نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/24      11:24:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:217


نسخه چاپی
شناسایی زمینه‌های دینی سبک زندگی راهکار مقابله‌ با عوامل آسیب‌زا
گروه استان ها- مرکزی – فرمانده انتظامی استان از راهکارهای مقابله‌ای با عوامل شناختی آسیب‌زا و ایجاد تحول اسلامی در سبک زندگی خانواده‌ها را در شناسایی زمینه‌های دینی سبک زندگی با شیوه‌های علمی و استدلالی دانست.
 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار"کیومرث عزیزی" در کمیته امر به معروف و نهی از منکر فرماندهی انتظامی استان مرکزی بیان داشت: مقاصد و آرمان‌هاي يك جامعه، بيانگر ميزان رشد و بالندگي آن جامعه است و این شاخصه ها هر اندازه كه متكي بر ارزش‌هاي والاي الهي و انساني بوده و افق وسيع‌تري را پيش‌روي داشته باشند، راه وصول به قله‌هاي كمال و سعادت را هموارتر خواهند ساخت.

وی با اشاره به ظرفیت بالای جهان تشيع در معارف انسان‌ساز الهي اضافه کرد: امت اسلام ظرفيت فراوان و گسترده‌اي در رسيدن به جامعه‌اي آرماني و ايده‌آل دارد و در این میان، خانواده نهادی پایه‌ای است که یکی از وظایف مهم آن در جوامع ارزشی، هدایت انسان به هستی متعالی و حیات طیبه است.

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر ضرورت ارتقاء برنامه های فرهنگی برای خانواده کارکنان ناجا ادامه داد: خانواده، مجری سبک زندگی اسلامی و نظامی پویا است که این نظام ضمن اینکه با ویژگی‌های فطری انسان منطبق است، اصول، روش‌ها و کارکردهایش، دائماً هماهنگ با دگرگونی‌های محیطی و شرایط زمانه، شاداب نگاه داشته می‌شوند؛ زیرا روش‌ها، ابزارها و راهکارهای تربیتی، هماهنگ با شرایطی هستند که در به فعلیت رساندن استعدادهای ظرفیت‌یافته سرشتی به فرد کمک می‌کنند.

وی افزود: از مهم‌ترین ابزارهای پرورش انسان مطلوب در خانواده، می‌توان به سبك زندگى اسلامی که شامل مجموعه‌اى به هم پيوسته از الگوهاى رفتارى در حوزه‌هاى مختلف حيات بشرى است، اشاره داشت.

فرمانده انتظامی استان مرکزی سبک زندگی اسلامی را در جامعه بسیار ارزشمند و والا خواند و اظهارداشت: سبک زندگی اسلامی از دل اصول کشف شده از مبانی تربیتی، یعنی هستی‌ها و دارایی‌های آدمی برمی‌خیزد و ضمن ايجاد روابط پايدار ميان افراد خانواده و يکسان‌سازی رويه‌ها در جامعه، نقش به‌سزایی در تزکیه روانی، پرورش صفات کمالی، نیل به سعادت و رشد ارزش‌هاي انساني دارد و باید در برنامه های درون سازمانی و فراسازمانی ناجا متجلی باشد.

سردار عزیزی با تبیین راهکارهای کاربردی‌سازی سبک زندگی اسلامی در نهاد خانواده از تغییر عوامل آسیب‌زا، تمهید شرایط رشد شخصیت افراد، فراهم‌سازی تجربه عملی سبک زندگی اسلامی و عوامل محیطی- اجتماعی به عنوان برخی از این مولفه های کاربردی دراین مقوله یاد کرد.

وی در ادامه استفاده نادرست از فضای مجازی را به عنوان یکی از مولفه های آسیب زا برای بنیانی ترین نهاد تربیتی جامعه برشمرد و گفت: موضوعاتی که معمولاً خانواده‌ها در استفاده ناصحیح از فضای مجازی با آن مواجه هستند، به نحوی در نگرش آنان از زندگی اسلامی تأثیر گذار بوده و معمولا فراتر از اندیشه و گرایش خانواده‌ها قرار گرفته و زمینه کم‌رنگ‌تر شدن سبک زندگی اسلامی را فراهم می‌کنند.

فرمانده انتظامی استان مرکزی با تاکید بر ضرورت احیاء فریضه های امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد: عدم شناخت صحیح دین، جمود فکری، یک سونگری و یا دیدگاه انحصارگرایانه به سبک زندگی اسلامی، تفسیر به رأی از آموزه‌های الهی سبک زندگی، منافی دانستن دین با سبک زندگی در جامعه مدرن، منافی دانستن سبک زندگی اسلامی با زندگی سعادتمندانه در دنیا، تصور ناتوانی سبک زندگی دینی در اداره خانواده و چیرگی هوای نفسانی از تهدیداتی است که در استفاده از مطالب بی محتوا و بدون منبع معتبر فضای مجازی نمود پیدا می کند.

این مقام ارشد انتظامی از راهکارهای مقابله‌ای با عوامل شناختی آسیب‌زا و ایجاد تحول اسلامی در سبک زندگی خانواده‌ها را در شناسایی زمینه‌های دینی سبک زندگی با شیوه‌های علمی و استدلالی عنوان کرد و گفت: آموزش واقع‌گرایی، جامعیت و توانمندی سبک زندگی اسلامی، تشریح و توصیف مطلوب معنی‌دار بودن و هدفمندی حیات انسانی به عنوان وجوهی از ملزومات معرفتی در گستره سبک زندگی اسلامی، فهم عمیق از مفاهیم سبک زندگی اسلامی، پرورش احساس عزت و خود ارزشمندی، پرورش روحیه اخلاقی و ارزشی، تبیین دیدگاه اولیای دین درباره سبک زندگی افراد، فراهم‌سازی تجربه عملی سبک زندگی اسلامی و ... از جمله راهکارها برای شناسایی سبک زندگی اسلامی است.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون