نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/27      9:2:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:267


نسخه چاپی
اقدامات معاونت اجتماعی بستر ساز امنیت پایدار در جامعه
گروه اجتماعی - همدان - نقش محوری معاونت اجتماعی در ارتقاء سرمایه اجتماعی پلیس و پیشگیری از آسیب ها بی بدیل است.
 

وفق قوانین و مقررات حاکم بر کشور، خصوصاً قانون تشکیل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1370وظایف بسیار زیاد و گسترده­ ای برای ناجا تعریف و تکلیف شده است. از طرفی تمامی این تکالیف و وظایف به دلیل اینکه با جان، مال و ناموس مردم ارتباط دارد از اهمیت خاصی نیز برخوردار هستند.

مهمترین وظیفه نیروی انتظامی حفظ نظم و امنیت و افزایش احساس امنیت در جامعه می باشد، لذا در سال‌های اخیر فرماندهان و تصمیم سازان در ناجا برای تحقق اهداف و اجرای بهتر تکالیف و وظایف توجه خاص و ویژه ای به حوزه پیشگیری اجتماعی داشته و دارند و نگرش خاص به مردم و جامعه باعث شده تا نگاه تهدید محور پلیس به نگاه جامعه محور مبدل شود، بر همین اساس معاونت اجتماعی متولی تدوین و سیاست گزاری راهبرد ها برای رسیدن به این اهداف شده است.

الف: شناسایی بسترها و زمینه ها­ی فرهنگی و اجتماعی جرایم در جامعه

در این حوزه، معاونت اجتماعی با انجام مطالعات اجتماعی به دنبال عمق بخشی بنیان­ های نظم و امنیت و شناسایی زمینه جرایم و آسیب­ های اجتماعی است. شناسایی بستر جرم و آسیب و انجام برآوردهای اجتماعی دقیق به پلیس کمک می کند در وضعیت‌های مختلف در تصمیم گیری های خود از آنها استفاده کند و همچنین پیش بینی و پیشگیری معضلات و بحران‌های اجتماعی راحت‌تر انجام خواهد شد.

ب: بالا بردن امنیت روانی و احساس امنیت در جامعه

امروزه عملیات روانی به معنای انتقال اطلاعات دقیق و واقعی به جامعه هدف برای تاثیر گذاری بر احساس و انگیزه افراد و جلوگیری از اثر گذاری عملیات روانی دشمن می باشد.

انتشار صحیح و نظام‌مند اخبار موفقیت های پلیس، حضور پلیس در صحنه ها و خدمات رسانی پلیس در شرایط دشوار و پاسخگویی به موقع می تواند موجبات افزایش امنیت روانی و احساس امنیت در جامعه را فراهم کند.

ج: بستر سازی برای مشارکت عمومی در امنیت

امروزه امنیت مطلوب و پایدار بدون مشارکت عمومی محقق شدنی نیست از طرفی مشارکت عمومی در امنیت زمانی صورت خواهد گرفت که نگرش و نگاه مردم به پلیس یک نگاه مثبت و همراه با محبوبیت باشد، ذکر این نکته نیز ضروری است که پلیس هم بدون حضور و مشارکت مردم قادر به ایجاد نظم و امنیت پایدار نخواهد بود.

معاونت اجتماعی برای زمینه سازی مشارکت عمومی در موضوعات اجتماعی، فرهنگی، اطلاع رسانی، آموزش همگانی و... نقش بی‌بدیل و اثر بخشی داشته و می تواند از ظرفیت عظیم اشخاص حقیقی و حقوقی در جامعه بهترین استفاده را بنماید.

د: اطلاع رسانی و آموزش همگانی در جهت افزایش مقبولیت و محبوبیت پلیس در جامعه

دنیای امروز دهکده جهانی است ضمن اینکه ارتقاء امنیت روانی جامعه، افزایش مشارکت مردم نیازمند حضور نظامند ناجا در عرصه رسانه ­ای کشور می باشد.

انعکاس به موقع اقدامات و فعالیت های پلیس، پاسخگویی به هنگام به انتقادات و پیشنهادات با اطلاع رسانی صحیح برای نفوذ و اقناع مخاطب برای تحقق نظم و امنیت عمومی در جامعه می باشد.

علاوه بر امر خطیر اطلاع رسانی، حضور در جوامع هدف و آموزش همگانی متناسب با نیازمندی های اجتماعی از عوامل مهم افزایش سرمایه اجتماعی پلیس می باشد.

ه: بررسی و سنجش رضایت مندی عمومی از پلیس

اهمیت دیدگاه نظر مردم به پلیس بر کسی پوشیده نیست، وقتی بزرگترین سرمایه اجتماعی برای پلیس رضایت مندی مردم می‌باشد، ارزیابی تعامل پلیس با مردم و سنجش میزان رضایت مندی عمومی و بررسی میزان امنیت روانی در جامعه باعث خواهد شد تا تصمیم گیران در سطوح بالا با نگرشی علمی به نتایجی که از نظر سنجی ها به دست می ­آید می­ توان برنامه ریزی لازم را برای چگونگی افزایش رضایت مندی مردم انجام و با ایجاد تغییرات در عملکردها در جهت افزایش رضایت مندی مردم گام برداشت.

نتیجه گیری

برای تحقق رویکرد جامعه محوری لازم است، پلیس از تمامی ظرفیت های موجود در اجتماع چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی علیه ناهنجاری های اجتماعی و آسیب ها استفاده نماید که در این رویکرد پلیس ضمن تلاش برای انجام بهتر ماموریت ها، تلاش می کند تا با استفاده از ظرفیت های دیگران امنیت لازم را در جامعه ایجاد و از طرفی احساس امنیت را ارتقاء بخشد.

معاونت اجتماعی برای تحقق این امر اقدامات بسیار سازنده و اثر گذاری را انجام داده و نقش دلسوزانه پلیس به عنوان امین مردم در جامعه را به خوبی برای افزایش اقبال عمومی به نمایش گذاشته است بر همین اساس ما در سالهای اخیر شاهد هستیم که محبوبیت، مقبولیت و مرجعیت پلیس به نحو چشمگیری افزایش داشته است.

نویسنده: سردار کامرانی صالح؛ فرمانده انتظامی استان همدان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون