نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/8      17:8:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:103


نسخه چاپی
محافظت از کودکان در فضاي مجازي
گروه استان ها -یزد- امروزه با افزايش سطح دسترسي کودکان و نوجوانان به شبکه گسترده جهاني از طريق دستگاه هاي تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ و سيستم هاي رايانه اي، مديريت بر منابع اطلاعاتي قابل دسترس آن ها دشوارتر شده است و از اين رو تهديدهاي بيشتري شامل حال کودکان و نوجوانان مي شود.

 

جنايات سايبري و سوءاستفاده از اعتماد کودکان، سرقت اطلاعات محرمانه، مشاهده محتواي غيراخلاقي و نامناسب، بخشي عظيمي از تهديدهاي اينترنتي به شمار مي روند که امروزه کودکان بسياري با آن ها دست و پنجه نرم مي کنند.

قطعاً پدران و مادران نقش موثري در کنترل فرزندان در فرهنگ وب گردي و ميزان دسترسي آن ها به فضاي مجازي و اينترنت خواهند داشت بنابراين به منظور کاهش آسيب هاي احتمالي به کودکان و ارتقاي سطح ايمني سيستم هاي خود، نکات مهمي ارائه مي دهيم و اميدواريم تا با رعايت اين نکات بتوانيم از فرزندان خود در دنياي بيگانه اينترنت محافظت کنيم:

1- براي ساعات استفاده کودکان از اينترنت و وب گردي هاي روزانه حد و مرز تعيين کنيد، اينترنت براي کودکان و نوجوانان و استفاده مکرر آن ها از وب، نوعي اعتياد محسوب مي شود بنابراين استفاده از اينترنت بهتر است مطابق زمان بندي خاصي تعيين شود.

2- مديريت مناسبي روي برنامه هاي نصب شده توسط کودکان خود داشته باشيد و حتماً از ويژگي هاي موجود در برنامه نصب شده، آگاهي کامل داشته باشيد، از دسترسي کودکان خود به برنامه هايي که متناسب با محدوده سني آن ها نيست، جلوگيري کنيد.

3- بررسي کنيد که بازي هاي نصب شده توسط کودکان بر روي دستگاه هاي تلفن همراه يا تبلت يا رايانه هاي شخصي، قابل اعتماد هستند يا خير. خيلي بايد مراقب بود چرا که حتي يک بازي ساده که از منابع نامعتبر دانلود مي شود، ممکن است راه نفوذي براي سرقت اطلاعات محرمانه شما ايجاد کند.

برنامه هاي مخرب مي توانند به منظور سرقت موقعيت مکاني و اطلاعات شخصي شما برنامه ريزي شوند. نصب يک ضدويروس مطمئن مي تواند کمک بسياري در مديريت برنامه هاي نصب شده و ميزان دسترسي آن ها به بخش‌هاي مختلف دستگاه هوشمند اندرويدي شما داشته باشد.

4- مديريت کاملي روي ارتباط کودکان شما با دوستان مجازي خود از طريق برنامه هاي ارتباطي نظير واتس اپ، وايبر، تانگو و... داشته باشيد. ممکن است مجرمان سايبري با تکنيک هاي مهندسي اجتماعي، کودکان شما را فريب داده و آن ها را در معرض خطر قرار دهند.

5- به کمک ويژگي Parental Control يا "کنترل والدين" که همواره در محصولات ضد ويروس هاي خانگي موجود است، والدين مي توانند مديريت کاملي روي عملکرد فرزندان خود در اينترنت داشته باشند. از اين طريق والدين گزارش هاي مفصلي از وب سايت ها و محتواي مشاهده شده کودکان خود دريافت مي کنند همچنين با ايجاد فيلترهاي گوناگون جهت دسترسي کودکان به وب سايت هاي نامناسب مي توان به سادگي تعيين کرد که آن ها چه نوع محتوايي را مشاهده کنند و چه محتوايي براي آن ها مسدود شود.

 

تهيه و تنظیم: مرکز اطلاع رسانی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان یزد


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون