد.

سردار " قاسم رضايي"  در این بازدید میدانی بیان کرد:  تمامی دستگاه‌ها از جمله نيروهاي نظامي و انتظامي دست به دست هم داده‌اند تا از وقوع سيل جلوگيري کنند تا خسارت کمتري به مردم وارد شود و اگر در شهر يا روستايي دستور تخليه صادر مي‌شود براي کاهش و جلوگيري از تلفات جاني مردم است، انتظار مي رود همکاري لازم با خدمتگزاران مردم در نیروی انتظامی انجام شود.

 در حالی که همه  دستگاه و سازمان ها  برای کمک و کاهش آلام سیل زدگان  پای کار آمدند و با  تلاش نیروهای سبزپوش ناجا  هیچ گونه مشکل امنیتی گزارش نشد، در این میان از روند خدمات دهی دستگاه های امدادی و خدماتی صحنه های "تماشایی "خلق و تصاویر بی نظیری از  همدلی و تعامل مردم و نیروهای مسلح به ویژه پلیس توسط دوربین عکاسان خبری ثبت شد، صحنه هایی که دنیا را از این حجم همدلی، همکاری و دلسوزی برای هم، مبهوت کرد.

... و در کیلومتر ها دورتر از استان های درگیر سیل، پایگاه های جمع آوری کمک های مردمی شاهد خیل حضور مشتاقان و داوطلبان  برای کمک  به سیل زدگان بودند، کمک هایی که همچنان ادامه دارد و  در این میان نیروهای پلیس علاوه بر حضور میدانی در مناطق، اقدام به جمع آوری کمک های نقدی، غیر نقدی و کالاهای اساسی  برای ارسال  به هم وطنان آسیب دیده از سیل کردند، به گونه ای که هفته گذشته اولین محموله از هدایا و کمک های پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا به این مناطق ارسال شد و باقی محموله ها و کمک های اهدایی نیروهای پلیس نیز  در صف  ارسال هستند.

 گرچه وقوع سیل خسارات فراوانی به همراه داشت و خانواده هایی در غم  از دست دادن یکی از اعضای خود به سوگواری نشستند و خانواده هایی  نیز غم از دست رفتن خانه و کاشانه  بر دلشان نشست اما  یکبار دیگر مردم ایران اسلامی هم صدا  و هم دل شدند که بگویند هم وطنان آسیب دیده از سیل تنها نیستند و روی همه خرابه های جا مانده از سیلاب نوشته شد؛" دوباره می سازمت  گلستان،  آق قلا، گمیشان،  لرستان ، پلدختر ، معمولان ، خوزستان و ...  "

... و این روزها که در استان های گلستان و لرستان اوضاع کمی با ثبات تر شده و شهر با خیل حضور داوطلبان و جهاد گران از ویرانی های برجای مانده از سیل در حال پاک سازی و باز سازی است تا بار دیگر  لبخند امید بر صورت زنان و کودکان  نقش بر بندد. عده ای دیگر همراه  اهالی خوزستان و اهواز برای   کاهش خسارات ناشی از سیل سینه سپر کرده و سیلاب را خجالت زده از این همه همدلی و...

 روزهای سخت می گذرد، آن چنان که  همه روزهای سخت را با یکدلی پشت سر گذاشتیم و ویرانی هایی که سوغات جنگ تحمیلی بود را آباد کردیم، ویرانی هایی که ره آورد  سیل ویرانگر بود را نیز  آباد می کنیم و غم این روزها را نیز فراموش، اما قطعا این تعامل و همدلی هرگز از حافظه تاریخ فراموش نخواهد شد ...  

مردم فراموش نمی کنند که نیروهای مسلح در خط مقدم امداد رسانی به سیل زدگان خوش درخشیدند  و سبز پوشان ناجا ، غیور مردان سپاه و ارتش ثابت کردند نه تنها برای امنیت کشور جان می دهند که برای " آبادانی " آن نیز تا پای جان پیش می روند ... #

 گزارش ؛ فاطمه سلیمانی / خبرنگار پایگاه خبری پلیس  

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون