نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/11      15:44:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:97


نسخه چاپی
هشتگ، کمپین و دغدغه های فراموش شده!
گروه اجتماعی -سمنان- ماجرای غم انگیز شهادت طلبه همدانی و انتقام سرسخت ناجا از قاتل وی که باز هم از نگاه تیزبین فرمانده معظم کل قوا دور نماند، بار دیگر ولنگاری فضای مجازی را به رخ کشید و همایش ها، جلسات و اتاق فکرها را برای ساماندهی این فضا به راه انداخت. آیا می توان امیدوار بود!؟
 

مثل اینکه عادت کرده ایم دست روی دست گذاشته و منتظر بمانیم تا حضرت آقا در فرمایشاتشان در جلسات عمومی بر نکته و مسئله ای تاکید فرمایند و آنگاه ما به دنبال انجام وظیفه مان برویم.

هرچند این فرآیند از این منظر که مسئولان و مدیران دستگاه های مختلف کشور تابع ولایتند و گوش به فرمان آقا، خیلی زیباست! ‌ولی آیا برای هر یک از مسائل و مشکلات کشور باید منتظر فرمان رهبری بود!؟

یکی از این مسائل، مسابقات رنگارنگ و متعدد تلویزیونی بود که در ماه های اخیر به دلایل مختلف از جمله جذب مخاطب و منابع مالی برای رسانه ملی به شدت افزایش یافته بود!  با جستجویی ساده در اینترنت می توان به سادگی پیدا کرد که بارها جامعه شناسان و سایر متخصصان حوزه اجتماع و رسانه به آثار مخرب فرهنگی این قبیل مسابقات اشاره و بر تعطیلی آن تاکید کرده بودند، ولی دست روی دست گذاشتیم تا مقام معظم رهبری در دیدار با کارگران ناراحتی خود را از ترویج این برنامه ها و آثار روانی آن ابراز کنند.

در حوزه فضای مجازی نیز به همین ترتیب! آیا وجود آسیب هایی چون ترویج ابعاد مختلف خشونت، تبلیغ ناهنجاری های اخلاقی و روانی، تضعیف بنیان خانواده، بازی های آنلاین و آفلاین مخرب برای کودکان، معرفی الگوهای ناصحیح تربیتی و رفتاری و ... در شبکه ها و صفحات مختلف مجازی روشن و واضح نیست؟

هنوز اذیت و آزار آن دختر نوجوان و کلیپ منتشر شده آن در اینستاگرام که افکار عمومی را جریحه دار کرد و هشتگ ها و کامنت ها برای برخورد با مسبّبان ماجرا را به اوج خود رساند، به یاد داریم. هرچند با اقدام سریع نیروی انتظامی متهمان این پرونده دستگیر و به سزای خود رسیدند، ولی همزمان با فروکش کردن تب و تاب مطالبات اجتماعی، دغدغه ها و اقدامات متولیان فرهنگ و آموزش در فضای مجازی نیز به فراموشی سپرده شد.

ماجرای غم انگیز شهادت طلبه همدانی و انتقام سرسخت ناجا از قاتل وی که باز هم از نگاه تیزبین فرمانده معظم کل قوا دور نماند، از همین دست رخدادهاست که بار دیگر ولنگاری فضای مجازی را به رخ کشید و همایش ها، جلسات و اتاق فکرها را برای ساماندهی این فضا به راه انداخت. ولی آیا می توان به آن امیدوار بود؟

پلیس فتا ( فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا) که یکی از نهادهای تامین کننده امنیت برای کاربران اینترنت و خود مطالبه گر جدی آموزش و فرهنگ سازی در این فضاست، فرمان اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان ناجا را نصب العین خود قرار داده و برنظارت بیش از پیش خود بر ابعاد مختلف فضای مجازی می افزاید.

از سوی دیگر آمار عملکرد این پلیس نوپا در کمال احترام به حریم خصوصی کاربران که از کشف بیش از 90 درصدی جرایم و دستگیری مجرمان اینترنتی و همچنین افزایش محسوس آسیب ها و ناهنجاری ها در این فضا حکایت دارد، نشانگر آن است که باید برای ساماندهی دنیای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی حرکتی اساسی صورت گیرد.

بی تردید آموزش و فرهنگ سازی و ارتقاء سواد رسانه ای آحاد جامعه اعم از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان و همچنین نظارت جدی بر رفتار مجازی برخی گروه ها به ویژه سلبریتی ها از گام های نخست این حرکت اساسی است که باید بدان توجه کرد.

 به هرحال این پیداست که کار را رها کردن و انتظار برای صدور فرمان آقا در هر حوزه ای برخلاف فرمان آتش به اختیار است و مخلص کلام اینکه؛ مدافعان انسانیت و آزادی در جبهه انقلاب اسلامی که تنها امید ملت های آزادی خواه جهان در کارزار مبارزه با ظلمت و سیاهی اند، نباید در میدان های حساس از جمله فضای مجازی، اقتصاد، سیاست و امنیت کار را رها کرده و نوشداریی شوند پس از مرگ سهراب.

نویسنده؛ سید محمد شاه چراغ، دانشجوی دکتری جامعه شناسی، سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون