نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/3/10      12:40:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:428


نسخه چاپی
بازار داغ کلاهبرداری از طریق تلفن همراه !
گروه استان ها - تهران بزرگ - هر یک از ما در طول ماه بنا بر شرایط کاری یا خانوادگی ممکن است در انتظار دریافت پیامکی حاوی شماره کارت بانکی از سوی یکی از نزدیکانمان برای انتقال وجه باشیم، کلاهبرداران نیز دقیقا بر اساس قانون احتمالات از این شرایط استفاده کرده و کلاهبرداری می کنند، چطور؟ بیایید با هم ببینیم...
 

هر یک از ما در طول ماه بنا بر شرایط کاری یا خانوادگی ممکن است در انتظار دریافت پیامکی حاوی شماره کارت بانکی از سوی یکی از نزدیکانمان جهت انتقال وجه باشیم، کلاهبرداران نیز دقیقا بر اساس قانون احتمال از این شرایط استفاده کرده و یک پیامک با مضمون " پول را به این حساب واریز کن" به تعداد زیادی شماره تصادفی ارسال می کنند و با استفاده از غفلت و بی توجهی مخاطب مورد نظر که آمادگی ذهنی دریافت چنین پیامکی را دارد، وجوه نقد زیادی را به جیب می زنند. بعضا دیده شده حتی مبلغ خاصی را مشخص کرده یا از نام های خانوادگی با فراوانی زیاد در جامعه مانند احمدی، رضایی یا حسینی و مانند آن در پایان پیامک استفاده می کنند.

به یاد داشته باشید در صورت بی توجهی به هشدارهای پلیسی تلفن همراهی که به عنوان وسیله ای برای رفاه و آسایش خود در دست دارید به راحتی می تواند تبدیل به وسیله ای در جهت اغفال و کلاهبرداری از شما شود.

اما نكات پيشگيرانه در اين خصوص ...

- بدون بررسی و دقت کافی و اطمینان از صحت اطلاعات شماره حساب ارسالی و هویت فرستنده پیامک از انتقال وجه خودداری کنید .

- به پیامک های ارسالی از شماره ها و افراد ناشناس اطمینان نکرده و توجهی نشان ندهید .

- کلید موفقیت کلاهبرداران بیدار ساختن حس طمع ورزی در قربانی می باشد، شاید به همین دلیل است که وقتی از یک برنامه رادیویی یا تلویزیونی با شما تماس می گیرند و عنوان می کنند شما برنده شده اید و برای دریافت جایزه خود باید به عابربانک مراجعه کنید بسیاری از شهروندان به این فکر نمی کنند که اصلا در قرعه کشی یا مسابقه خاصی شرکت نکرده اند یا اینکه مگر وقتی کسی قصد انتقال وجه به حساب ما را دارد نیاز به حضور صاحب حساب پای عابر بانک و انجام عملیات بانکی می باشد ؟

-این گونه افراد بیشتر از شماره های اعتباری برای ارسال پیامک استفاده می کنند، این در حالی است که تمام شرکت ها، موسسات، اپراتورها و سایر ارگان هایی که اقدام به برگزاری مسابقات می کنند از سامانه ای مشخص یا سایتی خاص که قبلا معرفی کرده اند، برنده ها را اعلام می کنند.

- اجازه ندهید افراد ناشناسی که به بهانه ها و تحت عناوین مختلف با شما تماس می گیرند به شیوه تخلیه تلفنی از اطلاعات شخصی یا بانکی شما مطلع شوند .

- با وجود کهنه شدن شگرد چوپان دروغگو همچنان شاهد توجه برخی شهروندان به پیامک هایی هستیم که از سوی افراد کلاهبردار با این مضمون ارسال می شود.(شیوه ای که در آن کلاهبردار پیامکی با عنوان اینکه "من چوپانی از عشایر فلان شهر هستم و حین چرای گوسفندان به خمره ای پر از سکه های قدیمی و تعدادی مجسمه طلا بر خوردم و شماره موبایل شما را با استخاره از روی قرآن پیدا کردم من کسی را نمی شناسم بیا این ها را بفروش ۵۰ مال شما و۵۰ مال من"، اقدام به کلاهبرادری می کنند و پس از نشان دادن تعدادی سکه قدیمی واقعی سکه های تقلبی به شما می فروشد ).#

سرهنگ کارآگاه جهانگیر تقی پور – معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون