نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/3      12:28:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:159


نسخه چاپی
ضرورت نظارت بیشتر بانک‌ها بر دستگاه‌های کارتخوان
گروه ناجا - سرپرست معاونت فنی پلیس فتا ناجا تاکید کرد: دریافت رمز کارت های بانکی مشتری از سوی فروشنده تخلف است و ورود رمز کارت بانکی الزاما باید توسط مالک کارت صورت گیرد.

سرهنگ "علی نیک نفس"  در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، در تشریح این خبر اظهار داشت:با وجود تاکیدهای فراوان هنوز هم برخی فروشگاه ها و مراکز، امکان استفاده از "پین پد" را برای مراجعان خود فراهم نساخته و پایانه های فروش خود را در محل مناسب قرار نداده اند تا مشتریان شخصاً بتوانند رمز کارت را هنگام خرید وارد کنند.

وی افزود:برخی از شهروندان نیز هنوز در هنگام خرید، خودشان عملیات بانکی را انجام نمی‌دهند، این افراد برای پرداخت بهای کالا یا خدمات خریداری شده کارت بانکی خود به همراه رمز آن را در اختیار فروشندگان قرار می‌دهند تا عملیات بانکی را فروشندگان انجام دهند.

سرپرست معاونت فنی پلیس فتا ناجا با بیان اینکه این امر اشتباه است و خریدار باید شخصا عملیات ورود رمز بانکی را انجام دهد، افزود:اگر هر فروشگاهی به شما اجازه نداد که شخصا عملیات بانکی خرید را انجام دهید بهتر است از آن فروشگاه خرید نکنید.

این مقام انتظامی یادآور شد:در این خصوص ضرورت دارد نهادهای صدور مجوز و اتحادیه های صنفی نیز نظارت و پاسخگویی به شکایت شهروندان را رسیدگی نموده و با فروشگاه های خاطی برخورد کنند.

این مقام مسئول از شهروندان خواست برای انجام عملیات بانکی هنگام خرید یا پرداخت الکترونیک وجوه از فروشندگان بخواهند که امکان ورود رمز کارت را در دستگاه کارتخوان در اختیار آنها قرار دهد.

وی در ادامه از بانک‌ها و شرکت‌های PSP که ارائه دهنده خدمات دستگاه کارتخوان بانکی هستند،تاکید کرد:این شرکت ها موارد قانونی و حقوقی که دارنده دستگاه کارتخوان بانکی باید بداند و رعایت کنند را به آنان آموزش داده و در هنگام نصب این دستگاه‌ها در فروشگاه در دسترس بودن مشتری را در نظر گرفته و حتما از فروشندگان بخواهند که دستگاه کارتخوان را برای ورود رمز پرداخت بهای کالای خریداری شده در اختیار خریدار قرار دهند.

سرهنگ نیک ‌نفس با بیان اینکه دستگاه کارتخوان بانکی در فروشگاه‌ها باید در اختیار خریدار باشد تا خودش کارت را کشیده و رمز را وارد کند، تاکید کرد:دستگاه‌ کارتخوان بانکی نباید دور از دسترس یا دید مشتری باشد و همچنین فروشندگان عزیز به هیچ عنوان نباید از مشتری تقاضای اعلام رمز بانکی کنند.

سرپرست معاونت فنی پلیس فتا ناجا ادامه داد:مالکان و مدیران فروشگاه های دارای دستگاه کارتخوان بانکی باید نظارت کافی بر روی عملکرد کارکنان خود داشته باشند و حتما این موارد را به صندوق داران آموزش دهند.

وی همچنین در توصیه به شهروندان بیان کرد :تغییر رمز ماهانه و دوره‌ای کارت‌های بانکی یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از عملی شدن اهداف مجرمان سایبری است، که شهروندان عزیز باید این موضوع را رعایت کنند.

سرهنگ نیک ‌نفس با بیان اینکه بهترین اقدام در زمان وقوع تخلفاتی همانند درخواست رمز از سوی فروشندگان، عدم پذیرش از سوی مالک کارت است، از عموم مردم خواست  در صورت مشاهده جرایم یا تخلفات سایبری با مراجعه به سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir، گزارشات خود را ثبت کنند و پلیس را در انجام وظیفه در جهت ارتقاء امنیت شهروندان یاری کنند.#

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون