نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/27      9:0:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:87


نسخه چاپی
چرا استفاده از كمربند ايمني ضروري است؟
گرو ه اجتماعی - مرکزی- وقتي اتومبيلي با سرعت 80 کيلومتر در ساعت به مانعي برخورد کند در حد چند صدم ثانيه سپر در هم شکسته و راننده و سرنشينان با فشاري در حد2تن به سمت فرمان و داشبورد پرتاب مي شوند.

کمربند ايمني‌ يک وسيله محافظتي مناسب جهت جلوگيري از جابجايي ناگهاني راننده و سرنشينان اتومبيل است چراكه در تصادفات رانندگي بسته به سرعت وسايل نقليه، اتومبيل ما به صورت لحظه‌اي دچار كاهش سرعت و يك توقف ناگهاني مي شود و همه افراد و اشياء جهت ادامه دادن سرعت قبلي در همان مسير به حركت خود ادامه مي دهند و اين دليل اصلي وقوع تصادفات است.

در بیشتر تصادفات و برخوردها امكان شکستگي صورت وجود دارد و در ضربه به اين عضو، بيني و دندان ها آسيب پذيرتر هستند و چنانچه شدت ضربه زياد باشد، سقف جمجمه از قسمت هاي پايين صورت جدا مي شود.

اين صدمات علاوه بر سرنشينان راننده را هم تهديد مي کند اما به جهت وجود فرمان اتومبيل احتمال ضربه به دنده ها و شکستگي جناغ سينه و در نتيجه ضربه به قلب و ريه ها در رانندگان بيشتر است چراكه پارگي قلب در اكثر مصدوماني که در صحنه حادثه جان مي سپارند، وجود دارد از اين رو بستن کمربند ايمني تا حد زيادي از اينگونه صدمات جلوگيري مي كند كه در اين ميان موضوع فرزندان خردسال اهميت بيشتري دارد.

فرزندان ما ثمره زندگي و مايه اميد و نشاط هستند و بايد توجه داشته باشيم نبستن کمربند ايمني براي کودکان نيز بسيار خطرناک است چراكه حوادث رانندگي نيز از مهم ترين علل مرگ و مير کودکان يک تا 4 ساله محسوب مي شوند.

اگر کودکي سرنشين خودرويي باشد که فقط با سرعت 60 کيلومتر در ساعت در حال حرکت است و اين خودرو تصادف کند، ضربه اي به كودك وارد مي شود که معادل ضربه افتادن همان کودک از طبقه سوم يک ساختمان است بنابراين کودکان خردسال حتما بايد در صندلي هاي ويژه مجهز به کمربند ايمني مخصوص بنشينند.

بهتر است بدانيم يك بررسي كلي نشان داده وقتي اتومبيلي با سرعت 80 کيلومتر در ساعت به مانعي برخورد کند صرفه نظر از نوع و وزن خودرو در2 صدم ثانيه سپر در هم مي شکند و در 4 صدم ثانيه راننده و سرنشينان با فشاري برابر 2 تن به جلو پرتاب شده و با فرمان، داشبورد و شيشه ها برخورد مي کنند كه بي ترديد اين چند صدم ثانيه ها براي جلوگيري از صدمه خوردن و گاهي فرار از مرگ كافي نيستند اما با بستن كمربند ايمني ظرف چند ثانيه مي توان به نحو موثرتري از آن ها جلوگيري كرد.

پس همواره يادمان باشد کمربند ايمني را همه بزرگترها و كودكان چه در جلو و چه در عقب ماشين، چه در مسافت هاي کوتاه درون شهري و يا مسافرت هاي بلند جاده اي چه در سرعت كم يا زياد، حتما ببنديم.

 

تهیه و تنظیم: اداره اطلاع رسانی و افکار عمومی معاونت اجتماعي فرماندهی انتظامی استان مرکزی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون