نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/14      9:36:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:1131


نسخه چاپی
نقش آموزش همگاني در پيشگيري از جرم
گروه اجتماعی - چهارمحال و بختياري - امروزه نقش آموزش همگاني براي ايجاد امنيت فردي و عمومي در سطح جامعه توسط نيروي انتظامي به خوبي درك شده است.

نيروي انتظامي مي تواند در برنامه ها اهداف كلي و جزيي خود از راه آموزش و ارتباط هاي اجتماعي در موارد مختلف از جمله پيشگيري از سرقت، اعتياد، تخلفات راهنمايي و رانندگي،كلاهبرداري، مسائل مختلف تربيتي ، اخلاقي و اجتماعي، شيوه ارتباط مردم با پليس، مراقبت از فرزندان و اعضاي خانواده و... از همياري و همكاري مردم استفاده كند.

مطالعه حاضر با هدف بررسي ميزان تاثير گذاري شيوه هاي گوناگون آموزش همگاني در پيشگيري از وقوع جرم انجام گرفته است. به طور روشن، پرسش اصلي كه مطالعه حاضر در پي يافتن پاسخي علمي و عملي براي آن بوده است عبارت است از اين كه ايا به كار گيري شيوه هاي گوناگون آموزش همگاني در پيشگيري از وقوع جرم موثر است؟ و گزاره شيوه گوناگون آموزش همگاني در پيشگيري از وقوع جرم موثر مي باشند.

ركن اصلي رويكرد پليس مبني بر مشاركت مردم، نهاد هاي رسمي و مردم نهاد جامعه است. رويكرد پليس جامعه محور يك فلسفه است. اين رويكرد مشاركت ضابطين قانون و جامعه را در شناسايي مشكلات و ريشه يابي آنان و پيدا كردن راه حل هايي كه مشكل را به صورت دايم از بين برده و يا كاهش ميدهد بر مي انگيزد.

وقتي افراد جامعه و ماموران ضابط قانون بايكديگر همكاري مي كنند تا كيفيت زندگي را در جامعه بهبود بخشند، فوايد اين رويكرد به خوبي روشن و ضابطين قانون از تكرار نشدن يك مشكل براي هميشه بهره مند خواهند شد. شهروندان جامعه به طور مشترك راه حلي را پيدا مي كنند از اينكه توانسته اند خودشان به حل مسئله بپردازند وسپس به راه حل عملي دست يابند، بسيار راضي خواهند بود .

از طرف ديگر ساز و كارها و ضمانت اجراي مشاركت مردم در تعامل با پليس و پيشگيري از وقوع جرم عبارتند از: كيفيت كاركرد هاي پليس در سطوح مختلف به خصوص نيرو هاي خط مقدم، يعنتي كلانتري و گشتي ها كه در سرمايه اجتماعي پليس يعني اعتماد عمومي تبلور مي كند. بنا بر اين اگر اعتماد مردم به پليس توسعه و افزايش يابد اقبال و مشاركت هدفمند مردم در امور انتظامي جامعه نيز رنگ ديگري به خود خواهد گرفت. اصلاح روابط و نوع رفتار پليس در جامعه ميتواند زمينه مناسبي براي تحقيق راهبرد هاي پليس جامعه محور باشد.

امروزه پيشگيري از جرم يكي از دغدغه هاي اصلي سياست جنايي اكثر كشور هاي جهان به ويژه كشور ماست. اما آنچه اهميت دارد آنست كه پيشگيري از جرم ديگر صرفا محدود به اقدامات كيفري و ارعاب ناشي از آن نبوده بلكه بيشتر اقدامات و تدابير پيش از وقوع جرم و مقابله با ريشه هاي بزه كاري را مد نظر قرار داده است از سوي ديگر طي چند دهه اخير دخالت دادن مردم در پيشگيري از جرم موضوعي است كه بيش از پيش كانون توجهات برخي مديران سياست هاي جنايي كشور قرار گرفته است به ويژه با آشكار شدن ناتواني عدالت كيفري و نهاد هاي رسمي و دولتي در مهار و كنترل بزهكاري، مشاركت مردمي در پيشگيري از جرم جايگاه خاصي به خود گرفته است.

تهيه وتنظيم: سرهنگ خسرو نجفي معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان چهارمحال و بختياري


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون