نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/10      13:16:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:355


نسخه چاپی
تاثیر طراحي ارگونوميک علائم راهنمايي و رانندگي بر کاهش ترافيک و تصادفات
گروه اجتماعی -اصفهان- تابلوها و علايم راهنمايي به عنوان بخشي از تجهيزات کنترل ترافيک، نقش مهمي را در ارتقاي ايمني خيابان ها و معابر و کنترل رفتار رانندگان و عابران پياده برعهده دارند به شرطی که طراحي آنها منطبق با اصول ارگونومي و بر اساس عوامل انساني انجام شود.
 

اگر حمل و نقل جاده اي را به عنوان يک سيستم در نظر بگيريم، مهمترين اجزاي اين سيستم عبارت خواهند بود از انسان، وسيله نقليه و جاده. آمارها حاکي از آن است که همه ساله 1.2 ميليون نفر در جهان قرباني سوانح رانندگي مي شوند. بنابراين، به نظر مي‌رسد که علاوه بر راهکارهاي مهندسي بايد چاره ديگري جست.

انسان به عنوان عامل کنترل کننده، مهمترين جزء از سيستم حمل و نقل جاده اي به شمار مي رود. او اطلاعات را از محيط(جاده، معابر و راه ها)، وسايل و تجهيزات(وسيله نقليه، تابلوها و علائم و...) دريافت کرده، اطلاعات دريافت شده را پردازش مي کند و سپس عکس العمل لازم را انجام مي دهد. بنابراين، توجه به عامل انساني و در نظر گرفتن محدوديت ها و توانايي هاي فيزيکي و شناختي او در کنترل سيستم جاده اي از درجه بالايي از اهميت برخوردار است.

تابلوها و علائم راهنمايي به عنوان بخشي از تجهيزات کنترل ترافيک، نقش مهمي را در ارتقاء ايمني خيابان ها و معابر و کنترل رفتار رانندگان و عابران پياده برعهده دارند. تجهيزات مزبور به شرطي مي توانند موثر واقع شوند که طراحي آنها منطبق با اصول ارگونومي و بر اساس عوامل انساني انجام شود. به عبارت ديگري محرک هاي بصري(نظير تابلوهاي راهنمايي) بايد اطلاعات صحيح را به طور مناسب و در زمان مناسب در اختيار راننده قرار دهند به نحوي که فرد راننده فرصت کافي براي پردازش و تجزيه و تحليل اطلاعات دريافتي، تصميم گيري و انجام عکس العمل مناسب داشته باشد.

از جمله مهم ترين علائم و نمادهاي متعددي که انسان ها در طول زندگي روزانه با آن مواجه مي شوند، علائم راهنمايي و رانندگي است که در قالب علامت، تصوير يا نوشته، حامل پيام هاي مهمي براي رانندگان مي باشند. علائم راهنمايي و رانندگي نقش هاي متعددي را بر عهده دارند که بر اين اساس آن ها را مي توان به سه دسته کلي طبقه بندي کرد:

1-علائم حکم کننده یا بازدارنده (مانند تابلوي توقف ممنوع، تابلوي توقف)

2-علائم هشدار دهنده (مانند تابلوي خطر، تابلوي محل عبور اطفال)

3-علائم اطلاعاتي-اخباري (تابلوي ايستگاه اتوبوس، تابلوي بيمارستان)

آنچه که در زمينه طراحي تابلوها و علائم اهميت دارد، به کار بردن اصول استاندارد جهاني در طراحي نمادها و علائم است تا براي همگان قابل فهم باشد. همچنين انتقال پيام مشابه به تمام رانندگان يکي ديگر از مهم ترين اهدافي است که بايد در زمينه طراحي علائم راهنمايي تحقق يابد.

در مجموع ذکر اين نکته ضروري است که علائم راهنمايي و رانندگي بايد طوري طراحي شوند که به خوبي قابل رويت، قابل تشخيص و قابل فهم باشند. همچنين زمان کافي براي عکس العمل ذهني يا فيزيکي نيز بايد وجود داشته باشد. به عبارت ديگر، ميزان اثربخشي يک علامت راهنمايي و رانندگي با معيارهاي مزبور (وضوح، خوانايي، تمايز، درک مطلب و زمان عکس العمل) رابطه مستقيم دارد به نحوي که قابل فهم بودن تصاوير در کمترين زمان مبين کارايي بهتر علامت طراحي شده است.

علاوه بر ويژگي هاي بصري، عوامل ديگري نيز هستند که در ميزان درک و فهم افراد از علائم، نقش مهمي را بر عهده دارند. مهم ترين عوامل شناختي شامل ميزان آشنا بودن افراد با علائم، ميزان عيني بودن علائم، ميزان پيچيدگي، معنادار بودن و نزديکي فاصله معنايي است. آشنا بودن افراد با علائم در قالب تعداد دفعاتي تعريف مي شود که با آنها روبرو شده اند.

منظور از عيني بودن، نمايش حقيقي تصوير (اشيا، انسان، حيوان و...) و به عبارتي استفاده از تصوير يا نمادي است که به نحو احسن پيام موردنظر را منتقل مي کند. در صورتي که اين اصل در طراحي در نظر گرفته نشود، علائم حامل پيام هاي انتزاعي خواهند بود. همچنين از نظر پيچيدگي، پيام هاي ارسالي بايد فقط محتوي موارد اصلي بوده و به سهولت و در کمترين زمان ممکن قابل فهم باشند. علائم بايد معنادار باشند. هرچه مفاهيم نماش داده شده به عملکرد مورد انتظار نزديک تر باشد، فاصله معنايي پيام کوتاه‌تر است.

در مجموع چنين مي توان گفت که شکل، رنگ، قابل رويت بودن و اندازه تابلوها و علائم رانندگي از شاخصه هايي است که در طراحي بايد بدان توجه شود و تاثير مستقيم در درک و فهم و همچنين کاهش مدت زمان انجام يک عکس العمل مناسب و متعاقباً عملکرد سريع و مناسب در ترافيک و تصادفات داشته و عامل کاهش تصادفات و همچنين روان سازي ترافيک شود.

 

تهیه و تنظیم: اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون