نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/4      14:23:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:157


نسخه چاپی
نقش پلیس در زمینه سازی ظهور امام عصر (عج)
گروه اجتماعی - اصفهان - بی تردید پلیس به عنوان بخش مهمی در ارکان نظام اسلامی می تواند نمونه ای از نیروی مقتدر، عادل و مهربان در زمان ظهور امام زمان (عج) را به مردم جهان معرفی و همگان را آماده و مشتاق ظهور کند.

 

براساس مستندات دقیق و احادیث و روایاتی که در کتاب های بزرگ تشیع و حتی اهل تسنن آمده در آخرین روزهای زندگی پیامبر اکرم(ص) حضرت علی(ع) از سوی خداوند به عنوان جانشین ایشان تعیین و طی مراسم باشکوهی در غدیر خم به همه مسلمانان معرفی شد.

هرچند که بعد از رحلت پیامبر موضوع جانشینی حضرت علی(ع) به فراموشی سپرده شد و خلفای راشدین به ناحق بر مسند خلافت نشستند اما شیعیان همواره بر این اعتقاد و باور بودند که موضوع امامت و ولایت با خلافت تفاوت بسیاری دارد و امام تنها از جانب خداوند تعیین شده و او در حقیقت واسطه بین بندگان با حضرت حق بوده و ولایت و سرپرستی مردم را برعهده دارد تا آنان دچار انحراف و کجروی نشوند.

پس از شهادت امام علی(ع) امامت به فرزند بزرگ ایشان حضرت امام حسن(ع) و پس از وی به برادر بزرگوارشان امام حسین(ع) رسید و 8 امام دیگر از نسل های بعدی آن امام همام به امامت رسیدند تا حضرت مهدی(ع) که آخرین امام بود به دنیا آمد و بنابر حکمت الهی از نظرها غایب شد تا روزی که به فرمان حق ظهور کرده و جهان پر از عدل و داد کند.

اما ظهور منجی عالم بشریت در دنیای آخر الزمان موضوعی نیست که فقط در باور و اعتقاد شیعیان باشد بلکه در تمام ادیان الهی و مذاهب گوناگون به آن اشاره شده و به نوعی همه عالم منتظر آمدن دادگستر جهان و نجات بخش مردم از ظلم و ستم ظالمان و ستمگران هستند ولی به اعتقاد شیعیان منجی عالم بشریت، دادگستر جهان و نجات بخش مظلومان و مستضعفان دوازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت مهدی(ع) است که از نوادگان امیرمؤمنان علی(ع) و فاطمه زهرا(س) به شمار می آید.

سوال اساسی اینجاست که آیا باید مردم دست روی دست بگذارند و فقط انتظار بکشند یا اینکه مقدمات و زمینه‌های ظهور را فراهم کنند. در پاسخ به این پرسش باید گفت، بی تردید تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) بستگی به رفتار من و شما و آمادگی جامعه دارد.

موضوع اصلی این است که اصل ظهور قطعی بوده و برابر مستندات محکم آیات و روایات به طور حتم انجام خواهد شد اما زمان ظهور متفاوت است و مردم در تعجیل یافتن آن نقش اساسی دارند. نقش مردم در تعجیل و یا تاخیر در ظهور حضرت حجت نقشی تاثیر گذار است. به میزانی که جامعه آمادگی لازم برای پذیرش حکومت آن حضرت را در خود ایجاد کند به همان میزان زمان ظهور جلو می افتد.

رفتار صحیح و خیرخواهانه در جوامع بشری، مستعد شدن برای درک شرایط ظهور، پرهیز از گناه و تخلف و ایجاد ظرفیت های درونی در انسان ها برای اینکه بتوانند با شرایط حکومت حضرت همراه شوند از جمله ویژگی های و مقدمات زمینه سازی برای ظهور به شمار می آیند.

ظهور حضرت حجت یعنی تشکیل حکومت عدل و داد در جهان، و حاکمیت ولایت بر جهان هستی بنابر این حتماً بایستی انسان های ولایت پذیر در این دنیا وجود داشته باشند تا به حاکمیت آن حضرت کمک کرده و برای پیشبرد اهداف ایشان جانفشانی کنند.

بنابراین نتیجه می گیریم که ظهور اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه جامعه به یک رشد و بالندگی و بلوغ برسد و ظرفیت جامعه بتواند پاسخگوی شرایط حکومت حضرت باشد.

در این میان نیروهای مسلح به ویژه نیروهای انتظامی نظام جمهوری اسلامی ایران که خود را سربازان ولایت می‌دانند از جمله شاخص‌ترین اقشار جامعه هستند که می توانند مقدمات و زمینه های تعجیل در ظهور حضرت حجت را فراهم آورند بنابراین بایستی رفتار، کردار، گفتار و عملکرد آن ها به گونه ای باشد که به ظهور آقا امام زمان (عج) کمک کند.

بی تردید اگر چنین باشد حتی اگر ما زمان ظهور و خدمتگزاری به آن حضرت را نتوانیم درک کنیم حتماً از ثواب و پاداش آن برخوردار خواهیم شد به دلیل اینکه نتیجه تلاش ها و زحمات ما باعث تعجیل در ظهور آن امام بزرگوار شده است. چه بساز در آن دنیا ممکن است مورد بازخواست قرار بگیریم که رفتار شما باعث تاخیر در ظهور شد و این تاخیر یعنی استمرار ظلم و ستم، بدی ها و شرارت ها در دنیا و شما هم در این موضوع شریک هستید.

پلیس هم به عنوان بخش مهمی در ارکان نظام اسلامی می تواند نمونه ای از نیروی مقتدر، عادل و مهربان در زمان ظهور امام زمان را به مردم جهان معرفی و همگان را مشتاق ظهور کند. دنیای امروز نیازمند یک الگوی مجسم از زمان ظهور حضرت حجت است، بایستی که جامعه ای که نزدیک به شرایط آن دوران است به دنیا معرفی شود.

به نظر می رسد جامعه ایران با توجه به شرایطی که دارد و تشیع بودن و متنظر ظهور بودن مردمان آن می تواند نمونه یک جامعه اسلامی در زمان ظهور را به دنیا معرفی کند و نقش پلیس در این جامعه نیز بسیار مهم و تاثیرگذار است.

اگر معتقدیم که سرباز امام زمان(عج) هستیم و اگر هر روز برای ظهور آن حضرت دعا می کنیم بایستی عمل ما هم مبین زبان و گفتارمان باشد.امروز جامعه بیشتر از هر زمانی به تلاش های پلیس نیازمند است چرا که بیشتر از تمهید ما تهدید وجود دارد، بنابر این انتظار می رود که در سال جاری پرقدرت تر، پرتلاش تر و مؤثرتر موضوعات را دنبال کنیم.

بی شک محل خدمت در نیروی انتظامی عبادتگاه است و نیروهای پلیس دائماً در حال عبادت هستند، نگاه ماموران به ماموریت باید اینگونه باشد و بدانیم که در نزد خداوند هیچ ثواب و پاداشی بالاتر از خدمت به مردم نیست و یکی از بهترین مکان ها برای خدمت کردن به بندگان خدای متعال شغل نیروی انتظامی است.

در پایان لازم است اشاره کنم که یکی از نام های آخرت یوم الحسره یعنی روز حسرت خوردن است، در آن روز همه بندگان خداوند حسرت می خورند آن هایی که در دنیا خیلی خوب بوده و عمل صالح انجام دادند با خود می گویند چرا بیشتر از این کارهای خوب انجام ندادیم تا مقام ما بالاتر برود و کسانی هم که عمل خیری در دنیا نداشتند حسرت می خورند ومی گویند ای کاش در دنیا عمر خود تلف نمی کردیم.. پس بیاییم تا عمرمان باقی است فرصت خدمت کردن به مردم را از دست ندهیم.

 

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار مهدی معصوم بیگی؛ فرمانده انتظامی اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون