نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/4      9:42:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:82


نسخه چاپی
احساس عزل امپراطور
گروه اجتماعی - مازندران - وقتی تک فرزندان در نهایت توجه با حس امپراطوری وارد مرحله نوجوانی می شوند، در صورت عدم تغییر در رفتار والدین احساس کنترل و عزل برای آنها متصور و عذاب آور خواهد بود.

براساس نظریه ترتیب تولد آلفرد آدلر، وقتی فرزندی در خانواده ای متولد می شود، از توجه والدین در رفع نیازهای خود لذت کامل را احساس می کند، چنین فرزندانی با حسی شبیه به احساس امپراطورها رشد می کنند، و این احساس تا زمان تولد فرزند بعدی ادامه خواهد داشت، با ورود فرزند جدید احساس عزل در وی ایجاد خواهد شد.

این احساس در صورتی که والدین توجه خود را بیش از حد به سوی فرزند جدید معطوف داشته و یا نسبت به فرزند نخست بی توجهی نشان دهند، مشکلاتی مثل احساس طرد و عزل در وی ایجاد شده و منجر به آزار روحی و روانی در فرزند ارشد خواهد شد.

آغوش پر مهر مادر در این رابطه برای فرزندان مهمتر از هرچیزی می باشد، و جالب اینکه فرزند جدید به دو دلیل مادر را به خود جذب می کند که می تواند احساس عزل را در کودک بزرگتر تقویت و حسادت وی را برانگیزد، مادر از سویی می داند که فرزند جدید به دلیل ناتوانی های شدید خود به وی نیازمند است و باید به فرد جدیددالورود توجه کند.

دوم اینکه فرزند جدید لطافت وجذابیت های بیشتری را برای مادر و اطرافیان دارد و این موضوع هرچه قوی تر باشد، مشکلات فرزند اول بیشتر خواهد بود،گاهی والدین به خاطر حسادت ویا آزاررساندن به فرزند کوچکتر فرزند ارشد را نکوهش ویا طرد کرده که در این صورت فرزند ارشد با مشکلات روحی و روانی حادی مواجه شده و از مکانیزم های دفاعی مختلفی برای اثبات خود استفاده خواهد نمود.

احساس عزل گاهی وقت ها برای سال های سال و حتی تا سنین بزرگسالی برای فرد می تواند آزار دهنده باشد، این موضوع می تواند به ترویج حس انتقام از برادر ویا خواهر کوچکتر حتی در سنین بزرگسالی ویا تخریب روابط بین آنها منجر شود.

بر اساس این نظریه فرزند دوم نیز تا زمان تولد فرزند جدید(فرزندسوم) حس امپراطور را خواهد داشت و این احساس با تولد فرزند جدید در فرد از بین رفته و به احساس عزل در وی تبدیل خواهد شد.

حس عزل گاهی وقت ها در میان فرزندان یک خانواده باعث تحریک آنها برای اثبات شایستگی خود به والدین در رقابت با برادران و خواهران منجر شده و در صورتی که از سوی والدین مدیریت گردد، می تواند دلیل بسیاری از موفقیت های آن ها باشد، اما به هر دلیلی اگر از سوی والدین نادیده گرفته شود و یا احساس عزل تبدیل به احساس طرد از سوی والدین شود می تواند برای کودک در مراحل مختلف رشد ویا حتی بزرگسالی خطرناک بوده و سلامت روان وی را به خطر اندازد.

گاهی این حس می تواند به عقده هایی حل نشده در ذهن فرزند ارشدتر تبدیل شود، گاهی کینه و دشمنی بین فرزندان را به همراه خواهد داشت.

یوسف 25 ساله در پی مراجعه به مرکز مشاوره آرامش بیان داشت که در منزل پدری خود به اتفاق والدین و یک خواهر و برادر کوچکترش زندگی می کند و از ناحیه برادر کوچک خود(سه سال از یوسف کوچکتر است) که اکنون از وی تنومندتر و قوی تر است احساس ناامنی می کند.

یوسف افسرده و غمگین به نظر می رسید، وی پدرش را مقصر همه اختلافات بین خود و برادر دانسته و بیان داشت که پدر از کودکی به برادر کوچک وی بیشتر توجه داشته و در هر دعوای کودکانه ای بین وی و برادرش، پدر بدون کوچکترین تنبیهی برای برادر کوچکتر، وی را به شدت تنبیه بدنی می کرد، کینه یوسف و برادرش به اندازه ای بود که وی یکبار با سنگ به پشت کله برادر خود کوبیده و این ماجرا به بستری شدن برادر برای چند روزی در بیمارستان منجر شد.

اما از نظر آدلر فرزندان آخر همیشه حس امپراطوری را خواهند داشت، و از این حس لذت می برند، بر اساس این نظریه در بسیاری از موارد والدین لذت و جذابیت های فرزندان آخر را در ذهن خود تقویت کرده و گاهی جاذبه ها و حتی شایستگی های فرزندان ارشدتر را نادیده گرفته و تمام توجه خود را نثار فرزند آخر خود می کند.

اما آنچه به نظر می رسد گاهی وقت ها فرزندان ارشدتر با تلاش و کوشش و یا تقویت مهارت های اجتماعی خود در صدد جلب توجه والدین خود بر آمده و کرسی امپراطوری را نصیب خود می کنند، آنها گاهی از برادران و خواهران کوچکتر خود سبقت گرفته و با اثبات شایستگی های خود نظر والدین را جلب کرده و از این وضعیت لذت می برند.

در هر صورت بر اساس نظریه آدلر تک فرزندان همیشه امپراطور هستند،تک فرزندان تنها فرزندانی هستند که در جلب نظر والدین نسبت به خود هیچگاه احساس رقابت و یا عدم امنیت نمی کنند. والدین چنین فرزندانی توجه بیش از حد به آنها کرده و معمولا سعی می کنند همه نیازهای آنها را برآورده نمایند.

تک فرزندان معمولا بیشترین امکانات را در مقایسه با فرزندان خانواده های شلوغ و پرجمعیت دارند، حتی نسبت به خانواده هایی که از نظر پایگاه اجتماعی در یک سطح قرار دارند، تک فرزندان از شرایط بهتری برخوردار می باشند.

هرچند به نظر می رسد که تک فرزندی شرایط سختی را ایجاد کرده و در آینده عوارض و مشکلات خاصی را در اثر تنهایی برای فرزندان دارد،اما در صورتی که والدین در رفع نیازها و تهیه امکانات برای فرزندان خود مدیریت و درایت لازم را به خرج داده و در ارتباط خود با تنها فرزند خود دقت لازم را داشته باشند، بسیاری از مشکلات به راحتی حل خواهد شد. در هر صورت فرزندان به توجه والدین حتی در سنین بالا نیاز دارند.

اما مواردی هم می تواند وجود داشته باشد که تک فرزندان نیز احساس عزل را تجربه می کنند، در شرایط حاد و سخت و اسف بار جدایی والدین ویا ترک خانواده توسط یکی از والدین و یا طرد فرزند و حتی سفرهای کوتاه مدت و بلند مدت توسط هر یک از والدین می تواند خلعی در ذهن فرزند و احساس عزل و طرد را در وی گسترش دهد.

اما موردی که باید مد نظر قرار داد در سنین نوجوانی نیز می تواند این احساس در فرزند گسترش یابد، والدین چنین فرزندانی در این سنین بدون در نظر گرفتن وجود حس استقلال طلبی بر اساس غرایز پدری و مادری خود همچنان در پی مراقبت و مواظبت از فرزندی هستند که خود بر این باور است که نه تنها توان مراقبت از خود را دارد بلکه می تواند شرایط سخت و تاثیر گذار زندگی خود را به تنهایی مدیریت کرده و حتی برای آینده خود برنامه ریزی های طولانی مدت را انجام دهد.

گاهی وقت ها حس مراقبت و رفع نیازهای نوجوان تک فرزند از سوی والدین، منجر به گسترش احساس کنترل و عدم اعتماد به خود در فرزند شده و اگر این احساس شدید باشد می تواند به رفتارهای تکانشی و حتی لجبازی های ناخواسته در فرزند تبدیل گردد.

به عنوان مثال امیر در سن 18سالگی با اینکه در مدرسه تیزهوشان درس می خواند در پی استرس بیش از حد مادر در خصوص درس خواندنش در ذهن ناخودآگاه خود با مادر لج کرده و بیان دااشت که آینده خود را در درس خواندن نمی بیند، وی اخذ مدرک دیپلم را آخرین هدف درسی خود اعلام داشته واگر گاهی هم مطالعه می کرد بدور از چشمان مادر این کار را انجام می داد تا استقلال خود را در خطر نبیند.

 

تهیه و تنظیم: قاسم گرجی؛ کارشناس ارشد روانشناسی مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی استان مازندران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون