نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/3/4      15:59:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:130


نسخه چاپی
قاچاق كالا؛ علت یا معلول؟
گروه استان ها- مركزي- قاچاق كالا يكي از مهم‌ترين مسائل تهديدكننده‌ اقتصاد است كه بدون ترديد مقابله و مبارزه‌ با آن توسط دولت‌ها، بدون همكاري و مشاركت همه‌جانبه‌ مردم راه به جايي نخواهد برد.

هر جامعه ای در جهت تحقق اهداف خود نیاز به امنیت دارد. به عبارت دیگر، نهادها و سازمان های جامعه باید در محیطی آرام و امن، بدون دغدغه خاطر و عوامل مزاحم، اهداف جامعه را تحقق بخشند. نهادهای یک جامعه اگر از این امنیت بی بهره باشند، در جهت تحقق اهداف خود ناخواسته با مشکلات بی شماری روبه رو مي شوند که آثار زیان بخش و جبران ناپذیری برای جامعه در برخواهد داشت.

قاچاق کالا یکی از جرایم مهمی است که به طور مستقیم برنامه‌های اقتصادی کشور را تحت تأثیر قرار می دهد. این پدیده تقریباً در تمامی کشورهای جهان، به خصوص در کشورهای در حال توسعه، مشاهده شده و در کشور ما نیز، از شدت بیشتری برخوردار است.

قاچاق کالا علاوه ‌بر آن‌ که آثار سوء اقتصادی قابل ملاحظه‌ای به دنبال دارد، به عنوان یک چالش اقتصادی و اجتماعی و تهدیدی جدی بر سر راه تجارت آزاد، مورد توجه قرارگرفته، براین اساس، درسال های اخیر به دلیل حساسیت موضوع اقتصاد و لزوم تقویت بنیان اقتصادی انقلاب، فرمانده معظم کل قوا نام گذاری ها را به مفاهیم اقتصاد مقاومتی و تقویت تولید ملی اختصاص دادند.

ایشان با مطرح کردن موضوعاتی نظیر "اقتصاد مقاومتی"، "تولید و اشتغال" و "حمایت از کالای ایرانی"و در سال 98 نیز با نامگذاری"رونق تولید" جایگاه مهم مسائل اقتصادی در وضعیت کشور را به همه گوشزد کردند و با مخاطب قرار دادن همه آحاد جامعه در تحقق این هدف بر اهمیت موضوع افزودند.

اقتصاد مقاومتی بر پایه درون زایی و برون نگری بنا شده و رهبرمعظم انقلاب در سیاست های 24 گانه اقتصاد مقاومتی، تقویت تولید ملی و افزایش صادرات را بارها مورد تأکید قرار دادند، اما مهمترین مانع در راه تحقق این اهداف، قاچاق کالا است که مستقیما تولید ملی را هدف قرار داده و یکی از عوامل بیکاری جوانان و افزایش تورم درکشور نیز به شمار می آید.

نقش پليس در تحقق "رونق توليد"

از دیگر سو، باید گفت هرچقدر امنيت كشور بيشتر باشد اقتصاد نيز شكوفاتر خواهد شد و زمينه براي سرمايه گذاري و حضورگردشگران خارجي فراهم مي شود؛ از آنجا كه براساس فرمايشات ایشان، يكي از راه هاي تحقق شعار "رونق تولید" مبارزه جدي و قاطعانه با ورود و توزيع بي رويه كالاهاي خارجي قاچاق به كشور است، پلیس می تواند نقش ویژه ای در تحقق این شعار ایفا نماید.

در همین راستا نیروی انتظامی هم تمرکز ویژه روی این مسئله کرده و به طرح هاي خود در اين زمينه شدت عمل بيشتري بخشيده و عزم خود را برای مبارزه، قوی تر و جدی تر کرده است.قاچاق کالا یکی از پدیده هایی است که امنیت اجتماعی را در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مدیریتی را نشانه می‌گیرد.

قاچاق؛ علت یا معلول؟

در اینجا باید گفت که هر چند قاچاق کالا علت بسیاری از مشکلات فرهنگی و اقتصادی است، ولی در درجه اول پدیده قاچاق خود معلول بسیاری از عوامل مختلف از جمله سیاست های اقتصادی است.

قاچاق کالا در ایران یک معلول است. با حذف کردن معلول، مسئله قاچاق حل نمی‌شود، بلکه باید عوامل ریشه ای پدید آورنده این معلول علت نما را پیدا کرد و با آن مبارزه شود.

قاچاق نیز مانند همه جرایم دیگر برخاسته از عوامل مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است. اما به طور کلی روند قاچاق و مسیر رو به رشد آن در نتیجه نارسایی­ های گوناگون در حوزه اقتصاد بوده و از سر چشمه آن است. در واقع اقتصاد و قاچاق بر یکدیگر آثار متقابلی دارند.

سال های گذشته مسئله قاچاق در ایران بر سیستم تهیه و توزیع کالا سایه انداخته و تقاضای داخلی ناشی از کمبود یا مطلوب نبودن تولیدات و منفعت بالای آن از یک سو و ضعف اقتصاد دولتی از سوی دیگر در کنار سایر عوامل به روند رو به رشد قاچاق دامن زده است.

عوامل متعددی بر پیدایش و گسترش قاچاق که زاییده اقتصاد غیر رسمی است اثر دارد و به گونه ای آن را تسهیل می‌کند. اوضاع سیاسی امنیتی همسایگان، سود آوری قاچاق، طولانی بودن تشریفات و هزینه بالای واردات کالا، رشد سریع تجارت جهانی و تحولات تکنولوژیک، عدم نظارت کافی بر برخی از مناطق آزاد، سهل الوصول بودن دستیابی به منابع قاچاق، بیکاری و فقر در مناطق مرزی، قاچاق در پوشش ترانزیت، کالای همراه مسافر، وضع اقتصادی و تجاری همسایگان، نظام ارزی ناکارآمد داخلی، وجود انحصارها و فضای رانتی، اتخاذ استراتژی توسعه صادرات در کشورهای در حال توسعه، ورود موقت کالا، تبلیغات، فرهنگ مصرف، سنت قاچاق، تردد مرزنشینان و ... از دیگر عوامل شکل گیری و گسترش قاچاق به حساب می‌آید.

رابطه قاچاق و امنيت

فقر، امنیت ملی را به خطر می‌اندازد و باعث اشتغال به کارهای غیرمولد چون قاچاق می‌شود.موضوع مهمی که قاچاق کالا را تشدید می‌کند، بیکاری و توسعه نیافتگی مناطقی است که در آن، قاچاق کالا وجود دارد. در این مناطق اکثر جوانان قاچاق کالا را یک شغل پر درآمد می‌بینند.

علت اصلی این امر در مناطق محروم بیکاری است و قاچاقچی در این مناطق از قشر بیکار محلی به سهولت برای قاچاق کالا استفاده می‌کند. قاچاق کالا به تولید و اشتغال در کشور لطمه می‌زند. سرمایه ‌ای که در اثر ورود کالای قاچاق از کشور خارج می‌شود می‌تواند در فعالیت های مولد به کار گرفته شود و باعث تولید و اشتغال شود.

در مرزهای کشور باید برای مرزنشینان،امکانات طوری فراهم شود که به اشتغال سالم بپردازند و از این رهگذر نیازهای خود و جامعه را مرتفع سازند.

البته قاچاق خود تا حدی ایجاد اشتغال می‌نماید، اما کار ایجاد شده چون مولد نیست، اشتغال کاذب نامیده می‌شود. این اشتغال نه تنها باعث افزایش تولید در کشور نمی شود بلکه ممکن است تولید را از طریق جایگزینی با کالای داخلی از بین ببرد.

در بعد اقتصادی، توسعه یافتگی کشور باعث می‌شود تا فقر و بیکاری از بین برود و قاچاق کاهش می یابد. در بعد سیاسی احساس وفاداری و مشروعیت بیشتری نسبت به حاکمیت درپی خواهد داشت و در بخش فرهنگی و اجتماعی مهاجرت به بیرون از منطقه بزهکاری و رفتارهای نابهنجار را کاهش می دهد.

در هر صورت قاچاق کالا یکی از عوامل برهم زننده امنیت به شمار می آید و با توجه به آثار آن باعث ایجاد ناامنی و وحشت میان افراد گوناگون جامعه می شود.

همان طور که می دانیم عوامل نیروی انتظامی که عمده وظایفشان ایجاد امنیت برای جامعه است،وظیفه دارند به طور جدی با این معضل مبارزه کنند و این امر جز با شناخت و آگاهی لازم وکافی از علل گرایش افراد مختلف جامعه و چگونگی کشف آن ممکن نیست.

نتیجه گیری

پدیده قاچاق به عنوان عارضه اقتصادی، یک پدیده چند وجهی است که نخست با اختلال در سیستم اقتصاد داخلی و بین المللی، از جرایم دیگری نشأت می گیرد و علاوه بر جرایم متقارن، زمینه جرایم عدیده دیگری را نیز بوجود می آورد.

قاچاق کالا، دارای آثار زیانبار بسیاری است و برخلاف گمان برخی، فاقد هر گونه مزیت نسبی است و برای درک و شناخت تاثیرات آن بر روند امنیت در محیط جامعه، لازم است تمامی آنها مورد تحلیل قرار گرفته و روابط متقابل آنها را بررسی، تا تهدیدات واقعی بر امنیت جامعه آشکار شود.

حل مشکل قاچاق، مستلزم آن است که ضمن بازنگری در قوانین و مقررات جاری با رفع مشکلات و نابسامانی های موجود در صنعت و کشاورزی، به اصلاح نگرش نسبت به تولید داخلی و محصولات خارجی، تغییر فرهنگ و زمینه های ذهنی غلط نسبت به برتری های کالای خارجی پرداخته شود و با ایجاد نظام تعرفه ای مناسب و نهایتا مبارزه قاطع و قانونمند مراجع رسیدگی کننده، زمینه های پیدایش و گسترش پدیده قاچاق حذف شود.

نگاهي اجمالي به آنچه كه بيان شد اين حقيقت را آشكار مي سازد كه حل معضل قاچاق كالا نياز به برنامه ريزي ، سياست گذاري ، اهتمام و اعتقاد همگاني به امر مبارزه را مي طلبد، اميد آن است كه با مساعي تمامي خدمتگزاران صديق به نظام مقدس جمهوري اسلامي و ملت شريف ايران بزودي زود اين سايه شوم از كشور عزيزمان محو شود.

پیشنهادات درون سازمانی

-توجه به تجهیزات به روز گلوگاه های ایست و بازرسی و افزایش نیروی انسانی

-توجه به معیشت پرسنل و بالا بردن انگیزه کارکنان

-تعامل وتبادل اطلاعات با استان های همجوار در راستای مبارزه با قاچاق کالا

-توجه به آموزش و آگاه سازی پرسنل به آخرین شیوه ها و شگردهای قاچاقچیان کالا

-انجام اقدامات کنترلی شدید در ایستگاه های ایست و بازرسی مناطق آلوده و کنترل گذرگاه ها و کوره راه های اطراف ایستگاه ها

-پوشش محورهای فاقد ایستگاه های ثابت بازرسی با استقرار پست های موقت و افزایش گشت و کمین خصوصا در مناطق آلوده

-پیگیری یگان های انتظامی کاشف به منظور برخورد قاطع و تعیین مجازات سنگین برای قاچاقچیان کالا و ارز از سوی مراجع قضائی

-تشکیل بانک اطلاعاتی و کنترل و رصد دقیق مجرمان حرفه ای و سابقه دار و فعال در امر قاچاق کالا

پیشنهادات برون سازمانی

1-ایجاد اشتغال و درآمد پایدار در حوزه هاي شهري و روستایی مناطق شهرستان.دولت می تواند با سرمایه گذاري و هم چنین صرف بخشی از اعتبارات مبارزه فیزیکی با قاچاق کالا و انسداد مرزها از طریق سرمایه گذاري هاي مولد هم باعث کاهش بیکاري و هم ایجاد منبع درآمدي براي خانوارها و ارتقاء وضعیت معیشتی مردم منطقه شود.

2-ارائه یک الگوی صحیح که موجب گرایش افراد به مصرف کالاهای داخلی و رونق اقتصادی در کشور شود.

3-به حداقل رساندن فاصله قیمت کالاهای قاچاق با کالاهای تولیدی بخش رسمی در جامعه.#

منابع

اخباري، محمد؛ اخباري، مهدیه؛ آقابابایی، رضا ( 1389 ). کاربرد رویکرد منطق فازي در مدل سازي تجارت قانونی در ایران. فصلنامه اقتصاد مقداري، دوره 7، شماره 4، صص117- 149

رحمانی، ژاله. (1390 ). بررسی عوامل موثر بر قاچاق کالا و ارز و تاثیر آن بر اقتصادملی.

نمامیان، فرشید وپیمان(1386)"پدیده قاچاق و تاثیرآن بر روند امنیت در جامعه"، فصلنامه مطالعات امنیت اجتماعی، شماره یک جدید، زمستان85 و بهار86

نويسنده: سرتيپ دوم "كيومرث عزيزي" فرمانده انتظامي استان مركزي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون