نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/15      15:6:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:142


نسخه چاپی
اقتدارو صلابت پلیس ناشی از حمایت و پشتیبانی مردم است
گروه ناجا - رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی، قدرت و صلابت پلیس را ناشی از حمایت بی دریغ جامعه از عملکرد خدمتگزاران خود و همچنین توانایی به کارگیری نیروی انسانی توانمند در ماموریت های سازمانی دانست که به تبع آن اعتماد آحاد جامعه به پلیس را در خود جای داده است.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار "محمد شرفی" در یادداشتی با عنوان "اقتدارو صلابت پلیس ناشی از حمایت و پشتیبانی مردم است"، نوشته است: پلیس نهادی حکومتی در بین اقشار مختلف جامعه شناخته می شود لیکن ارتباط و درهم تنیدگی آن با تشکل های اجتماعی، فرهنگی و مردم نهاد آن را به سازمانی مردمی تبدیل کرده است.

در عصری که به گفته اکثر صاحب‌نظران تنها منابع مالی و سرمایه انسانی برای رشد و توسعه اجتماعی کفایت نمی‌کند، باید پذیرفت که سرمایه اجتماعی از جمله مباحثی است که در رسیدن به یک جامعه آرمانی می تواند موثر باشد و در تحقق نظم و امنیت جامعه تاثیر بسزایی دارد .

تحقق نظم در جامعه و ایجاد بسترهای آرامش و امنیت نیازمند سازمان پلیسی و کارآمد است و کارآمد بودن عملکرد یک مجموعه موفق، در هماهنگی مناسب و پیوند با دیگر نهادهای اجتماعی و مردم نهاد است.

قدرت و صلابت سازمان پلیس ناشی از حمایت بی دریغ جامعه از عملکرد خدمتگزاران خود و همچنین توانایی به کارگیری نیروی انسانی توانمند در ماموریت های سازمانی است که به تبع آن رضایت مندی و اعتماد آحاد جامعه را در خود جای داده است. از این رو بهره مندی از سرمایه اجتماعی به عنوان نوعی دارایی به ارتقای توان و قابلیت سازمان پلیس برای بهره گیری از آن در نوع ماموریت های ابلاغی از سوی سازمان های بالادستی تاثیری بسزا دارد.

سرمایه اجتماعی سرمایه ای است که به واسطه آن مدیران و مسئولان شیوه های اعمال مدیریت خود را بر پایه آن بنا می نهند. وجود این نگرش مستلزم پذیرش این اصل است که هیچ واحد و سیستمی بدون ارتباط و نیاز به همکاری با دیگر نهادها نمی تواند مجموعه ای پویا و مثمرثمر باشد.

سازمان پلیس به عنوان یک سیستم، نیازمند نظم درونی و انسجام سازمانی است زیرا نظم سازمانی و توجه به سلسله مراتب باعث اقتدار سازمانی پلیس است که کارآیی و اثربخشی سازمان را افزایش می دهد و با افزایش میزان کارآیی و اثربخشی، سازمان پلیس مقبولیت و مشروعیت بیشتری نزد جامعه پیدا کرده و سرمایه سازمانی آن ارتقا پیدا می‌کند. در نتیجه تعامل آن با جامعه، انجام وظایف و ماموریت های محوله و تعیین شده با سهولت و هزینه کمتر و تاثیرگذاری بیشتری عملیاتی خواهد شد.

امنیت در معنای واقعی کلمه به معنای نداشتن دلهره و دغدغه می باشد و وظیفه برقراری این مهم به دوش نیروهای مسلحی است که از تمامیت ارضی کشور دفاع نموده و باعث آرامش، اطمینان و آسایش آحاد جامعه می شوند. امنیت اجتماعی زیربنای امنیت ملی محسوب می شود به گونه ای که ابتدایی ترین وظایف دولت ها برقراری امنیت اجتماعی است.

در کشور ما برقراری امنیت پایدار در حوزه های شهری بیشتر بر دوش پلیس پیشگیری ناجا، خاصه نیروهای مستقر در کلانتری ها و پاسگاه ها می باشد. از وظایف دیگر پلیس در شهرها اعمال قدرت در برابر بزهکاران و شناسایی آنان و همچنین دلجویی از بزه‌دیدگان است. در تمامی جوامع همواره مقابله با بزهکاران مورد توجه و از اهمیت بالایی برخوردار است همواره نیرویی که در راس امور خود و شرح وظایف تعیین شده از سوی مقامات بالادستی بتواند در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه سازمانی حقوق شهروندی را به مرحله اجرا گذارده و با بزهکار مجادله و بزه‌دیده را به حق خود برساند مورد تجلیل تمام اعضای جامعه می‌باشد.

اگر اولین وجه امور انتظامی را برقراری صلح و آرامش بدانیم دومین وجه آن کشف و بررسی جرم می باشد زیرا وجود برخی جرایم و کثرت آن باعث تاثیر منفی بر زندگی انسان ها می شود و در این بین سازمان پلیسی موفق به اجرای امور خود خواهد بود، که از فناوری های روز و خدمات الکترونیکی پیشرفته بهره ببرد.

سازمان پلیس به خصوص پلیس پیشگیری ناجا، به عنوان یکی از پلیس های تخصصی حوزه امنیت شهروندی در چند سال اخیر از فناوری ها و خدمات الکترونیکی نوینی برای انجام هرچه بهتر شرح وظایف روزانه و خدمات دهی ارزنده تر به شهروندان و همچنین در بحث تحول کلانتری ها و پاسگاه های سراسر کشور، برای رصد نوع ماموریت های پلیس پیشگیری و نوع چالش های حاکم برآن استفاده کرده است.

نمونه بارز این دست فناوری های نوین، مرکز هوشمند پلیس پیشگیری است که با بهره مندی از سامانه های نرم افزاری و سخت افزاری و نیروی انسانی مجرب با هدف نظارت هوشمند بر کلانتری‌ها و پایش مستمر و لحظه ای و نحوه خدمت رسانی هر یک از کلانتری ها و پاسگاه های سراسر کشور به امدادخواهان و بازخوردگیری از نحوه خدمات، توسط مراجعین به مراکز انتظامی راه‌اندازی شده است .

نمونه دیگر این فناوری ها استفاده از دوربین البسه ماموران کلانتری ها و استفاده از آن در راستای ارتقاء و افزایش توان و تقویت ماموریتی کارکنان ناجا، اصلاح فرآیندها، تسریع خدمات به هم‌میهنان و حضور به هنگام و سریع در محل وقوع جرم است.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون