نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/10      13:9:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:333


نسخه چاپی
بد حجابي و ناامني
گروه اجتماعي -لرستان- حجاب و پوشش در بينش توحيدي پيش از آن كه نيازي طبيعي باشد، امري فطري است و حفظ حجاب در جهان بيني اسلامي فرماني ازسوي خداون سبحان است.

بد حجابي و پوشش نامناسب برخي از بانوان يكي از علل مزاحمت هاي خياباني و بروز ناامني محسوب شده و بانواني كه با پوشش نامناسب بي توجه به حقوق ساير شهروندان در انظار عمومي ظاهر مي شوند موجب برهم زدن آرامش در جامعه مي شوند.

بدحجابي و بي توجهي به موازين شرعي و ديني موجب آشفتگي و انحرافات اخلاقي، سستي بنيان خانواده، بروز نزاع و گسيختگي در خانواده ها و كاهش احساس امنيت به ويژه در زنان مي شود و مي توان گفت يکي از مهمترين علل افزايش طلاق در كشور «بدحجابي» و رعايت نكردن حريم هاي عفاف و حجاب مي باشد.

بي حجابي و آسيب هاي اجتماعي

كارشناسان بر اين باورند كه بدحجابي مديريت و تسهيل كننده جدايي زوجين در جامعه به شمار مي رود و هنگامي که در جامعه هنجارهايي كه نه تنها در دين ما بلكه در عرف و اصالت ايراني ريشه دارد زيرپا گذاشته شود و زنان و مردان با ظاهري نامعقول در بطن اجتماع حضور يابند، اين شيوه پوشش و رفتار منجر به تحريك هيجانات و غرايز شده و افراد را از نظر روحي و رواني تحت فشار قرار مي دهد.

به گونه اي كه افراد تعادل روحي و رواني خود را از دست مي دهند و از آنجايي كه براي غرايض انساني حد و مرزي وجود ندارد تحريك غرايض به واسطه گسترش بي حجابي و بي بند و باري در جامعه منجر به بسياري از آسيب هاي اجتماعي ازجمله ازهم گسيختگي خانواده ها و طلاق مي شود.

گرمي خانواده ها، استحكام رابطه زن و شوهر،تداوم زندگي، آرامش و ثبات، دلبستگي و عشق و علاقه مرد به همسر قانوني و شرعي خود مرهون حجاب زنان است. مردان اگر به راحتي و به آساني در تمام صحنه هاي اجتماع دسترسي به زنان داشته باشند، ضمانتي براي اثبات محبت و دلبستگي آنان به همسرانشان نخواهد بود.

تحريك هوي و هوس، آنان را از زندگي دلسرد كرده و اين امر عامل مهمي جهت از هم پاشيدگي كانون خانواده خواهد بود.

ارتباط عاطفي با فرزندان

بدحجابي نخستين لطمه را به خود فرد وارد مي سازد و زمينه برخوردهاي توهين آميز برخي افراد با فرد بدحجاب را فراهم مي سازد. برخي والدين با اين تصور كه رعايت پوشش اسلامي موجب محدوديت و آزار فرزندشان است، آنها را از اين مصونيت محروم مي كنند.

افزايش آگاهي ها، انگيزه و علاقه به رعايت موازين شرعي در وهله نخست وظيفه خانواده و سپس برعهده مسئولان اجتماعي بوده و وظيفه نيروي انتظامي در اين زمينه هشدار و برخورد با افراد خاطي است.

والدين بايد محسنات حجاب اسلامي و مضرات بي حجابي را براي فرزندان خود بيان كرده و ارتباط عاطفي خود را با فرزندانشان تقويت كنند.

بي حجابي و از هم‌گسيختگي عاطفي

بي بند و باري و زير پاگذاشتن ارزش هاي ديني، نهاد خانواده را از معنويت، صفا و پاكي تهي مي سازد و موجب ازهم گسيختگي عاطفي و هنجارهاي حاكم بر آن مي شود و بي بند و باري و زيرپا گذاشتن ارزش هاي ديني، نهاد خانواده را از معنويت، صفا و پاكي تهي مي سازد.

بي حجابي و علل آن

دنياي امروز دنياي حاكميت رسانه ها و دنياي ارتباطات است و هر جامعه اي افكار خود را توليد و عرضه مي كند و در اين ميان شانس برد و استيلاي تفكرات با گروهي است كه توانايي بيشتري در برخورداري از ابزار رسانه دارد؛ چيزي كه امروزه ما در مواجهه با تهاجم فرهنگ غرب چه از طريق اينترنت و چه ماهواره با آن رو به رو مي باشيم که در اين ميانه انفعال رسانه هاي خودي از ارائه برنامه هاي جايگزين و خوراك فكري مناسب به نسل جوان مزيد بر علت شده است.

در يك ارزيابي كلي درمي يابيم گروهي از بدحجابان از روي عمد بدحجابي مي كنند و اين بدحجابي ها شبكه اي و سازمان دهي شده است، اما گروه ديگر نه از روي عمد بلكه تنها به هدف عقب نماندن از غافله، بدحجاب مي شوند و از آنجايي كه ريشه اين رفتار يكسان متضاد است، طبعا برخورد متفاوتي را مي طلبد.

برخي از روانشناسان معتقدند دختراني كه از پوشش و آرايش هاي نابهنجار استفاده مي كنند از نوعي بيماري رواني به نام هيستريونيك رنج مي برند، اين بيماري شامل افرادي مي شود كه دچار كم توجهي در خانواده بوده و احساس ناامني شديدي در اجتماع مي کنند.

اين افراد براي آن كه احساس امنيت بيشتري داشته باشند از پوشش ها و ظواهر نابهنجار استفاده مي كنند تا توجه اطرافيان را به خود جلب كنند و احساس امنيت بيشتري كنند اما اين رفتار آنها بالعكس موجب به وجود آمدن بيشترين آسيب هاي اجتماعي و نهايتاً ناامني بيشتر آنان براي حضور در اجتماع مي شود و معمولا زندگي برده واري دارند.

راهکارها

  • توجه به الگوي پوشش اسلامي و رعايت آن در تربيت فرزندان، تبليغ، گسترش و اطلاع رساني صحيح از آسيب هاي بدحجابي در جامعه.
  • نشر و ترويج ارزش هاي اسلامي و به کاربردن توصيه ها و فرمايشات امامان معصوم(ع) در اين زمينه و ترويج برنامه هاي فرهنگي در خصوص محسنات حجاب و مضرات بدحجابي از طريق رسانه هاي گروهي.

تهیه و تنظیم: سردار حاجي محمد مهديان نسب؛ فرمانده انتظامي استان لرستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون