نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/24      8:48:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:110


نسخه چاپی
در بیست و سومین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور مطرح شد؛
تقدیر وزیر کشور از تلاش نیروی انتظامی در ایجاد امنیت اقتصادی و مبارزه با احتکار و قاچاق کالا/ ضرورت همکاری بیش از پیش اصناف و دولت در مدیریت بازار/ اقلام مورد نیاز مردم باید در قالب یک نظام جامع توزیع شود
گروه ناجا - وزیر کشور از زحمات و تلاش نیروی انتظامی در ایجاد امنیت اقتصادی و مبارزه پیشگیرانه با جرایم اقتصادی از جمله قاچاق و احتکار کالا تقدیر کرد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی در بیست و سومین جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور که روز گذشته در محل وزارت کشور برگزار شد، ضمن قدردانی از نمایندگان دستگاه های عضو برای پیگیری و اجرای مصوبات پیشین ستاد، به برخی موارد مدنظر در این جلسه  پرداخت و گفت: تعیین تکلیف کالاهای موجود در بنادر کشور موضوع مهمی است که باید به سرعت از سوی گمرک و سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر مسئولان پیگیری شود و استاندار نیز مکلف به پیگیری این موضوع است تا این کالاها در مدت زمان معینی ترخیص و در بازار توزیع شود.
 

وی ادامه داد: در شرایط کنونی بازار، باید از اصناف تشکر کنیم که با دولت همراهی و تلاش می کنند تا کالاها و محصولات را با شرایط و قیمت های مناسب به دست مردم برسانند اما کماکان نگرانی هایی در افزایش قیمت ها جدای از دلایل مربوط به واردات، یا افزایش نرخ اولیه بخصوص در نظام توزیع، وجود دارد.
 

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور عنوان کرد: تقاضای ما در شرایط حساس کنونی از فعالان بازار این است که بیش از پیش به فکر مردم باشند و با دولت همکاری های بهتر از قبل داشته باشند و فضای بازار را مدیریت کنند.

وزیر کشور از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تا نظام جامع توزیع را که پیش از این نیز مطرح شده بود، با لحاظ همه ظرفیت ها در توزیع از مبداء تا مقصد به نحوی طراحی کنند تا هم از ظرفیت بازار سنتی، هم اتحادیه ها و تعاونی ها و هم فروشگاه های بزرگ و هم میادین استفاده شود.
 

وی در همین راستا اشاره کرد: گرچه در شرایط کنونی از ظرفیت میادین به خوبی در جهت توزیع کالاها با قیمت مناسب استفاده می کنیم، اما دسترسی همه مردم به میادین مساوی و راحت نیست و عموم مردم برای خرید تمام کالاها به این میادین مراجعه نمی کنند؛ بنابراین باید کالاها در قالب یک نظام جامع، توزیع شود.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور همچنین بر اهمیت موضوع رصد مستمر فضای خبری تاکید کرد و افزود: به اطلاع رسانی دقیق، درست و به موقع نیاز داریم چراکه افکار عمومی و رسانه ها منتظر پاسخ های ما نخواهند ماند. در عین حال، از آغاز به کار این ستاد تاکید داشتیم که در انتشار اخبار و اطلاعات در رسانه ها بُعد واقع‌بینانه مدنظر قرار گیرد و اخبار موثق و مستند باشند.

وی افزود: اخبار مبتنی بر شایعات و شنیده ها در مردم دغدغه و نگرانی ایجاد می کند، بنابراین ضمن تاکید بر اطلاع رسانی به موقع و پاسخگویی به ابهامات و شبهات و اشکالاتی که در حوزه های کالاهای اساسی ایجاد می شود، لازم است دستگاه های اجرایی در کنار تصمیم گیری به موقع و موضع‌گیری صحیح، اخباری که در جهت سیاه نمایی و به صورت غیرواقعی مطرح می شود را دنبال کرده و از روش های کاملا قانونی، حتما تذکرات لازم داده شود و در صورت تعدد و تکرار باید برخورد های مناسب قانونی صورت گیرد.

وزیر کشور همچنین با تاکید بر لزوم پاسخگویی دستگاه های اجرایی گفت: پیش از این مقرر و اعلام شد که همه دستگاه ها، یک سخنگو داشته باشند و نسبت به اخبار و اطلاعات منتشره در جامعه پاسخگو باشند، به نحوی که پس از پخش اخبار، پاسخگویی انجام گیرد و پیشاپیش، از بروز موارد خلاف واقع پیشگیری کنیم و همچنین با تخریب هایی که در فضای مجازی اتفاق می افتد، مقابله کنیم تا مواردی چون اتومبیل، شکر و سایر موضوعاتی که در هفته های اخیر موجب بروز برخی مشکلات شد و بخش زیادی از این مسائل ناشی از عدم مدیریت صحیح فضای مجازی بود، را شاهد نباشیم.

دکتر رحمانی فضلی ضمن اشاره به اینکه در جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در خصوص موضوع کاغذ به عنوان یکی از مصارف اصلی و مورد نیاز کشور بحث شد، گفت: ما باید بر فعال شدن ظرفیت تولید داخل کاغذ حساب کنیم. گزارش ها نشان می دهد که می توانیم ۵۰ درصد نیاز کاغذ کشور را در داخل تولید کنیم که این عدد بسیار خوبی است. بنابراین باید مواد اولیه مورد نیاز وارد شود تا کارخانجات فعال شوند و تولید داخلی و اشتغال افزایش یابد و همچنین قیمت تمام شده در داخل کمتر باشد.
 

وی ادامه داد: در خصوص کیفیت کاغذ نیز پیشنهاداتی مطرح شد که ناشران و روزنامه ها و نهادهایی که بیشتر از کاغذ استفاده می کنند باید نظارت بر کیفیت داشته باشند که این موضوع همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت ارشاد و فعالان نشر را اقتضاء می کند.
 

وزیر کشور یادآور شد: در کنار تمامی این اقدامات باید مدیریت مصرف و صرفه جویی در کاغذ را درنظر داشته باشیم و در صورت نیاز و با اطمینان کافی اقدام به مصرف کنیم. در این راستا، وزارت فرهنگ و ارشاد و وزارت آموزش و پرورش و سایر نهادهایی که بیشترین میزان مصرف را دارند، در جهت صرفه جویی هرچه بیشتر باید اقدامات لازم را انجام دهند.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور همچنین فرایند توزیع را یکی از مشکلات حوزه کاغذ برشمرد و گفت: در گزارشی که هفته قبل توسط مسئولان ذیربط در وزارت ارشاد به ما ارائه شد، در برخی موارد کاغذهای وارد شده، در مجرای اصلی توزیع نشده و در جلسه امروز نیز برخی دستگاه ها در این خصوص ابراز نگرانی کردند. همچنین نماینده وزارت اقتصاد اعلام کرد که اشکالاتی در ترخیص کاغذهای وارد شده وجود دارد که همه ما باید تلاش کنیم این اشکالات و موانع به سرعت رفع و کاغذ به چرخه مصرف وارد شود.

رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به اینکه بازار متشکل ارز از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه ستاد بود گفت: بانک مرکزی بازار متشکل ارز را به عنوان یکی از ابزارهای مدیریتی در جهت مدیریت ارز در بازار مطرح کرده و توضیحاتی که در این جلسه و در دولت داده شد، نشان دهنده این است که کار کارشناسی خوبی در این زمینه انجام شده با این حال این اقدام نیازمند اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب، پاسخگویی به ابهامات و شبهات و همچنین ایجاد اعتماد در مردم و بخصوص کسانی که با این بازار کار خواهند کرد و در کنار آن نظارت درست دارد. بانک مرکزی در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده اما باید این اقدامات چند ماه ادامه داشته باشند تا اعتماد سازی صورت گیرد.

وزیر کشور در ادامه با تاکید بر اینکه در بحث احتکار کالا با توجه به نظارت دقیق تعزیرات، اصناف و وزارت صنعت، معدن و تجارت مشکلی در این زمینه نداریم، افزود: با همکاری استانداری ها و فرمانداری ها نظارت جدی بر این موضوع وجود دارد و تاکنون گزارشی در خصوص احتکار به عنوان یک مشکل و معضل در جامعه نداشتیم و همه محصولات به اندازه کافی و به گونه ای است که نیاز به احتکار وجود ندارد ولی کماکان قوه قضائیه، تعزیرات و همچنین وزارت صمت متولی هستند تا در کنار اصناف، این موضوع را رصد کنند و به مردم
این اعتماد را بدهند که مایحتاج آن ها به نحو احسن تامین می شود.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در فراز دیگری از سخنان خود به موضوع مدیریت سیل پرداخت و گفت: پس از وقوع سیل های اخیر، اقدامات خوبی از سوی اصناف در جهت بازسازی مناطق سیل زده در استان های مختلف انجام شد که به نحو مطلوب منعکس نشده است و صدا و سیمای استان و رسانه های استانی باید در اطلاع رسانی مطلوب آن اهتمام ورزند.

وی افزود: همواره تاکید کرده ایم که در موضوع سیل در کنار رحمتی که خداوند برای ما جاری کرد، مصیبتی برای مردم بود ولی در پی آن جلوه ای از وحدت، هماهنگی و مشارکت مردمی دیده شد که این موضوع برای ما بسیار ارزشمند است. صدا و سیما نیز در این حوزه به خوبی عمل کرد ولی باید در مرحله بازسازی و نوسازی تمام اقدامات پوشش داده شود.
 

وزیر کشور ادامه داد: خواسته ما از صدا و سیما و سایر دستگاه های اجرایی این است که این موضوع را جدی بگیرند. اما هنوز در برخی شهرستان ها در خوزستان با مشکل آبگرفتگی مواجه هستیم و این گونه نیست که مشکلات به صورت کامل حل شده باشد. فعلاً از مرحله اول رد شده ایم و وارد مرحله دوم که همان مرحله بازسازی، نوسازی و تامین امکانات و پرداخت خسارت ها است، شده ایم.
 

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور گفت: در حوزه تامین خسارت، کار به خوبی پیش می رود و دولت مصوبه خوبی در این زمینه داشت. در حوزه شناسایی و تامین وسایل زندگی در مناطق سیل زده به خوبی عمل شد و کالاها تامین و استان به استان اقلام تحویل خواهد شد. در حوزه نوسازی قراردادها منعقد و خریدها انجام شده و در برخی نقاط هم کار شروع شده است.
 

وزیر کشور در ادامه با اشاره به دشواری های مردم مناطق سیل زده چه آن هایی که خانه هایشان آسیب دیده و چه آن هایی که خانه هایشان تخریب شده است، خطاب به رسانه‌ها گفت: فضای رسانه ای به گونه ای نباشد که با طرح مشکلات، بیش از آن چه که در واقع وجود دارد، افکار عمومی را به خصوص در مناطق سیل زده به سمت ناامیدی ببریم. ما قول داده‌ایم که ظرف دو ماه آینده تعمیرات انجام شود و تا عید سال آینده همه کسانی که منازلشان تخریب شده خانه های جدید را تحویل  بگیرند. در این مدت نیز اجاره بها را تامین می کنیم تا مردم بتوانند به صورت موقت در مساکن دیگر سکونت یابند.
 

رحمانی فضلی در ادامه افزود: در این شرایط نباید موضوعی مطرح شود که موجب نگرانی در مناطق سیل زده گردد. بخش های مختلف دولت و همه دستگاه هایی که در مرحله اول کمک کردند، در این مرحله هم با شدت در حال پیگیری کارها هستند.

وی گفت: موضوع مالیات و اصناف نیز در این جلسه مورد بحث قرار گرفت که درخواست ما از سازمان مالیات این است که در شرایط کنونی، ضمن اینکه وظیفه قانونی خود را در اخذ مالیات انجام می دهد، مراعات های لازم را با اصناف داشته باشد و با تعامل و مذاکره و هماهنگی و همکاری به گونه ای عمل کند که هم قانون اجرا شود و هم مراعات حال مردم در این شرایط صورت گیرد.
 

وزیر کشور ادامه داد: در خصوص برداشت گندم، براساس گزارش های ارائه شده امسال ۲۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش خرید داشته ایم و با توجه به بارندگی ها، پیش بینی وزارت جهاد کشاورزی این است که خرید گندم نسبت به سال گذشته حتما بهتر خواهد بود.
 

وی افزود: تقاضای همکاران ما در جلسه این بود که دولت به موقع و در موعد مقرر تامین اعتبار و منابع کند که این موضوع  مطرح و نگاه دولت هم مثبت است.
 

وزیر کشور با بیان اینکه اخباری در برخی رسانه مطرح شده مبنی بر اینکه گندم در کشور با قیمت های بالا خریداری و از مرز خارج می شود، تصریح کرد: استانداران مرزی، دستگاه های امنیتی و وزارت جهاد کشاورزی، تاکید دارند که موضوعی به عنوان قاچاق گندم در کشور نداریم اما کماکان توصیه این است که مراقبت های لازم را در مناطق مرزی و  معاملات داخل استان داشته باشند.
 

وی خاطرنشان کرد: برخی از مصارف صنعتی نیاز به تأمین گندم  با ویژگی های خاص دارند که این موضوع مستلزم آن است که گندم مورد نیاز خود را با مبالغ بالاتری از قیمت دولت بخرند و این موضوع به معنای انبار کردن یا خدایی ناکرده قاچاق آن به خارج نیست. البته موضوع گندم نیز باید از سوی صداوسیما و سایر رسانه ها به خوبی پوشش داده شود.
وزیر کشور همچنین از زحمات و تلاش نیروی انتظامی در ایجاد امنیت اقتصادی و مبارزه پیشگیرانه با جرایم اقتصادی از جمله قاچاق و احتکار کالا، تقدیر کرد.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در پایان ابراز امیدواری کرد: با لطف خداوند متعال و همکاری همه دستگاه ها در حوزه های مختلف بتوانیم در شرایط کنونی اطمینان، اعتماد و آرامش مناسب و ثبات در بازار داشته باشیم.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون