نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/10      13:13:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:83


نسخه چاپی
بوسه بر دستان سازندگي
گروه اجتماعی -آذربایجان غربی- قبول کار و مسئوليت، لازمه زندگي شرافتمندانه در اجتماع بشري است. کسي که مي‌خواهد با عزت و آبرومندي زندگي کند، بايد خود عضو مفيد جامعه باشد.

از هنگامي كه آدمي بر كره زمين پديد آمد، براي رفع نيازهاي خود نيازمند كوشش بود. زندگي انسان بر محور كار مي‌گردد و كار، تلاش انسان جهت حصول به هدف معين است. كليد گشايش هر استعدادي در درون انسان كار است. كار بزرگ‌ترين و شايد زيربنايي‌ترين بخش زندگي انساني است. چرا كه از كار مي‌توان به جوهره دروني افراد پي برد و وقتي اين جوهره‌هاي دروني‌ آشكار شوند و استعدادهاي بالقوه به منصه ظهور برسند مي‌توان به وجود جامعه‌اي پويا اميدوار بود.

مكاتب كوناگون بشري ديدگاه‌هاي مختلفي درباره كار داشته‌اند. در انديشه يونان باستان از آنجا كه كار به بردگان اختصاص داشت فعاليتي تحقيرآميز و پست شمرده مي‌شد و اين ديدگاه در آثار فلاسفه يونان نيز وجود دارد. بتدريج در قرون وسطا و حاكميت كليسا بر اروپا تشويق به انجام كار براي كسب درآمد به وجود آمد. با گذشت زمان در دوران رنسانس و شكل‌گيري عقايد جديد درباره‌ انسان و دين و دنيا‌، كار جايگاه و اصالت ‌خاصي يافت. در جهان‌بيني اسلامي‌، كار مفهوم ويژه‌اي ‌دارد و آثار آن تمام‌ صحنه هستي را مي‌گيرد و دنيا و آخرت‌ را به هم گره مي‌زند‌.

كارگر از نظر قانون كار، كسي است كه به هر عنوان در مقابل دريافت حق‌السعي، اعم از مزد، حقوق، سهم سود و ساير مزايا به درخواست كارفرما كار مي‌كند. طبقه كارگر يك طبقه اجتماعي است و از افرادي تشكيل مي‌شود كه در مشاغلي كار مي‌كنند كه نياز به قدرت بدني و كار دستي دارد. كارگر از ديدگاه اسلام بسيار محترم و ارزشمند است. كارگران شريف‌ترين انسان هاي اجتماع هستند، بطوري كه رسول گرامي اسلام(ص) و اميرالمؤمنين ‌علي(ع) و ساير امامان معصوم(ع) از كار كردن‌ به عنوان عملي دنيوي و اخروي كه داراي اجر و ثواب بسيار است ياد نموده و نسبت به آن توصيه‌هاي بسيار شده كرده‌اند. در اين آموزه‌ها، به كارگري كه براي اداره زندگي خانواده‌اش سعي و تلاش مي‌كند عنوان «جهاد كننده در راه خدا اطلاق شده است.» امامان و پيشوايان دين(ع) در سخن و در عمل به مسئله كار و اشتغال تأكيد داشته و از بيكاري به شدت دوري كرده‌اند.

کار و کارگر در بيان رهبر معظم انقلاب اسلامي

اسلام به عنوان مکتب نجات بخش و تعالي بخش انسان ها از هر قشري، از هر ملّتي، از هر نژادي و وابسته به هر بخشي از بخش هاي جهان، قشر کارگر را داراي ارزش و حرمت مي شناسد. ما مفتخريم که رهبر عزيز و عالي قدر الهي ما، يعني رسول اکرم صلي الله عليه و آله وسلم، در برابر چشم همگان خم شدند و بوسه بر دست کارگر زدند. اين حادثه اي است که ما هرگز آن را فراموش نمي کنيم. هم چنين مفتخريم که رهبران ديني ما، اميرالمؤمنين علي عليه السلام و ائمه ديگر ما، در شُمار کارگران بودند؛ کار کردند؛ آباد کردند؛ توليد کردند؛ ساختند و با سازندگي خود، خود را به خدا نزديک کردند».

ساعات کار در کارگاه ها و کارخانه ها، لحظات عبادت، ساعات اداي دين به شهيدان و محرومان و مستضعفانِ جامعه است. سلاح کارگران، کار آنان است که از اين سلاح بايد براي تداوم انقلاب، گسستن زنجير وابستگي و در نهايت، کسب استقلال اقتصادي استفاده شود».

کار، نياز جامعه بشري

حيات انسان در جامعه با کار عجين شده است. جانداران ديگر زندگي خود را مديون مواهب طبيعت و غرايز خويشند و بدون تفکر و تلاش ويژه و با استفاده مستقيم از مواهب طبيعت زندگي مي کنند. امّا انسان از همان سپيده دم تاريخ با به کارگيري هوش و آگاهي، به ابزارسازي پرداخته و ماده و طبيعت را به خدمت خود درآورده است. پس کار لازمه زندگي بشري و نياز حيات اوست.

کار، سرمايه نيک بختي است؛ بي کاري آغاز فساد و تباهي

قبول کار و مسئوليت، لازمه زندگي شرافتمندانه در اجتماع بشري است. کسي که مي خواهد با عزت و آبرومندي زندگي کند، بايد خود عضو مفيد جامعه باشد و با شايستگي کاري را بر عهده گيرد تا همان طور که وي از نتايج کار ديگران بهره مند مي شود، ديگران نيز از حاصل کار او سود جويند. فرومايگاني که از قبول مسئوليت و انجام دادن کار شانه خالي مي کنند، در زندگي سربار مردمند و هم چون انگلي از دست رنج ديگران ارتزاق مي کنند. اينان در مظان بدبيني مردم، و مورد نکوهش اسلام و منفور جوامع بشري هستند و سرانجام، بي کاري و تن پروري آنان را به راه فساد اخلاق و تباهي سوق مي دهد و در منجلاب رذالت ها غرق مي سازد.

کارگران، رزمندگان دفاع از انقلاب

«امروز حربه کار، حربه تلاش و ابتکار، در دست شما و از بزرگ ترين حربه هايي است که مي توانيد به نفع انقلابتان و بر ضد عناصر ضدانقلاب چه درخارج و چه در داخل، آن را به کار ببريد. يقينا آمريکا و همه مستکبرين و همه عناصر وابسته به آنها از گردش چرخ هاي عظيم کارخانجات ما ناراضي و غمگينند؛ از انبوهي توليد ما ناراحت و ناراضي اند؛ از شادابي شما در محيط کار، آنها ناراحتند؛ سعي کنيد انقلابيون علاقه مند به انقلاب و اسلام، برادران و خواهران صميمي خودتان را با تلاش و کار هرچه بيشتر شاد کنيد. شعار استقلال بايد با کار شما و کار همه کساني که مي توانند براي قطع وابستگي حرکت و تلاش انجام دهند، به تحقق و عينيت برسد». در فرهنگ غني اسلامي ما، سلوك الهي داراي دو بخش است: بخش مادي و بخش معنوي، بخش ماديش كار است و بخش معنويش نماز، و از اينجا مي‌توان به اهميت كار در جامعه اسلامي پي برد.

در مكتب اسلام دستورهاي متعددي وارد شده كه از مجموع آنها مي‌توان به ديدگاه ارزشي اسلام درباره كار پي برد:

محبوب بودن و قداست شغل - منفور بودن بيكاري- وجوب كسب معيشت- وظيفه اجتماعي انسان و خدمت رساني به جامعه- رشد عقلاني- كسب آرامش روحي - سلامت جسم - رفع فقر و تأمين اجتماعي نيازمندان

منابع

آناتومي جامعه: فرامرز رفيع پور؛ جامعه‌شناسي‌: آنتوني گيدنز؛ برگزيده آثار روزا لوكزامبورك: مانتلي رويو، كار و دين: مجيد رضايي.

سايت سازمان تبليغات اسلامي، سايت اينترنتي پايگاه حوزه

 

تهيه و تنظيم: سرهنگ اسدالله مالکی؛ معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان آذربايجان غربي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون