نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/15      9:37:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:56


نسخه چاپی
اهمیت و ضرورت تامین امنیت فضای مجازی و نقش آن در "رونق تولید"
گروه استان ها- گلستان- امنیت به عنوان یکی از مولفه های پیشرفت هر جامعه ای محسوب می شود، پلیس نیز متولی اصلی تامین امنیت در جوامع است، لیکن با توسعه فضای مجازی در عصر حاضر، تامین امنیت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از ابتدای زندگی بشر امنیت یکی از دغدغه های اصلی انسان ها بوده است، امروزه با گسترش اینترنت و فضاهای شبکه ای در کشورمان لزوم امنیت برای فعالیت در این فضا های مجازی بیش از پیش احساس می شود.

ترس و بیم از تخریب مبانی اخلاقی و اجتماعی و نداشتن امنیت روانی و فرهنگی ناشی از هجوم اطلاعات آلوده و مخرب از طریق اینترنت و فضاهای مجازی واکنشی منطقی است، زیرا هر جامعه ای چارچوب های اطلاعاتی خاص خود را دارد. طبیعی است که هر نوع اطلاعاتی که این حد و مرزها را بشکند، می تواند سلامت و امنیت جامعه را به خطر اندازد.

برخلاف وجود جنبه های مثبت شبکه های جهانی، سوء استفاده از این شبکه های رایانه ای توسط افراد هنجارشکن، امنیت ملی را در کشورهای مختلف با خطر روبرو ساخته است. از این رو به کارگیری روش ها و راه کا رهای مختلف برای پیشگیری از نفوذ داد ه های مخرب و مضر و گزینش اطلاعات سالم در این شبکه ها رو به افزایش است.

خوشبختانه با وجود هیاهوی بسیاری که شبکه جهانی اینترنت و فضاهای سایبر را غیرقابل کنترل معرفی می کند، فناوری لازم برای کنترل این شبکه و انتخاب اطلاعات سالم رو به گسترش و تکامل است.

در این راستا لازم است که هر سازمان برای حفاظت از اطلاعات ارزشمند خود، به یک راهبرد خاص پایبند باشد و براساس آن، نظام امنیتی ر ا اجرا کند . نبود نظام مناسب امنیتی، بعضاً پیامدهای منفی و دور از انتظاری را به دنبال دارد .

یکی از راهکارهاي مقابله با تهديدات و آسيب هاي اجتماعي شبکه هاي مجازي، فرهنگ سازي، آموزش عمومي و نظارت مستمر است، لذا همه دستگاه هاي متولی باید گامي موثر در راستاي آگاه سازي عمومي بردارند.

فناوری و ابزارهای جدید اعم از شبکه های اجتماعی در صورت عدم استفاده صحیح، هدفمند و بدون آگاهی های لازم به عنوان یک تهدید محسوب می‌شوند و اگر نتوانیم نحوه‌ی صحیح بکارگیری آن را مدیریت کنیم جنبه‌های منفی آن متوجه خانواده و به طبع جامعه شده و می‌تواند اثرات منفی زیادی در اجتماع داشته و امنیت عمومی را به خطر بیندازد و از آنجایی که امنیت، زیر بنا و لازمه رشد و توسعه اقتصادی است، در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام "رونق تولید" نام گذاری شده است، این مقوله اهمیت ویژه ای دارد.

اهمیت و ضرورت امنیت فضای مجازی در کلام رهبر انقلاب

مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با فرماندهان و مسئولان ناجا در خصوص فضای مجازی فرمودند "فضای مجازی امروز در زندگی مردم گسترش زیادی پیدا کرده است و در عین منافع و امکانات، خطرات بزرگی نیز دارد"، همچنین ایشان، ناامن شدن فضای مجازی را موجب ضرر و زیان به مردم دانستند و بر وظیفه نیروی انتظامی در تأمین امنیت فضای مجازی تأکید کردند.

تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب در حوزه فضای مجازی نشان از اهمیت بالای آن در جامعه دارد، از همین رو ، پلیس به عنوان سرباز ولایت وظیفه دارد برنامه های هدفمندی را در جهت تحقق فرمایشات فرمانده معظم کل قوا پیش بینی کرده و برای عمل به آن با تمام توان تلاش کند.

امروز، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به عنوان تنها سازمانی که همه فعالیت های آن در منظر عموم مردم قرار دارد با اقدامات تخصصی و آموزش های کیفی، کاملا آماده است تا در راستای دفاع از امنیت و آرامش شهروندان هرگونه حرکت مخل نظم و امنیت جامعه را در فضای مجازی شناسایی و خنثی کند.

 

نویسنده: سرتیپ دوم ستاد "علی اکبر جاویدان"؛ فرمانده انتظامی استان گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون