نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/10      13:15:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:77


نسخه چاپی
بی پناه
گروه اجتماعی -کردستان- به هیچ عنوان نمی توانستم تحمل کنم . شب و روزبه فکر راه حلی برای نجات و رهایی ازاین وضعیت بودم تا اینکه یک روز که پدرم به خانه آمد و شروع کرد به کتک کاری من و مادرم ...

از همان دوران کودکی با بدبختی و سختی روبه‌رو شدم، فرزند بزرگ خانواده بودم، یک برادر کوچکتر هم داشتم. پدرم به موادمخدر اعتیاد داشت و همیشه بیرون و با دوستانش در حال مصرف و تفریح بود.

من و برادرم خیلی از شب ها را کنار مادرم با ترس و لرز می خوابیدیم که مبادا پدرم از راه برسد و دعوایی را شروع کند. هر بار وسط دعوا من و مادرم کتک می خوردیم، بیچاره مادرم چیزی ازش نمانده بود از بس مورد ضرب و شتم پدرم قرار گرفته بود. برادر بیچاره ام نیز یک گوشه خودش را مخفی می کرد که دست پدرم بهش نرسد.

بعد از مدتی پدرم آشکارا کنار ما مواد مصرف می کرد و ما هم هیچکدام حق اعتراض نداشتیم، فقط می توانستم برادرم را سرگرم به کاری کنم که این کارها و اعمال زشت پدرم را نبیند، چون به هرحال پدرم الگو برای برادرم بود. مادرم کارش شده بود اشک ریختن و زل زدن به یک نقطه؛ زندگی سخت و زجرآوری داشتیم؛ به هیچ عنوان نمی توانستم تحمل کنم شب و روز به فکر راه حلی برای نجات و رهایی از این وضعیت بودم تا اینکه یک روز که پدرم به خانه آمد و شروع کرد به کتک کاری من و مادرم، در این وضعیت بدون هیچ فکری از دستش فرار کردم و خانه را ترک کردم و بدون هیچ پناهگاهی خیابان ها را با چشمان پف کرده و گریان و با فکر به مادر و برادر کوچکم می گذراندم تا اینکه توسط ماموران انتظامی دستگیر و برای انجام مشاوره به قسمت مشاوره کلانتری منتقل و با مداخله مددکار اجتماعی به خانواده بازگشتم.

 

نظریه کارشناسی

مهمترین علتی که باعث فرار از منزل کودکان می شود عدم محیط امن در فضای خانه و خانواده است و در مورد فوق، اعتیاد پدر به موادمخدر و نبودن خانواده ای گرم برای تربیت و محبت به فرزندان امکان زندگی همراه با آرامش را از کل خانواده سلب کرده که نهایتاً منجر به فرار از منزل فرزند خانواده شده است.

برای پیشگیری و حل مشکلات فوق می توان با ارجاع پدر خانواده به کمپ های ترک اعتیاد برای ترک اعتیاد و ارجاع دختر و بقیه افراد خانواده به مراکز دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره و در صورت لزوم معرفی به روانپزشک برای برطرف کردن افکار منفی و خاطرات بد و نهایتاً ارائه راه های صحیح تربیت و محبت به فرزندان در خانواده اقدام کرد.

اما آن چیزی که مهمتر از مداخله درمانی است آموزش به خانواده ها، لزوم توجه به نیازهای فرزندان، فراهم آوردن محیطی امن در خانواده برای آنها و توجه به مشکلات احتمالی روحی-روانی یا عاطفی فرزندان جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی مانند فرار از منزل و غیره می باشد.

 

نویسنده: سرگرد مرتضی امین زاده؛ رئیس مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی کردستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون