نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/7      17:8:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:222


نسخه چاپی
7 اردیبهشت؛ روز ایمنی و حمل و نقل/هدف پليس افزايش ايمني عبور و مرور و استانداردسازي رفتار ترافيكي

گروه اجتماعی- ایمنی از عوامل مهم و تاثیرگذار در حمل و نقل است که از یک طرف اطمینان شبکه حمل و نقل کشور را بالا می برد و از طرفی نیز باعث توسعه اقتصادی می شود. در این میان عامل انسانی به عنوان مهمترین مقوله در ایجاد آن نقش دارد؛ از این رو ایمنی حمل و نقل نیازمند عزمی ملی و نهادینه شدن فرهنگ آن در جامعه است.

 

حمل و نقل از جمله بخش های زیربنایی اقتصاد به شمار می رود که فرآیند توسعه اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد و پایه مبادله های بازرگانی و کلید توسعه اقتصادی و اجتماعی كشور است. از این رو بخش حمل و نقل را باید یکی از مؤلفه های اصلی در تشخیص جوامع رشد یافته دانست.

پیشرفت متوازن بخش حمل و نقل در تمامی شیوه ها و بهره برداری مناسب از آن به عنوان پیش نیاز توسعه بخش ها به افزایش امنیت ملی منجر می شود و زمینه ساز توسعه سیاسی و اجتماعی نیز خواهد شد. امروزه کشور‌های توسعه یافته دارای زیرساخت های مناسب حمل و نقل و به دنبال آن ایمنی در انواع عرصه های هوایی، جاده ای، دریایی و ریلی هستند که نشان از توجه دولت‌ ها به حمل و نقل و اختصاص اعتبار کافی به آن دارد.

صنعت حمل ونقل در ایران نیز در دوره های مختلف با فراز و فرودهایی همراه و هدف اصلی آن، تلاش برای رسیدن به جایگاهی مطلوب بوده است. با توجه به موقعیت راهبردی کشور در منطقه، ایجاد نظام حمل و نقل کارآمد اهمیت ویژه ای دارد که برای رسیدن به این جایگاه بایستی به امنیت در این صنعت توجه ویژه ای داشت.

رشد جمعیت، اشتغال و استقرار فعالیت های اقتصادی، خدمات و تسهیلات در نواحی مختلف باعث افزایش تقاضای جا به جایی می شود که کشورمان با توسعه زیرساخت های فیزیکی در دهه های اخیر و کاربرد آن ها در مدیریت حمل و نقل توانسته است ایمنی در این حوزه را تضمین کند. باید دانست سرمایه گذاری در ابزارهای امنیتی مناسب می تواند به صورت بالقوه منافع اقتصادی را به همراه آورد. از این رو امنیت را باید یکی از تقاضاهای مشتریان دانست. حفاظت از شبکه حمل و نقل به صورت پاک و سالم و با رویکرد پیشگیرانه در جهت کاهش جرم و خرابکاری این اطمینان را به جامعه می دهد که این فضا به خوبی مدیریت شده و تحت نظارت و مراقبت است. از این رو ایمنی و امنیت را باید از ویژگی های بدیهی تمام شیوه های خدمات حمل و نقل عنوان کرد.

هدف پليس افزايش ايمني عبور و مرور و استانداردسازي رفتار ترافيكي در سطح معابر با همكاري سازمانهاي متولي و مشاركت مردم مي باشد وهمراه با ساير سازمان هاي موثر در حوزه ايمني  از جمله معاونت حمل و نقل ترافيك شهرداري، اداره راه و... اقدامات موثر ذيل را انجام ودر دستور كار قرار داده است.

  • نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي
  • هوشمند سازي تقاطع ها و معابر راهنمايي و رانندگي
  • بهره گيري از سيستم هاي جديد و به روز براي كنترل معابر
  • نصب، تجهيز، تكميل و راه اندازي سيستم هاي نظارت و پايش تصويري در معابر به ويژه نقاط حادثه ساز
  • برگزاري جلسات و كميته هاي مشترك با سازمان هاي مربوطه در راستاي اصلاح نقاط حادثه خيز
  • برگزاري كلاس هاي آموزشي توسط كارشناسان راهور و پليس راه در سطح مدارس و مساجد پيرامون گسترش و توسعه فرهنگ ترافيك خصوصا در مقطع ابتدايي با هدف نهادينه سازي فرهنگ رعايت قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي
  • در راستاي پيشگيري از تصادفات اقدام به راه اندازي تيم هاي گشت كنترل نامحسوس پليس در نقاط حادثه خيز با بهره گيري از دوربين هاي نظارتي شده است

اما نكته اي كه در اين جا حائز اهميت است اين است كه همه اين اقدامات بدون همكاري و مشاركت مردم با پليس در فرهنگ سازي ترافيك و كاهش تصادفات كمترين فايده و نتيجه را دارد و همه اقشار جامعه مي بايست در اين زمينه همكاري لازم را داشته باشند.

با توجه به اهمیت این موضوع، شورای انقلاب فرهنگی، هفتم اردیبهشت را «روز ایمنی حمل و نقل» نامگذاری کرد و این روز از 1395 خورشیدی در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.

در همين راستا اداره آموزش همگانی معاونت اجتماعی پلیس فارس به همین مناسبت و در اجراي وظایف آموزشی محوله خود، هشدارهای انتظامی ویژه راهنمایی و رانندگی را به رانندگان ارائه داد:

1 – اسفاده از كمربند ایمنی، ضامن سلامتی شما و همراهان خواهد بود.

2 – از نشاندن كودكان و خردسالان در صندلی جلوی خودرو اجتناب کنید.

3 – هنگام استفاده از تلفن همراه در منتهی الیه سمت راست توقف و پس از اتمام مكالمه به رانندگی خود ادامه دهید.

4 – سبقت و سرعت غیر مجاز یعنی بازی با زندگی خود و دیگران.

5 – در هنگام تغییر مسیر و اقدام به گردش و دور زدن از راهنما استفاده کنید.

6 – در تمامی معابر، سرعت با دوربین و توسط بازرسان و عوامل گشت نامحسوس كنترل می شود.

7 – رانندگی هنگام خستگی یا بیماری یعنی استقبال از حادثه.

8 – لغزندگی جاده و عدم رعایت سرعت مجاز از عوامل مهم ایجاد تصادفات رانندگی در هوای بارانی است.

9 – برابر اعلام كارشناسان پلیس، بیشترین درصد تصادفات، ناشی از سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز و عدم توجه به جلو می دانند.

10 – از پارك كردن اتومبیل خود در نقاط خلوت و قرار دادن اسناد در داخل آن خودداری كنید.

تهیه وتنظیم: کارمند رتبه15 مهدی نعمایی، سرپرست اداره آموزش همگانی معاونت اجتماعی پلیس فارس


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون