نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/2/25      13:19:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:200


نسخه چاپی
کنترل و مقابله بین المللی با جرایم

گروه ناجا ـ رئیس پلیس بین الملل ناجا در یادداشتی هدف از تشکیل اولیه سازمان اینترپل را تشریح کرد.

 

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری  پلیس، سردار "هادی شیرزاد"  در این  یادداشت آورده است:

تأسیس اینترپل به آوریل سال 1914 ميلادی بر می‌گردد، زمانی که به دعوت پادشاه موناکو ( آلبرت اول ) کارشناسان حقوقی و افسران پلیس از 14 کشور مختلف در اولین اجلاس پلیس جنایی بین‌المللی برای بحث و تبادل‌ نظر در مورد ایجاد مرکزی برای ثبت اطلاعات مجرمان بین‌المللی و اتخاذ تدابیری هماهنگ در امر استرداد، گردهم آمدند، لیکن به علت وقوع جنگ جهانی اول موضوع متوقف شد.

پس از پایان جنگ، در سال 1923 میلادی (1302 ه.ش) طی اجلاسی که در کشور اتریش با حضور روسای پلیس هفت کشور برگزار شد، کمیسیون بین المللی پلیس جنایی پایه گذاری و مقر آن شهر "وین" تعیین، که می توان تاسیس رسمی این سازمان را از همین سال محسوب و هدف از تشکیل آن را، ایجاد یک سیستم کنترل و مقابله بین المللی با جرایم و تاسیس مرکزی برای مبادله اطلاعات و اخبار بین المللی پلیس کشورهای مختلف بود.

این کمیسیون تا وقوع جنگ جهانی دوم فعالیت خود را گسترش داد، بعد از جنگ جهانی دوم و در سال 1946 اجلاسی در بروکسل (بلژیک) برای تجدید فعالیت و تعیین مفهوم کلی همکاری های پلیس بین الملل برگزار گردید و طی آن مقررات و قوانین جدیدی تصویب شد.

در این اجلاس "اینترپل" به عنوان نام اختصاری اداره مرکزی انتخاب شد و به تدریج کشورهای بیشتری به عضویت این کمیسیون در آمدند. سپس در سال 1956 نام کمیسیون بین المللی پلیس جنایی به "سازمان بین المللی پلیس جنایی" تغییر یافت.

زبان های رسمی سازمان اینترپل جهت تبادل اطلاعات فی مابین اسپانیولی، انگلیسی، فرانسه و عربی می باشد و این سازمان دارای اساسنامه ای 50 ماده ای است که بیانگر اهداف، وظایف و ساختار آن است.

نقش اینترپل توانمند سازی پلیس در سراسر جهان برای همکاری در راستای مقابله با جرایم و مجرمان در سطح بین المللی می باشد و از اهداف سازمان اینترپل ایجاد اطمینان درباره امکان دسترسی نیروی های پلیس در سراسر جهان به سیستم ها و خدمات مورد نیاز برای انجام اقدامات موثر پلیسی است. اینترپل نقش بسزایی در ارائه آموزش، پشتیبانی تخصصی و تحقیقاتی، ارائه اطلاعات لازم و تامین امنیت کانال های ارتباطی دارد.

این چارچوب به نیروهای پلیس در سراسر جهان کمک می کند تا به اطلاعات مربوط به روش های ارتکاب جرم، تحلیل اطلاعات، عملیات های انجام شده و در نهایت دستگیری مجرمان دست یابند.

دبیرخانه کل سازمان اینترپل به طور شبانه روزی فعالیت می کند، اینترپل هفت دفتر منطقه ای فرعی در سراسر جهان در اختیار دارد و همچنین 2 دفتر نمایندگی ویژه نیز در سازمان ملل (نیویورک) و اتحادیه اروپا (بروکسل) ایجاد کرده است. ارتباط کشورهای عضو با سازمان اینترپل از طریق دفاتر ملی مرکزی (اینترپل هر کشور) صورت می گیرد که کارکنان آن را ماموران آموزش دیده پلیس همان کشور تشکیل می دهند.

 اهم ماموریت های سازمان اینترپل شامل موارد زیر می باشد:

-پیگیری کلیه امور پلیسی در زمینه مقابله با جرم، جرایم سازمان یافته و مجرمان در سطح دنیا

-همکاری با کشورها در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته بین المللی نظیر قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، پولشویی، تروریسم، جرایم رایانه ای، جرایم زیست محیطی و ...

-تبادل اطلاعات علمی و فناوری در زمینه های مختلف پلیسی و کشف علمی جرایم

-صدور اعلان های بین المللی بنا به درخواست کشورهای عضو

-برگزاری سمینارها و کنفرانس های فنی و تخصصی پلیسی بین المللی

-تدوین و انتشار بولتن های تخصصی#

تهیه و تنظیم :  سرتیپ دوم "هادی شیرزاد" رئیس پلیس بین الملل ناجا


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون