نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/22      11:56:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:486


نسخه چاپی
امنیت اجتماعی، هدف اساسی وجوب حجاب
گروه اجتماعی- مازندران- حجاب و پوشش اسلامی برای مردان و زنان، تنها از کارکرد فردی برخوردار نیست و فقط برای ساماندهی خلقیات و ملکات نفسانی آدمیان موثر نیست، بلکه از کارکرد اجتماعی نیز برخوردار است.
 

انسان به عنوان عضوی از جامعه، باید تابع ضوابط اجتماعی باشد تا وظیفه فردی خود را در برپا کردن آرامش و امنیت در جامعه انجام دهد، همان گونه که در یک کتابخانه آرامش حاکم بر آن را بر هم می زنید دیگران برای خود حق اعتراض قائل می شوند در صحنه اجتماع نیز باید نسبت به بر هم زنندگان آرامش روانی و فکری اعتراض شود، بنابراین هر انسان سلیم العقلی باید حریم سایر افراد را محترم شمرده و موجبات رنجش هم نوعان خود را فراهم نیاورد.

حجاب و پوشش اسلامی برای مردان و زنان، تنها از کارکرد فردی برخوردار نیست و فقط برای سامان دهی خلقیات و ملکات نفسانی آدمیان موثر نیست بلکه از کارکرد اجتماعی نیز برخوردار است.

حجاب؛ غرایز، التهابات جسمی و معاشرت های بی بند و بار را کنترل کرده و بر تحکیم نظام خانواده می افزاید، از انحلال کانون مستحکم و پایدار زناشویی جلوگیری کرده و امنیت اجتماعی را فراهم می سازد.

حال اگر افراد جامعه با نگرش دینی - اسلامی یا با رویکرد جامعه شناختی و روان شناسی به چنین کارکردها و تاثیرات مطلوب، به ویژه تامین امنیت اجتماعی پی ببرند، نه تنها هدفمندانه زندگی می کنند، بلکه برای رفتارها و اندیشه هایشان دست به گزینش می زنند تا به اهداف متعالی الهی و انسانی دست پیدا کنند از این رو به مسئله حجاب به عنوان راهبردی کار ساز برای تایید و ترویج ارزش های اجتماعی، تامین کننده سعادت آدمی و منشاء قرب الهی می نگرد.

بنابراین پوشش اسلامی به منزله یک حفاظ ظاهری و باطنی در برابر افراد نامحرم، قلمداد می شود که مصونیت اخلاقی، خانوادگی و پیوند عمیق میان حجاب ظاهری و بازداری باطنی و از همه مهم تر امنیت اجتماعی را فراهم می کند که پیشینه آن به اندازه تاریخ آفرینش انسان است چرا که پوشش و لباس هر بشری، پرچم کشور وجود اوست پرچمی که وی بر خانه وجودش نصب کرده است و با آن اعلام می دارد که از کدام فرهنگ تبعیت می کند.

با توجه به آیات قرآن مجید به خوبی مشخص و معین می شود که هدف از تشریع وجوب حکم حجاب اسلامی دست یابی به تزکیه نفس، طهارت، عفت و پاکدامنی برای استحکام و گسترش امنیت اجتماعی است و چون نگاه به نامحرم توسط مردان، باعث تحریک و تهییج جنسی آنان و در نتیجه منجر به فساد و ریشه کن شدن امنیت اجتماعی می شود، خداوند در کنار دستور حجاب و پوشش بدن به بانوان، مردان را نیز امر به حجاب و پوشش چشم داده و نگاه به نامحرم را برایشان، حرام کرده است.

در این باره از امام رضا (ع) نیز نقل شده است که "نگاه به موهای زنان با حجاب ازدواج کرده و بانوان دیگر، از آن جهت حرام شده است که نگاه مردان را بر می انگیزد و آنان را به فساد فرا می خواند در آنچه که ورود در آن نه حلال است و نه شایسته".

از مجموع گفتار فوق روشن می شود که هدف از وجوب حجاب اسلامی علاوه بر موارد مذکور ایجاد صلاح و پیشگیری از فساد، جهت تامین و گسترش امنیت اجتماعی است.

ارائه زیبایی ها و مواضع بدن زن به شهوت و طمع مردان دامن می زند و آنها را به یک کانون جدی خطر مبدل می سازد که به سلب آرامش زن و امنیت اجتماعی آنها منتهی می شود آنچه می تواند از این ناامنی پیشگیری کند، پوشش زن از چشمان نامحرمان است که با حجاب کامل اسلامی عملی خواهد شد و در این اثنا زن نه تنها در سنگر حجاب خود از تیر نگاه های زهر آلود، سخنان آزار دهنده و برخوردهای اراذل جامعه در امان خواهد بود، بلکه امنیت و آرامش درونی خود و اجتماع خویش را برقرار خواهد کرد.

ایجاد آرامش روانی در افراد جامعه

نفس آدمی دریایی از خواستنی ها و تمایلات است، زمانی که به چیزی رغبت پیدا کند همانند دریا، توفانی می شود تنها راه آرام شدن جزر و مد این دریا، رسیدن او به خواسته خویش است لذا برای جلوگیری از چنین موقعیت مهلک و درد طاقت فرسایی حجاب داروی درمان، موجد امنیت و صفای روحی است در این رابطه یک بانوی تازه مسلمان آمریکایی می گوید سلامت روح مرد و جامعه با نوع و کیفیت پوشش زنان رابطه مستقیم و غیر قابل انکار دارد.

نکته معنوی و عرفانی قابل ذکر در این باب، پیام الهی آفریدگار هستی، خطاب به زنان است: ای زن آگاه باش دنیا خراب آبادی است که هر نقطه آن به مین های شیطانی و نگاه آلود نا امن گشته است اما فرشته های حجاب در محفل انس و یاد خدا در امنیتی بی نظیر به سر می برند که دیگران از طعم آن بی خبرند.*

تهیه و تنظیم: رقیه یوسفی - کارشناس مرکز مشاوره آرامش مازندران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون