نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/22      15:10:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:93


نسخه چاپی
مبارزه با قاچاق کالا، لازمه تحقق "رونق تولید"
گروه استان ها- گلستان- مقابله و مبارزه هدفمند با قاچاق کالاهای ممنوعه و ارز یکی از مطالبات مهم مقام معظم رهبری از همه دستگاه ها به ویژه ناجا است که همواره در دیدارها و جلسات با مسئولان نیروی انتظامی بر این مهم تاکید دارند.

قاچاق، معضلی است که تمامی کشورهای جهان به نوعی گرفتار آن هستند، ولی شواهد نشان می دهد وسعت قاچاق در کشورهای کمتر توسعه یافته، بیشتر است به نحوی که در بعضی از این کشورها، این معضل بخش قابل توجهی از فعالیت های اقتصادی جامعه را در بر می گیرد. در این بین می توان آثار و نشانه های وجود ریشه دار قاچاق را درلایه های مختلف اقتصاد کشورمان نیز مشاهده کرد.

قاچاق کالا پدیده ای چند وجهی است و از این رو تبعات آن به حوزه اقتصادی منحصر نمی شود، بلکه می توان به گستره وسیعی از پیامدهای مخرب اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی در کنار آثار زیان بار اقتصادی آن اشاره کرد.

کشورهای سلطه‏ گر در ادامه‏ حربه‏ های به کار گرفته بر ضد جمهوری اسلامی، اکنون از مسیر جبهه‏ اقتصادی وارد شده‏ اند. مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در راستای یک سیاست اصولی جهت مقابله با این توطئه، گفتمان «اقتصاد مقاومتی» را مطرح نموده ‏اند که تحقق آن، مستلزم برنامه‏ ریزی در رفع نقیصه ‏های موجود در اقتصاد ، اصلاح و بهبود آن‏ها است.

اقتصاد مقاومتی، یک اقتصاد منفعل نیست، بلکه از حالت انفعال درآوردن و فعال ساختن اقتصاد از لوازم آن به شمار می‏ رود؛ این اقتصاد، اقتصادی پویا و فعال در تمامی عرصه‏ ها و قلمروها است.

اقتصاد مقاومتی با قابلیت انعطاف بالا در برابر شرایط و مقتضیاتی است که مقابل آن قرار می‏ گیرد و بر منابع محلی اتکاء داشته، فناوری بومی و در عین حال پیشرفته و امروزی را می‏ طلبد.

اقتصاد مقاومتی، اقتصادی درون‏ زا و برخاسته از نیازهای جامعه است که در عین محور قرار دادن رفع نیازهای داخلی، بازارهای بیرون از مرزها را نیز هدف قرار می‏ دهد، بدون ‏آن‏که به آن‏ها وابسته شود. اقتصادی مبتنی بر ارزش ‏های ملی و اسلامی و به‏ دور از تقلید و دنباله ‏روی از بیگانه است.

قاچاق کالا؛ آفت اقتصاد مقاومتی

قاچاق کالا در بسیاری از موارد، با ایجاد و تشدید رویه‏ های اقتصادیِ مغایر با اقتصاد مقاومتی ارتباط دارد از این‏ رو، مبارزه با قاچاق یکی از شیوه‏ ها و ابزارهای اصلاح نقاط ضعف اقتصاد در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

باید توجه داشت، اگر به مفهوم قاچاق و لزوم مبارزه با آن توجهی صورت نگیرد، روند تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور مختل خواهد شد.

قاچاق کالا، معلول عوامل مختلفی بوده که مبارزه با آن، نیازمند عزم ملی و توجه دقیق به شاخص‏ های علمی است؛ تجارب قبلی نشان داده که در مبارزه با قاچاق کالا، برخورد قضائی چندان مثمرثمر نبوده و توجه به راهکارهای فرهنگی، پیش‏گیرانه و همچنین رونق تولید نقش موثرتری در کاهش قاچاق خواهد داشت.

متأسفانه موضوع قاچاق کالاهای تقلبی، غیر استاندارد و ممنوعه گاهی معضلات زیادی را برای جامعه از بعد امنیتی، بهداشتی، فرهنگی و اخلاقی به بار می آورد بنابراین مبارزه با این پدیده شوم به صورت گسترده، امری اجتناب‏ ناپذیر است.

قاچاق کالا عامل اصلي بي نظمي در اقتصاد کشور است و مبارزه با این پدیده شوم از وظايف اصلي تمام سازمان ها و نهادهاي مرتبط بوده و موثر‌ترين راه موفقيت در مبارزه با آن همدلي، همکاري و مشارکت همه جانبه مردم و دستگاه های متولی است.

رهبر فرزانه انقلاب همواره تاکید زیادی بر مبارزه با قاچاق کالا داشته اند به طوری که در دیدار اخیر با فرماندهان و مسئولان ناجا فرمودند"یکی از موانع تحقق رونق تولید، قاچاق است" همچنین معظم له، امنیت را لازمه تحرک و رونق اقتصادی عنوان کردند.

در راستای تحقق فرمایشات فرمانده معظم کل قوا، مبارزه قاطع، هدفمند و موثر با عناصر قاچاق كالا، همواره از مهم ترين ماموريت هاي پليس بوده و تلاش بر اين است تا با همكاري ساير سازمان‌های متولی و همچنین نهادهای فرهنگی و آموزشي در راستاي فرهنگ سازي عدم استفاده ازكالاي قاچاق و کيفيت بخشي توليدات داخلي، گام هاي موثري برداشته شود.*

نویسنده: سرتیپ دوم ستاد "علی اکبر جاویدان"؛ فرمانده انتظامی استان گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون