نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/3/7      8:35:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:138


نسخه چاپی
نقش دین در پیشگیری از جرم
گروه استان ها - غرب استان تهران- پیشگیری اجتماعی از جرم، راهبردی است که در جریان آن، برنامه های پیشگیرانه به همراه به رسمیت شناختن حقوق بنیادی و فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شهروندان، اعمال می شود و دین در تلاش است با برقراری عدالت اجتماعی از وقوع جرم پیشگیری کند.
 

اگر چه جرم شناسان امروزی قاعده پیشگیری اجتماعی و پیشگیری وضعی را در جوامع دارای آسیب های مربوط به حاشیه نشینی، فقر، اعتیاد، طلاق، تکدی، سرقت، محرومیت، شکاف طبقاتی و ... را کم اثر و در واقع ناموفق ارزیابی می کنند، اما مهندسان جرم شناسی محیطی معتقدند که جرم، رویدادی پیچیده است که همزمان چهار عامل قانون، مجرم،  هدف و مکان وقوع جرم در آن موثر هستند. به عبارتی بدون قانون، جرمی وجود ندارد و بدون مجرم ( فرد قانون شکن) جرم معنا پیدا نمی کند، بدون قصد و هدف و قربانی، جرمی تحقق پیدا نمی کند و بدون یک فضای زمانی و مکانی که در آن سه عامل دیگر باهم موجود باشند نیز جرم اتفاق نمی افتد.

پیشگیری اجتماعی از جرم، راهبردی است که در جریان آن، برنامه های پیشگیرانه به همراه به رسمیت شناختن حقوق بنیادی و فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شهروندان، اعمال می شود و در تلاش است با برقراری عدالت اجتماعی، از وقوع جرم پیشگیری نماید؛ اما نکته مهم اینکه پیشگیری از جرم و بزهکاری، به مشارکت همه جانبه کلیه نهادها نیازمند است که از مهمترین این نهادها، نهاد خانواده است؛ به این معنا که خانواده های آگاه از قوانین، معمولا دست به ارتکاب جرم نمی زنند ولی در خانواده هایی که احیانا به حقوق همزیستی شهروندی ناآگاه و یا کم آگاه می باشند و به تعبیری، آگاهی کمتری ار قوانین و مقررات دارند، خواسته یا ناخواسته دست به ارتکاب جرم یا بزه می زنند.

توجه و تاکید به مسئله معنویت نیز نقش بسیار مهم و اساسی در کاهش یا پیشگیری از جرم دارد، چرا که دوری از خداوند، زمینه ساز بسیاری از بزهکاری هاست؛ در حقیقت، آموزه های دینی، معنوی، اخلاقی و ایمانی، نقش بسیار مهمی در آرامش روحی، روانی و رفتارهای تعادلی مبتنی بر عقلانیت داشته و در امر پیشگیری از جرم، کجروی های اجتماعی و بزهکاری، تاثیرات شگرفی دارد.

آنچه که قابل ذکر است اینکه، نوع دین و آموزه های اخلاقی و معنوی، رابطه مستقیمی با رفتارهای انسان و همچنین جرایم و کجروی او دارد؛ به این معنی که هر اندازه آموزه های دینی و اخلاقی، منطقی و اثربخش باشد و فرد زمینه پذیرش آن را داشته باشد، تاثیر بهتری در رفتار و کنش های او خواهد داشت؛ از طرفی نیز، وجود زمینه ها و متغیرهای مهم اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در یک شرایط و بستر مناسب در کنار اثربخشی آموزه های دینی و اخلاقی و معنوی، می تواند در بازدارندگی از وقوع جرم و بزه، اثربخش باشد.

دین، معنویت و اخلاق، زمانی می تواند نقش بازدارندگی اثرگذار در پیشگیری از وقوع جرم داشته باشد که از حوزه فردی به حوزه اجتماعی گسترش پیدا کرده باشد و در این میان، دین اسلام در میان تمام ادیان توحیدی از این جامعیت و کمال اجتماعی برخوردار است.

ویژگی ها و خصوصیات مثبت شخصیتی و روحی و روانی، یاد و ذکر خدا، دوستان و همسالان نیک، پدر و مادر معتقد به مبانی دین، از مهمترین متغیرهای لازم در تعمق آموزه های قرآن و تبع آن پیشگیری بر مبنای آموزه های دینی است ؛ از طرفی، جهل و نادانی، سنت های غلط و قوانین ناقص بشری، تحریف قوانین الهی، تلقین و تقلید غلط، و کتمان حق و حقیقت، از مهمترین متغیرهای اثرگذار در غوطه ور شدن در مسیر وقوع جرم و بزهکاری در جامعه است.

نتیجه گیری:

نقش دین و معنویت،  زمینه های خانوادگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، روانی گناه و جرم در یک جامعه، غیرقابل انکار است؛ یاد و ذکر خدا، فراگیری آموزه های دینی، خردمندی و تفکر در آموزه های قرآنی، بهره مندی از ثمره تقوا و پارسایی، کسب روزی حلال، همنشینی با دوستان شایسته و صالح و نیکوکار، بهره مندی از اجرای صحیح فروعات دینی نظیر امر به معروف و نهی از منکر، پرهیز از شهوات و خواسته های نفسانی، دعا و تقاضا از حضرت باریتعالی، صداقت و پرهیز از دروغ و در نهایت استغفار از گناه و توبه، از مهمترین نسخه هایی است که دین مبین اسلام، برای نجات بشریت از وقوع انواع و اقسام جرایم و بزه، با هدف نیل به خوشبختی در دنیا و سعادت در آخرت تاکید موکد دارد.#

نویسنده : سرهنگ مهدی سرپناه، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی غرب استان تهران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون