نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/3/8      10:5:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:190


نسخه چاپی
ارزش محور هستیم یاهدف محور
گروه ناجا - جانشین پلیس بین الملل ناجا در یادداشتی نوشت: نگاه ارزشی نگاهی کریمانه و عمدتا ایجابی یعنی از مسیر بودن و شدن است تا مسیرسلبی، که همان نبودن و نشدن.

سردار "کاظم مجتبایی" جانشین پلیس بین الملل ناجا در یادداشتی، هم زمان با روزهای پایانی ماه مبارک رمضان نوشت: نگاه افراد به ویژه مدیران، به نحوه انجام رسالت شان متفاوت  است. برخی بر ارزش ها تمرکز دارند و برخی بر اهداف.

نگاه ارزشی همان نگاه آسمانی است. یعنی همان ارزش های الهی که پروردگار یا به صورت مستقیم در قرآن کریم و یا غیر مستقیم از لسان انبیاء و بزرگان به انسان ها ابلاغ نموده و آنها را به عمل به این الگو ها دعوت فرموده. نگاه ارزشی نگاهی کریمانه و عمدتا  ایجابی، یعنی از مسیر بودن و شدن است تا مسیر سلبی، که همان نبودن و نشدن.

 اندکی بر رفتارمان تمرکز کنیم، ببینیم نگاهی ارزشی داریم، یعنی می خواهیم به ارزش های الهی یعنی رحمانیت و عدالت و انصاف و اخلاق عمل کنیم  یا می خواهیم به اهداف دنیایی خود برسیم.

توجه به هدف و تلاش برای رسیدن به هدف  چیز بدی نیست ولی ممکن است انسان ها را برای رسیدن به آن هدف از ابزار  رسیدن به هدف غافل کند. چرا که هدف  می تواند الهی نباشد، بلکه برای دریافت پاداش ها و مسئولیت های دنیوی انتخاب شود و به همین دلیل یک مسئول یا یک شخص به خاطر رسیدن به هدف مورد نظر، حاضر باشد از چارچوب های اخلاقی و انسانی و دینی خارج شده و هرکدام را به نحوی توجیه نماید. مدیران زیادی یافت می شوند که برای تحقق خواسته های خود که معطوف به هدف است، حاضر هستند به مافوق خویش دروغ بگویند یا به زیر دستان خود ظلم نمایند و هرتصمیمی را برای دستیابی به هدف مجاز بدانند. چراکه معمولا چشم و گوش اینگونه افراد را چیزی به نام کسب هدف که بقاء خویش را در تحقق آن می دانند مسدود کرده و به کسب هوس تبدیل می شود.

ماه رمضان که در روزهای پایانی آن هستیم، فرصت خوبی است تا اینکه به رفتارمان رنگ الهی داده و با کسب ارزش های آسمانی همراه سازیم و به جای هدف محوری، ارزش محور باشیم ولو اینکه به منافع شغلی و شخصی و نهایتا دنیوی ما آسیب برسد. ولی در عوض سرمایه عمرخود را با ارزش های متعالی و دریافت پاداش های ماندگار مبادله کرده ایم.#

   تنظیم کننده: جانشین پلیس بین الملل ناجا؛ سرتیپ دوم پاسدار کاظم مجتبایی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون