نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/28      16:13:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:279


نسخه چاپی
آیا کسی خسارت های اجتماعی "سیل" را رصد می کند؟
گروه اجتماعی-سمنان- بنابر برآورد مسئولان که از مراجع رسمی اعلام شده خسارت های سیل به منازل، کارخانجات، راه ها و مزارع در حوادث اخیربالغ بر 35 هزار میلیارد تومان است. سوال اصلی این است که آیا کسی خسارات اجتماعی این حوادث را رصد می کند!؟
 

سیلاب امسال سیلیِ محکمی به گوش مخربان طبیعت بود و در نتیجه این انتقام خواهی، خسارات گسترده ای به کشور وارد شد. برآورد مسئولان از این خسارات تاکنون که شهرها و روستاهای خوزستان درگیر و همچنان گزارش های جدید از دیگر نقاط کشور واصل می شود، بالغ بر 35 هزار میلیارد تومان است.

سیل های فروردین، 25 استان و بیش از چهار هزار و 400 روستا را درگیر و صدها هزار هکتار زمین زراعی و کشاورزی را زیر آب و گل برد و خسارتی نزدیک به 6 هزار و 700 میلیارد تومان به بخش کشاورزی زد.

دو هزار میلیارد تومان به واحدهای صنعتی و چهار هزار میلیارد تومان به راه ها و جاده های کشور خسارت زده است و 150 هزار واحد مسکونی از 60 تا 100 درصد آسیب دید.

و از همه مهمتر تعدادی از هموطنان عزیز ما را به کام مرگ کشاند و خانواده های بسیاری را بی خانمان و آواره ساخت.

علیرغم تلاش گسترده کارشناسان در خصوص برآورد دقیق خسارت های سیل، بی تردید هزینه ای که باید برای آبادسازی خرابی ها و جبران خسارت ها صرف شود بیش از این اعداد و ارقام است.

اما نکته ای که نباید از آن غافل شد؛ خسارات و آسیب های اجتماعی بارش ها و سیلاب های اخیر در کشور است.

هرچه بافتیم، نخ نشود! سال های دور و دراز خشکسالی هرچند سال های سختی برای مردم ایران بود، ولی با تلاش رسانه ها و دست اندرکاران، اذهان عمومی خشکسالی و وضعیت نامناسب منابع آب در ایران را به عنوان یک واقعیت باور و آرام آرام از اسراف آب در بخش های مختلف کاسته می شد. حال با وجود بارش های ارزشمند امسال و سرریز شدن سدها، باید مراقب بود که مبادا با تصور زندگی در کشوری با منابع غنی آب، دوباره رکورد اسراف آب این مایع حیات را از آنِ خود کنیم.

غمِ ویرانی!

خانه مهم ترین سرمایه اصلی و مایه دلگرمی ما ایرانیان است، به طوری که خرید یا ساختش و نجات از منازل استیجاری، نقطه عطفی در زندگی هر ایرانی است. سیلاب اخیر رویاهای قشنگ بسیاری از هموطنان را همراه با خانه های آنان برد. هرچند با تلاش دولت و یاری مردم عزیز ایران، دوباره خانه های سیل زده ساخته و شهرها و روستاها آباد می شود، اما باید مراقب افسردگی ها و آسیب های روحی و روانی ناشی از این ویرانی ها بود.

بیکاری موقت

سیلاب اخیر علاوه بر منازل و شهرها به کارخانجات مختلف و زمین های کشاورزی نیز آسیب زد و بسیاری از آنها را به تعطیلی کشاند که در نتیجه آن تعداد قابل توجهی از کارگران و شاغلان بیکار شدند. بیکاری موقت حاصل از سیل به خصوص اگر طولانی شود، آسیبی جدی است که می تواند مسائل بسیاری از جمله گرایش به دخانیات و موادمخدر، اوقات فراغت آسیب زا، احساس ناکامی و.. را به دنبال داشته باشد.

بی تردید باید در کنار آبادانی دوباره شهرها و روستاهای سیل زده که ماموریت نخست کشور است با بهره گیری از دانش جامعه شناسان و پژوهشگران اجتماعی آسیب ها و خسارات اجتماعی اینگونه حوادث نیز شناسایی و برای پیشگیری و درمان آن چاره کرد.

اعزام تیم های مشاوره و روانشناسی معاونت اجتماعی ناجا به این مناطق و رسیدگی به روح و روان شهروندان به ویژه زنان، کودکان و سالخوردگان و همچنین حضور 30 هزار نفر نیروی کمکی پلیس برای ارتقاء امنیت مناطق سیل زده و پیشگیری از وقوع انواع جرایم از جمله سرقت که از روزهای نخست وقوع حوادث از سوی نیروی انتظامی صورت گرفت، از جمله اقداماتی است که باید به سایر حوزه ها نیز تسرّی پیدا کند.

در پایان نیز تاکید می شود که در کنار همه این آسیب ها و خرابی ها نمی توان به سادگی از کنار خروش بی نظیر و خودجوش ملت برای یاری رساندن به هموطنان آسیب دیده گذشت که در مقابل همه خسارت های اقتصادی و اجتماعی، نتایج درخشانی چون افزایش وحدت ملی، ارتقاء سرمایه اجتماعی و تقویت بسیج عمومی را رقم زد.

نویسنده؛ سید محمد شاه چراغ دانشجوی دکتری جامعه شناسی، سمنان

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون