نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/22      11:58:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:465


نسخه چاپی
نقش امنیت در رونق تولید
گروه اجتماعی - نیروی انتظامی به عنوان متولی اصلی نظم و امنیت در جامعه سعی می‌كند با اقدامات خود در راستای افزایش احساس امنیت در جامعه، در مسیر رونق تولید و تحقق فرمایشات فرمانده معظم کل قوا در این حوزه گام بردارد.
 

اگر بخواهیم تولید، رونق پیدا کند باید امنیت اقتصادی شکل بگیرد، اقتدار پلیس در سایه مردم‌داری همواره به عنوان یكی از محورهای اصلی فعالیت‌ها و برنامه‌های نیروی انتظامی مدنظر قرار گرفته و پلیس جمهوری اسلامی ایران این اصل را همواره سر لوحه كار خود قرار داده است.

تا زمانی که برای سرمایه گذاران چه کسانی که می خواهند منابع انسانی، مالی و یا تخصص خود را سرمایه گذاری کنند و یا افرادی که قصد دارند تکنولوژی را وارد کنند امنیت سیاسی و اقتصادی و زیست محیطی فراهم نشود مشکل تولید ملی حل نمی شود چرا که سرمایه گذاری شرط لازم رونق تولید ملی است.

بدون فعالیت‌ نیروی انتظامی و وجود امنیت، رونق تولید در کشور امکان ندارد و لازمه تولید وجود امنیت و نظم و آرامش در جامعه است.

 یکی از حوزه های مهم اقتصادی، مبحث گردشگری و سرمایه گذاری در زمینه تولید است که امنیت بالای آن باعث جلب بیشتر گردشگران و این امر موحب رونق صنعت گردشگری می شود.

در جامعه‌ای كه امنیت وجود نداشته باشد، تولید و رونق آن معنا و مفهومی ندارد، بنابراین نیروی انتظامی به عنوان متولی اصلی نظم و امنیت در جامعه سعی می‌كند با اقدامات خود در راستای افزایش احساس امنیت در جامعه، در مسیر رونق تولید و تحقق فرمایشات فرمانده معظم کل قوا در این حوزه گام بردارد.

نیروی انتظامی یكی از عاملان اصلی رونق تولید در جامعه است به گونه ای که رونق اقتصادی و نیز مبارزه با فساد و قاچاق بخشی از امنیت اقتصادی است؛ اقتدار پلیس در سایه مردم‌داری همواره به عنوان یكی از محورهای اصلی فعالیت‌ها و برنامه‌های نیروی انتظامی مدنظر قرار گرفته به گونه ای که این اصل را همواره سر لوحه كار خود قرار داده است.

برای موفقیت در امر پیشگیری از وقوع جرم و رونق امنیت در هر جامعه‌ای، همكاری بین واحدهای مختلف جامعه مانند مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، رسانه‌های گروهی و نیروی انتظامی ضرورت دارد.

از سوی دیگر، مردم از اركان مهم ايجاد امنيت در جامعه به شمار می آید و مشاركت آنان موجب انسجام اجتماعي و به تبع آن امنيت و احساس امنیت در جامعه افزایش پیدا می کند.

پليس جامعه محور بايستي فناورانه و هوشمند عمل کرده و با تقويت رويكرد جامعه محوري در مهار و كنترل زمينه هاي وقوع جرم تلاش كند .

اقتدار پليس در سايه مردم داري همواره به عنوان يكي از محورهاي اصلي فعاليت ها و برنامه هاي نيروي انتظامي مد نظر قرار گرفته و پليس جمهوري اسلامي ايران اين اصل را همواره سر لوحه كار خود قرار داده است.

ميزان و سطح امنيت عمومي به بلوغ و مسئوليتي بستگي دارد كه آحاد مردم و سازمان هاي دولتي در كنار هم بتوانند در تامين امنيت نقش ايفا كنند، اگر زماني روش هاي سخت و سلبي در دور کردن مجرم از جامعه وجود داشت، امروز امنيت مشاركتي و پيشگيري اجتماعي مترقي ترين رويه است.

آنچه در جامعه امروز مطرح است، باز توليد نظم بر اساس ارزش هاي فرهنگي و ديني برخواسته از ميزان توجه و تعهد شهروندان به موضوع امنيت است.

پليس جامعه محور در يك چهار چوب مبتني بر تعامل خلاق با شهروندان، مي تواند در خيلي از مسائل و مشكلات جامعه امروزي مخصوصا در تامين امنيت سياسي، فرهنگي و اقتصادي نقش بالايي ايفا كند و پيش شرط پليس جامعه محور با قدرت نرم اقناع اجتماعي، تغيير نگرش در افراد جامعه و ساير دستگاه ها است.

تولید در نظام‌هاى اقتصادى از اهمیت فوق‌العاده‌اى برخوردار است، زیرا دوام و قوام امور اقتصادى در جوامع بشرى به آن وابسته است، حتى امروزه میزان ثبات و امنیت هر کشورى، با ظرفیت و توان تولیدى آن سنجیده مى‌شود برهمین اساس بالا بودن سطح تولید در هر جامعه‌اى، از معیارهاى سنجش پیشرفت اقتصادى آن به شمار مى‌رود.

قاچاق رسمی و غیررسمی کالا، کمر تولید داخلی را خم کرده و در این میان چنانچه دولت خواهان رونق تولید است، برخورد با مفاسد اقتصادی، قاچاق و احتکار یکی از ملزومات این مهم به شمار می آید. 

از آثار گسترش تولید ملی؛ کاهش جرم، جنایت و دیگر معضلات حاد اجتماعی است؛ زیرا در سایه گسترش تولید ملی سطح اقتصادی ارتقاء پیدا کرده و وضعیت زندگی مردم بهبود می یابد.

جامعه شناسان متفق القول هستند که نتیجه طبیعی کاهش فقر؛ کاهش جرم و جنایت، سرقت، معضلات و بزهکاری اجتماعی است، هم چنین در چنین شرایطی شاهد کاهش فسادهای اخلاقی و مشکلات فرهنگی نیز خواهیم بود.

امنیت، رکن اساسی در توسعه و آبادانی هر کشوری محسوب می شود. بدون امنیت، هیچ فرد یا گروهی حاضر به سرمایه گذاری در کشور نخواهند شد. امروز، ناجا با تامین امنیت پایدار نقش مهم و غیر قابل انکاری در رونق تولید و اقتصاد جامعه دارد.

رونق تولید مستلزم وجود زیرساخت هایی است که از مهمترین آنها می توان به امنیت اشاره کرد.

برای ایجاد اشتغال و افزایش تولید نیاز به حضور سرمایه گذاران است و آنان نیز در صورت عدم وجود امنیت حاضر به این کار نخواهند شد. بي شك اساسي ترين هدف ناجا استقرار نظم و امنيت و تأمين آسايش عمومي و فردي است. هنگامي كه پليس در بعد امنيت عيني موفق باشد مي توان انتظار رونق، توسعه و رشد اقتصادی در آن جامعه داشت.

در نتیجه ، لزوم حمایت از کارآفرینی با ارائه تسهیلات بانکی بدون بروکراسی اداری، مبارزه با قاچاق کالا ، تشکیل کمیته ویژه در مجلس برای تحقق رونق تولید، شناسایی تولیدات مدرن، حمایت از صنایع کوچک، تولید مبتنی بر دانش، ابتکار و خلاقیت، امید، تزریق منابع مالی به شرکت های دانش بنیان ، همدلی و همراهی، نقش آفرینی بورس کالا، ارتقاء سطح کیفیت و کمیت تولیدات داخلی ایران، حمایت از صادرات غیرنفتی، گشایش بازارهای بین‌المللی، پرداخت مشوق‌های صادراتی، افزایش سطح قدرت خرید مردم، افزایش مشارکت سیاسی و مدنی شهروندان برای حمایت از کالای ایرانی، بجای محدودیت واردات، مدیریت واردات، رفع موانع تولید و.... از دیگر مقدمات رونق تولید خواهند بود.

ایجاد اشتغال و مهار سریع بیکاری، کاهش واردات و قاچاق، رشد اقتصادی، اقتدار اقتصادی، رونق بخشیدن به حرکت کشور، حرکت به سوی استقلال و خودکفائی و خوداتکائی و رهائی از وابستگی ها، تحکیم پیشرفت همه جانبه از جمله اهداف این شعار و نتایج رونق تولید است.

تحقق اهداف عدالت و پیشرفت و مستحکم کردن اقتصاد داخلی و شکوفا نمودن، ساختن و آباد کردن کشور، رشد همه جانبه بدلیل نقش تولید در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، بالا بردن درآمد و قدرت خرید مردم، افزایش دارائی‌ها و مالکیت مردم، حذف دلالی‌ها و واسطه‌گری‌ها، جذب سرمایه‌های بی‌هدف و سرگردان و سوق دادن آنها به سمت کار و تولید از دیگر اهداف تحقق این شعار به شمار می آید. *

تهیه و تنظیم: سردار " رحیم جهانبخش" فرمانده انتظامی استان زنجان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون