نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/3/4      11:49:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:144


نسخه چاپی
بی کیفرمانی مجرمان بین‌المللی، دغدغه پلیس بین‌الملل ناجا
گروه ناجا - رئیس پلیس بین‌الملل ناجا در یادداشتی اهداف اصلی ماموریت پلیس بین الملل ناجا را تشریح و بر توجه ویژه به بی کیفرمانی مجرمان بین‌المللی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار "هادی شیرزاد" در این یادداشت آورده است:

بی کیفرمانی مجرمان و فرار افراد تحت تعقیب از اجرای عدالت کیفری همواره از دغدغه های مهم و اساسی نظام های حقوقی دنیا و سیستم قضائی کشورها بوده و هست. افراد زیادی در طول تاریخ توانسته اند با گریختن از کشور محل ارتکاب جرم و ورود به قلمرو دولت دیگر از مجازات های قانونی مصرحه در قوانین داخلی کشورها در امان مانده و در دیگر نقاط دنیا نیز اعمال مجرمانه خود را تکرار می کنند.

اصل صلاحیت قضائی دولت محل وقوع جرم برای رسیدگی به جرایم ارتکابی در قلمرو آن دولت از اصول مسلم حقوق کیفری بین‌المللی است لذا دولت ها با توجه به قاعده "یا مستردکن یا محاکمه کن" در چارچوب قراردادهای استرداد مجرمین و یا عضویت در کنوانسیون های بین المللی و در برخی موارد بر اساس عمل متقابل به این مهم جامه عمل پوشانیده و مستند به معاهدات دوجانبه یا اسناد بین المللی که عضو آن شده اند تلاش می کنند تا مجرمان و متهمان متواری شده را با رعایت ملاحظات حقوق بشری برای رسیدن به سزای عمل شان و یا محاکمه شدن به مقامات ذی صلاح کشور محل وقوع جرم مسترد نمایند. دولت ها معمولا استرداد را جزء امور حاکمیتی خود تلقی نموده و تنها در صورتی با آن موافقت می کنند که زمینه های قانونی لازم را احراز کنند.

 برخی از کشورها در قالب عضویت در یک سازمان منطقه ای نظیر آسه آن، سازمان کشورهای آمریکایی و اتحادیه اروپا تلاش کرده اند، تا موانع پیش روی برای استرداد مجرمان و متهمان را بر طرف کنند. به عنوان مثال در اتحادیه اروپا صرف صدور حکم جلب اروپایی علیه یک متهم یا مجرم کافی است تا امر استرداد میان دو کشور عضو محقق شود. طرح حکم جلب اروپایی در سال 2002 به تصویب رسید و جایگزین سیستم سنتی استرداد در اروپا شد. از مزیت های این سیستم می توان به سرعت عمل و نیاز حداقلی آن به مدارک برای افراد تحت تعقیب اشاره کرد. این طرح در اول ژانویه 2004 اجرایی شد و جایگزین قوانین و مقررات پیشین اتحادیه اروپا در این حوزه شد.

اگرچه عضویت درکنوانسیون ها نیز می تواند فرآیند استرداد مجرمان را میان کشورها تسهیل کند اما با این وجود بسیاری از دولت ها همچنان ترجیح می دهند با انعقاد قراردادهای دوجانبه در زمینه معاضدت قضائی، استرداد و انتقال محکومان مبنای محکمی را برای بازگرداندن مجرمان و متهمان به کشورشان ایجاد کنند. مع الوصف استرداد مجرمان فرآیندی طولانی و نسبتا پیچیده دارد. فرآیندی که در آن نهادهای مختلف حاکمیتی اعم از دستگاه قضائی، دستگاه دپیلماسی، پلیس و بعضا دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در آن نقش مهمی را ایفا می کنند.

سازمان بین المللی پلیس جنایی (اینترپل) با ایجاد سازوکارهایی تحت عنوان اعلان قرمز و در سطحی پایین تر ذیل عنوان "بخشنامه بین المللی تحت تعقیب" سعی کرده است تا ردیابی، شناسایی و بازداشت افراد تحت تعقیب را در سطح بین الملل تسهیل کند. با این وجود همچنان بسیاری از کشورها اعلان قرمز (که بنا به درخواست دفاتر ملی مرکزی-اینترپل کشورها-بسته به صلاحدید دبیرخانه کل سازمان صادر می‌شود) را مبنای مناسبی برای بازداشت افراد تلقی نکرده و مستند به قوانین داخلی خود بازداشت افراد را منوط به وجود حکم جلبی می دانند که مقامات قضائی داخلی شان صادر کرده باشد و بر این اساس از بازداشت افراد استنکاف می ورزند. بسیاری از کشورها نیز به دلیل ضعف های فنی موجود در زیرساخت های‌شان قادر به بررسی رکوردها در مبادی ورودی و خروجی خود نیستند.

پلیس بین الملل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که یکی از اعضای قدیمی سازمان بین المللی پلیس جنایی به شمار می‌رود و برابر سوابق موجود در سازمان اینترپل، تاریخ رسمی عضویت اینترپل تهران سال 1938، مطابق با سال 1317 هجری شمسی است.

گفتنی است، پلیس بین الملل ناجا، برابر تدابیر جدید سردار فرماندهی ناجا طی سال های اخیر همواره سعی داشته تا مشکلات و موانع ایجاد شده توسط کشورهای معاند را با استفاده از ظرفیت های سازمان اینترپل کنار زده و با اجرای دقیق ماموریت ها، عرصه را بر مجرمان بین المللی تنگ کند.

سردار "شیرزاد" در ادامه این یادداشت به سرفصل های ماموریت های پلیس بین الملل ناجا اشاره کرد و ردیابی، شناسایی، دستگیری و استرداد متهمان و مجرمان تحت پیگرد و متواری به خارج از کشور، همکاری با مقامات قضائی در زمینه تهیه مدارک استرداد، تبادل اطلاعات با اداره کل امور بین الملل قوه قضائیه در راستای معاضدت قضائی در امور کیفری، پیگیری جرایم ایرانیان در خارج از کشور، تبادل اطلاعات پلیسی با سازمان اینترپل، همکاری با اینترپل کشورها در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته بین المللی، استعلام سوابق کیفری اتباع کشورهای خارجی، حسب خواسته مراجع قضائی و انتظامی از کشور متبوع آنها، اقدام در خصوص ردیابی و شناسایی گمشدگان ایرانی در خارج از کشور و اتباع خارجی گمشده در داخل جمهوری اسلامی ایران، اعلام مشخصات آثار فرهنگی و هنری مسروقه به سایر کشورها و اقدام در جهت ردیابی و کشف آثار هنری مسروقه اعلامی از سوی سایر کشورهای عضو اینترپل در جمهوری اسلامی ایران و پیگیری جرایمی که در چند کشور به وقوع پیوسته که به نحوی با منافع یا اتباع جمهوری اسلامی ایران مرتبط باشد از جمله سرفصل های ماموریت های پلیس بین الملل ناجاست.

تبادل اطلاعات به منظور شناسایی اجساد مجهول الهویه، شناسایی، توقیف و استرداد خودروهای مسروقه خارج شده از مرز و بالعکس و همچنین درج اطلاعات مربوط به خودروهای مسروقه در بانک اطلاعاتی مربوط به منظور جست و جوی جهانی، شناسایی مدارک مسافرتی مفقوده و مسروقه با استفاده از سامانه مایند، تبادل اطلاعات در خصوص جرایم تروریستی، همکاری داخلی و بین المللی در خصوص مبارزه با قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و قاچاق کالا، تبادل اطلاعات در خصوص جرایم سایبری و کلاهبرداری های اینترنتی نیز از دیگر سرفصل های ماموریت های پلیس بین الملل ناجاست.#

تهیه و تنظیم : سرتیپ دوم "هادی شیرزاد" رئیس پلیس بین الملل ناجا


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون