نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/8      9:35:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:311


نسخه چاپی
تاملی بر ویژگی "مهربانی" و "اقتدار" در نیروی انتظامی
گروه اجتماعی _ باید توجه داشت پلیس در هر دقیقه و حتی هر لحظه می تواند یک فرد و یا افراد زیادی را با مهربانی و مهرورزی مجذوب اسلام و نظام کرده و کالای تقوا و سعادت و خوشبختی را به آن ها عرضه کند.

نیروی انتظامی با توجه به نوع ماموریت هایی که دارد سازمانی قدرتمند است و همه کارکنان آن از سربازان وظیفه گرفته تا فرماندهان همه به نحوی دارای قدرت هستند، قدرتی که اگر به درستی شکل نگیرد و کنترل نشود طغیان، ظلم و فساد را به دنبال خواهد داشت.

اجرای قانون و حدود الهی، حفظ امنیت و پاسداری از ارزش های الهی از جمله ماموریت های نیروی انتظامی است که باید با قدرت و اقتدار انجام گیرد، اقتداری که البته بر آمده از آموزه های دینی و در چارچوب شرع مقدس باشد.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) در این خصوص می فرمایند:«نیروی انتظامی، هم مظهر اقتدار نظام و نظمی است که می خواهد امنیت کشور را حفظ کند و تامین کند و از آن پاسداری کند، هم مظهر مهربانی و دلسوزی و روحیه رأفت و رحمت نظام نسبت به آحاد مردم است».

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی ) هر ساله در دیدار و ملاقات فرماندهان و رؤسای نیروی انتظامی به نحوی این مطلب را متذکر می شوند. تکرار این موضوع در واقع یک مطالبه مهم، جدی و راهبردی است که همواره باید سرمشق کاری و فکری همه کارکنان به ویژه فرماندهان و مسئولان ناجا باشد که الحمد الله اینگونه نیز هست و با اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری به ویژه کار فرهنگی بستر بسط و گسترش مهربانی و مهرورزی را بیش از پیش و در بهترین وضعیت فراهم سازند به نحوی که بنابر فرمایش فرمانده کل قوا:«وقتی مردم پلیس را می بینند باید تصویر یک یار مهربان و مقتدر از نیروی انتظامی در ذهن مردم ترسیم شود».

وظایف پلیس مهربان و مقتدر

همه ما پیرو مکتبی هستیم که سراسر وجودش مهربانی و مهرورزی است و  پلیس به عنوان یار مهربان و مقتدر این مکتب، وظایف و مسئولیت های مهم و بزرگی دارد که به چند نمونه آن به شرح زیر اشاره می شود:

1- نیروی انتظامی با توجه به نوع ماموریت هایی که دارد از مرز گرفته تا مرکز کشور در معرض دید مردم، دیپلمات ها و توریست های کشور های خارجی قرار دارد و به تعبیر دیگر ناجا ویترین نظام اسلامی به شمار می آید، همانطور که ویترین یک مغازه گویای نوع اجناس و کم و کیف آن در درون مغازه و نقش مهمی در جذب مشتری دارد و هرچه ویترین زیباتر و جذاب تر باشد قطعاً عابران بیشتری را مجذوب خود و در نهایت افراد زیادی را به درون مغازه جهت خرید سوق می دهد، نیروی انتظامی هم حکم ویترین برای نظام اسلامی را دارد و باید رفتار، گفتار، سیمای ظاهری و پوشش آن به گونه ای منطبق با اعلا مرتبه شرع مقدس باشد. در هر شرایطی رفتار و عمل پلیس باید مملو و مزین به مهربانی و سیمایش مزین به مهروزی و گفتارش معطر به مهر آفرینی باشد.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) 26 تیرماه 1379 در جمع دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی امین خطاب به نیروهای انتظامی می فرمایند: «به مردم مهربانی کنید و برای آن ها همچون برادرانی مهربان و خدمتگزارانی صمیمی و دوستانی که در هنگام آسایش آنها بیدارند تا به آن ها آرامش ببخشند ظاهر شوید».

باید توجه داشت پلیس در هر دقیقه و حتی هر لحظه می تواند یک فرد و یا افراد زیادی را با مهربانی و مهرورزی مجذوب اسلام و نظام کند و کالای تقوا و سعادت و خوشبختی را به آن ها عرضه کرده و خود نیز در پرتو اعمال صالح، رستگار و خوشبخت شود و یا نعوذ بالله با رفتار و گفتار و سیما و پوشش نامناسب خود در هر دقیقه یک و یا ده ها نفر را از دین و نظام اسلامی گریزان و سبب انحراف آن ها شود و خود نیز در زمره مغضوبان خدا و جزء خاسران قرار گیرد.

2-در بعضی از مواقع و بعضی از امور مانند امر به معروف و نهی از منکر و نظم و انتظام جامعه و امور ترافیکی و حتی عملیات انتظامی و ... پلیس زبان نظام مقدس اسلامی به شمار می آید.

نحوه عملکرد پلیس باید به مانند زبان یک پدر عالم با نشاط و مهربان باشد، که وقتی با فرزندان خود حرف می زند و یا نصیحت می کند کلامش خیرخواهانه و پر مهر و مهر آفرین و امید بخش و با نشاط باشد.

همانطور که پدر مهربان، کلمات را هدفمند انتخاب و حکیمانه بیان می کند تا خواسته هایش صد درصد تحقق یابد پلیس نیز وقتی در مکانی به عنوان یک نیرو برای انجام امور محوله می ایستد باید کاملاً هوشیار باشد و بداند که تمام حرکات او و حتی نوع ایستادنش و نگاهش به نوعی سخن گفتن و انتقال پیام مثبت و یا منفی به دیگران  است و این پیام ها می تواند هدفمند، حکیمانه، مؤدبانه و مهربانانه باشد یا بی ادبانه و خشن باشد و انتظار از پلیس به عنوان نخبه تاثیرگذار جامعه قسم اول است و این خواسته، مقام معظم رهبری از پلیس است. چنانکه در یکی از رهمنمودهای ارزشمندشان می فرمایند:

« با همدیگر مهربان باشیم، با هم کار کنیم، نسبت به هم صمیمی باشیم، نه اینکه از گناهان و خطاهای هم اغماض کنیم، ابداً، اینکه هیچ مطلوب نیست. این ضد ارزش است... اما نوع برخورد ها، نوع صیمیمی، نوع مهربانانه، نوع مؤمنانه و برادرانه باید باشد».

هیچ گاه فراموش نکنیم که مردم عملکرد بد پلیس را به حساب نظام و دین پر مهر اسلام می گذارند. و این گناه بزرگ و نابخشودنی است. پس پلیس باید همواره مواظب خود باشد که ناخواسته از مکارم اخلاق دور نشود. از این رو لازم است هر روز خود را ارزیابی کرده و این پیام خدای مهربان را تابلو کند و در قلب خود جای دهد و به آن عمل نماید تا از کید ابلیس و ابلیس صفتان در امان و از آن ها دور باشد و آن پیام که در سوره حشر آمده این است:«ای کسانی که ایمان آورده اید از مخالفت خدا بپرهیزید و هرکس باید بنگرد تا برای فردایش چه چیز از پیش فرستاده، از خدا بپرهیزید که خداوند از آنچه انجام می دهید آگاه است».

مهربانی سپری برای پلیس

در کتاب ثواب الاعمال ترجمه انصاری صفحه 291 روایتی از پیامبر اکرم (ص) آمده است که می فرمایند:«هیچ بنده ای نیست که با برادر دینی اش مهربانی کند، مگر اینکه خداوند خادمی از خدمتگزاران بهشت را به خدمت او می گمارد».

نکته حائز اهمیت در این روایت این است که بخش قابل توجهی از ماموریت های پلیس مصداق این حدیث شریفه است، چون خیلی از ماموریت های پلیس نه تنها از مکارم بلکه بستر و خمیر مایه پیدایش میلیون ها مکارم در ساعت و قوام میلیون ها مکارم دیگر است به همین جهت در پیدایش و استمرار کارهای مکارمی پلیس اجر و پاداش ویژه دارد.

عمل پلیس صدقه جاریه است

رسول اکرم (ص) در کلام نورانی دیگری در ارزش کار پلیس می فرمایند:« هر عملی هنگام مرگ از صاحبش بریده می شود، جز پاسداری در راه خدا، قطعاً اعمال چنین کسی نمو می کند و رزق و روزی او تا روز قیامت به او می رسد».

دعای ائمه بدرقه پلیس

از جمله اعمال روزمره کارکنان ناجا صلح و سازش بین افراد جامعه است که به جهات مختلف دچار اختلاف شده اند، توفیقی بزرگ که خیلی به آن توجه نمی شود، اجر و پاداش این کار نزد خداوند بسیار بزرگ است، شغل پلیس چیزی است که خداوند سبحان در آیه 10 سوره حجرات همه مؤمنان را مامور این کار کرده و فرموده است:« همانا مومنان برادرند پس اصلاح کنید میان برادرانتان و بترسید از خدا شاید رحم شود به شما».

در کتاب بحار الانوار جلد 73 صفحه 44 روایتی از پیامبر بزرگوار اسلام (ص) در اهمیت صلح و سازش میان مومنان نقل شده که ایشان می فرمایند:« بهترین عمل یک فرد بعد از انجام واجبات صلح و سازش بین مردم است، خوب سخن بگوید و خوب از حق تعالی پاداش گیرد».

نتیجه گیری

با توجه به مطالب گفته شده پس لازم است نیروهای انتظامی همواره شاکر خدا باشند که به آن ها این توفیق و سعادت بزرگ را داده تا در دو جبهه در حال مبارزه باشند. جبهه اول جنگ سخت است که بایستی با اقتدار از مرزهای کشور شروع و در اقتصی نقاط کشور با اشرار و قاچاقچیان در حال جریان است و جبهه دوم جنگ نرم است که درکنار علمای دین در حال مبارزه با دشمنان و پاسداری از ارزش های والای الهی و حافظان امنیت و ناظم نظم و انضباط در جامعه هستند و این افتخار بزرگی است که باید قدر آن را با مجاهدت با فاسقان و بدخواهان و مهربانی و مهرورزی به مردم شریف کشور عزیزمان دانست.

این مطالب را با بیانی حکیمانه از رهبر معظم انقلاب و فرمانده معزز کل قوا در فضیلت کار نیروی انتظامی به پایان می بریم، ایشان می فرمایند: «نیروی انتظامی به عنوان خدمتگزار و امین مردم باید از راه آموزش و جلب توجه آنچه که موجب اقتدار او می شود از اقتدار کامل و قانونی برخوردار باشد تا آحاد ملت احساس امنیت کنند. و این قدرت موقعی زیبا، مقدس و مطلوب است که در خدمت به مردم بکار رود، خدمت به مردم یک افتخار است و این خدمت هرچه دشوارتر باشد افتخار آن بیشتر و ثواب الهی آن والاتر است».

نویسنده: حجت الاسلام محمد حسین عادل پور - رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون