نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/4      16:2:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:207


نسخه چاپی
قصر سعادت
گروه اجتماعي- رعایت پاکدامنى و عفّت در زندگى زناشویى از سوى زنان مهم تر و تأثیرگذارتر است؛ اما برخوردارى از این صفت ارزشمند جزء وظایف متقابل همسران بوده و آراستگى هر یک از زوجين به ملکه عفّت، نتایج گران بهایى در تأمین سعادت خانوادگى آنان ایفا مى كند .

 

 

دین مبین اسلام، به عنوان آیین جامع و کامل خداوند متعال، در حمایت از شخصیت انسانی و معنوی زن و حفظ عفّت عمومی، دستورهای حکیمانه ای مبتنی بر لزوم رعایت عفّت و حیا در ابعاد گوناگون صادر کرده است. «البته عفاف مخصوص زنان نیست و مردان نیز باید عفیف باشند و همواره نگاه خود را از ديدن صحنه ها و جلوه هاي گناه آلود بپوشانند به طور خلاصه عفت زن در رعايت حجاب و پرهيز از خودنمايي و جلوه گري در عرصه هاي عمومي و اجتماعي و از طرف ديگر عفت مرد در حفظ چشم و رعايت نگاه مي باشد ».

قرآن یکی از ویژگی های مؤمنان راستین را عفاف و پاک دامنی می داند و می فرماید: «وَالّذینَ هُم لِفُروجِهِم حافِظونَ؛ آنان [مومنان] کسانی هستند که دامان خویش را از بی عفتی حفظ می کنند».

به طور کلی، عفت را می توان یک صفت انسانی و ملکه نفسانی و زینت باطنی دانست که موجب می شود تمام اعمال، حرکات، گفتار و پوشش انسان، عفیفانه و فاقد رذیلت های شهوانی و هوس مآبانه باشد.

عفاف از یک سو به عنوان یک مسئله اصلی و بنیادین و فراتر از حجاب و پوشش مطرح است و از سوی دیگر، رابطه تنگاتنگی با آن دارد؛ چرا که به عنوان یک خصلت و ارزش اختیاری، پوشش را به ارمغان می آورد و به طور کلی، می توان حجاب را میوه و ثمره ی عفاف دانست.

هر یک از زن و مرد براى اداره بهتر زندگى و تأمین آسایش و حفظ کیان خانواده، نسبت به یکدیگر مسئوليت ها و وظایفى برعهده دارند که گرچه این وظایف متفاوتند ولى متناسب و هماهنگ با ساختار وجودى آنها بوده و مایه تحکیم و حفظ خانواده مى گردد؛ بدین ترتیب مى توان گفت که هر کدام در انجام وظیفه خود کوشاتر باشند نقش بیشترى در تحکیم خانواده خواهند داشت.

در این میان اگرچه رعایت پاکدامنى و عفّت در زندگى زناشویى از سوى زنان مهم تر و تأثیرگذارتر است؛ اما برخوردارى از این صفت ارزشمند جزء وظایف متقابل همسران بوده و آراستگى هر یک از آنان به ملکه عفّت، نتایج گران بهایى در تأمین سعادت خانوادگى آنان ایفا مى كند.

اعتماد به همسر یکى از ضروریات زندگى خانوادگى و مایه استحکام و سعادت زندگى زناشویى است تا جایى که مى توان گفت بدون آن نمى توان زندگى خوش و باصفایى داشت؛ زیرا انسان غیرعفیف، همواره نگرانى و بى اعتمادى همسرش را به دنبال دارد که این موضوع عامل بسیارى از ناراحتى ها، مشکلات روحى و به دنبال آن اختلافات خانوادگى است.

ارتباط صمیمى بین زن و شوهر، بقاى کانون گرم و پر نشاط خانواده را تأمین مى كند که جز با محدود کردن بهره ورى هاى مشروع در خانواده و منع لذّت جویى هاى غیر مشروع در محیط اجتماع حاصل نمى شود. در حقیقت کسى که نیازهاى غریزى اش در محیط خانواده، از طریق صحیح و مشروع تأمین مى شود به راحتى مى تواند در محیط بیرون و در برخورد با زمینه هاى فساد جنسى، خود را کنترل كند.

عفّت انسان موجب مى شود که همسر به پاکى و سلامت اخلاقى او اطمینان پیدا كرده و با دلى خوش و خاطرى آسوده به انجام وظایف خانوادگى بپردازد؛ زیرا مى داند که عفّت همسرش مانع آلودگى اوست.

زیبادوستى و زیباطلبى از امور فطرى انسان هاست، به همین دلیل هر انسانى از زیبایى و آراستگى لذّت برده و از ژولیدگى و زشتى دورى مى جوید؛ بنابراین یکى از راه هاى عفیف ماندن زن و مرد آن است که هر یک خود را براى همسر بیاراید تا زیبایى و نشاط محیط خانواده دوچندان گردد. زن نیز از شوهرش انتظار دارد به وضع ظاهرى خود رسیدگى کرده، لباس پاکیزه بپوشد، بوى خوش استعمال کرده و همواره آراسته و زیبا باشد؛ زیرا این آراستگى نقش به سزایى در پاکدامنى زن خانواده خواهد داشت.

یکى از آثار حفظ عفّت در محیط خانوادگى، پاکدامنى همسر است؛ زیرا اگر شوهر عفیف باشد، پاکدامنى او در اخلاق و رفتار همسرش نیز تأثیر داشته و او را به سوى خوبى ها سوق مى دهد.

امام صادق علیه السلام فرمودند: «از زنان مردم چشم بپوشید تا همسرانتان عفیف بمانند»

خویشتن دارى و عفاف محیط خانواده را از فساد اخلاقى و اختلافات ویرانگر در امان مى دارد؛ زیرا عفّت، بزرگترین عامل حفظ انسان از فرورفتن به ورطه فساد و تباهى است.

راه هاى دست یابى به عفّت و پاکدامنى در زندگى زناشویى از طریق شناخت، به کارگیرى و تقویت غیرت، تامین نیازهای جنسی، حیا وآراستگی همسر ممکن است.

زن و شوهر غیرتمند، نه خود را به هوسرانى هاى زودگذر سرگرم مى کنند، نه زمینه فساد را براى دیگران آماده مى کنند و نه نسبت به بى عفّتى اعضاى خانواده بى اعتنا هستند؛ بنابراین همان گونه که وظیفه دارند با دیگر مردان و زنان نامحرم رابطه برقرار نساخته و از چشم چرانى، هوسرانى و پیروى از خواهش هاى نفسانى خوددارى مي كنند.

شایسته است همسر و فرزندان خود را از انجام کارهایى که موجب لکّه دار شدن عفّت خانواده مى شود، بازداشته، گفتگوها، حجاب و پوشش، رفت و آمد، معاشرت و مهمانى ها را کنترل کنند تا با مراقبت صحیح نه افراطى از خطرات احتمالى جلوگیرى كنند.

بنابراین، انسان هر اندازه به حیاى خود و همسرش اهمیّت دهد، بر عفّت و پاکدامنى اعضاى خانواده اش افزوده و موجب استحکام روابط جمعى و خانوادگى خواهد شد. ناگفته نماند که حیاى زن در برابر مردان بیگانه ارزشمند است؛ و از آن به «حیاى عاقلانه» یاد مى شود و باعث ارتقاء سطح سازگارى همسران مى شود.

یکی از مباحثی که تامین کننده وحدت و دوری کننده از تفرقه است همین موضوع اشتراکات دینی نظیر حجاب و عفاف است که در ادیان الهی مورد تاکید است؛ از این رو مسئله عفت و پوشش برای تمام ادیان الهی مورد احترام و مهم است.

در بیانات بزرگان تمام ادیان و کتب آسمانی تاکید ویژه ای روی مسئله حجاب شده و این بیانگر صراحت ادیان الهی در برخورداری از حجاب و عفت است.

حضرت زهرای (س) که مظهر کمالات الهی و برترین اسوه انسان ها به ویژه زنان هستند، از نظر عفاف و حجاب الگوی بی نظیری هستند. با دقت در سیره و زندگانی آن حضرت به اوج عظمت ایشان می توان پی برد. حضرت حتی در میدان مبارزه نیز به عفاف و حجاب اسلامی بسیار مقید بوده اند. آن حضرت به حدی به امر حجاب و عفت اهمیت می دادند که حتی در بستر مرگ از کیفیت حمل جنازه خود نگران بودند و به پوشیده بودن و محفوظ بودن بدن خویش از دید نامحرم در هنگام حمل جنازه سفارش کردند. چنین بانوی باعظمت و بی نظیری را به حق می توان باشخصیت ترین، اجتماعی ترین و در عین حال عفیف ترین انسانی بدانیم که باید سرمشق خویش در تمام راه و رسم زندگی قرار دهیم.

به طور یقین، با رعایت عفاف و حجاب، آثار و برکاتی از جمله بالا رفتن ارزش و احترام زن، آرامش روانی، پایبندی به خانواده و استحکام اجتماع به بار می نشیند.

در این راستا، باید با نهادینه کردن فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه، براي اعتلای آن تلاش و کوشش کرد و کسانی که از این امر غافل گشته اند، گم شده فطرت خویش را به دست آورند

تهيه و تنظيم: سرگرد حميد افرامن رئيس اداره اطلاع رساني پليس فارس

 

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون