نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/3/13      15:27:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:454


نسخه چاپی
ریشه برخی "بی نظمی ها" در ورزشگاه ها کجاست ؟ / روند بلیت‌فروشی؛ مشکل حل نشدنی ورزشگاه‌ها
گروه ناجا ـ با بازخوانی حواشی بوجود آمده در دیدار شب گذشته دو تیم فوتبال پیروزی و داماش گیلان باید ریشه "بی نظمی های حاکم در ورزشگاه " را به درستی جستجو کرد.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، شب گذشته ورزشگاه "شهدای فولاد" با ظرفیت 30 هزار نفر میزبان بازی فینال جام حذفی میان "پرسپولیس" و "داماش گیلان" بود که این بازی با یک گل به نفع پرسپولیس به پایان رسید و با حاشیه هایی همراه بود.

 ـ هواداران پرسپولیس که از تهران و استان های مختلف به اهواز سفر کردند، در فاصله هشت ساعت به شروع بازی پشت درب ورزشگاه شهدای فولاد حضور داشتند!

ـ به دلیل "عدم مدیریت در فروش بلیت"! تجمع هواداران پرسپولیس رو به روی ورزشگاه شهدای فولاد در فاصله ۶ ساعت مانده به شروع بازی آغاز شد!

 ـ باشگاه داماش تعداد زیادی از بلیت‌های دیدار مقابل پرسپولیس را به‌ صورت رایگان در اختیاران هوادارانی قرار داد که از گیلان برای حمایت از تیم‌شان راهی اهواز شدند!

 ـ تعداد هواداران پرسپولیس نسبت به طرفداران داماش بیشتر  شد  و تقریبا 99 درصد ورزشگاه  به تسخیر پرسپولیسی‌ها  درآمد !

 ـ ظرفیت استادیوم در فاصله 6 ساعت به شروع بازی پرسپولیس و داماش تکمیل شد!

 ـ با وجود تکمیل شدن ظرفیت ورزشگاه فولاد، تعداد زیادی از هواداران  دو تیم پشت استادیوم منتظر حضور به داخل استادیوم بودند!

 ـ حدود 250 نفر از هواداران داماش با ۶ دستگاه اتوبوس و چندین دستگاه خودروی شخصی برای حمایت از تیمشان مقابل پرسپولیس به ورزشگاه شهدای فولاد آمدند، اما پشت در‌های بسته مانده و اجازه ورود به آن‌ها داده  نشد !

 ـ هواداران داماش که جایگاه هایشان  به دلیل سوء مدیریت در فروش بلیت ! به طرفداران  تیم  پرسپولیسی‌ها  واگذار شده بود در مصاحبه با اصحاب رسانه اعتراض خود را نسبت به این اتفاق نشان دادند!

 ـ جایگاه خبرنگاران نیز به تصرف هواداران پرسپولیس درآمد !

داماش حاضر به بازی نشد !

 ـ مسئولان باشگاه داماش گیلان به دلیل اینکه هوادارانشان به محل استقرار تماشاچیان ورزشگاه شهدای فولاد راه نیافتند، اعلام کردند؛" اجازه بازی به تیم خود را نمی دهند"!

 ـ  بازیکنان در رختکن  ماندند  و به زمین نیامدند!

درخواست جلال حسینی و بیرانوند از هواداران: جای داماشی ها را خالی کنید!

 ـ "جلال حسینی" و "علیرضا بیرانوند" از هواداران خودشان که در جایگاه هواداران داماش نشسته بودند، درخواست کردند که آنجا را خالی کنند تا هواداران داماش بتوانند به داخل استادیوم آمده و در آنجا مستقر شوند چرا که اگر داماشی ها وارد استادیوم نشوند بازی برگزار نخواهد شد!

 ـ حمله "سوسک‌ها" و "ملخ‌ها " به کنار زمین نیز باعث شد تا صدای اعتراض بازیکنان بلند شود!

 ـ در حالی که اعلام شد این دیدار ساعت ۲۲ و با یک ساعت تاخیر آغاز می‌شود، ولی با گذشت ۸۰ دقیقه از ساعت ۲۱، همچنان  بازی آغاز نشد و  بازیکنان داماش  اعلام کردند "حاضر به انجام این دیدار نیستند"!

حال فتاحی بد شد!

 ـ "سعید فتاحی"؛  رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ پس از پیچیده شدن ماجرا در ورزشگاه فولاد و شعار هواداران علیه او از ناحیه قفسه سینه دچار درد شد و از پزشک پرسپولیس درخواست قرص آسپرین کرد!

 ـ داماشی‌ها همچنان حاضر به بازی کردن نبودند و می گفتند؛"  تا تماشاگرانشان وارد ورزشگاه نشوند به میدان نخواهند رفت"!

جو ورزشگاه شهدای فولاد متشنج شد

 ـ پس از حاضر نشدن تیم فوتبال داماش گیلان برای برگزاری بازی با پرسپولیس در فینال جام حذفی و ترک زمین توسط دو تیم جو ورزشگاه نیز ملتهب و متشنج شد و هواداران اقدام به شکستن صندلی های ورزشگاه کردند!

 ـ در اتفاقی عجیب در ورزشگاه شهدای فولاد یک نفر با میلگرد به "محسن خلیلی" حمله کرد، که در این میان شاهد واکنش سریع و به موقع پلیس بودیم.

 و در نهایت این دیدار با تمام حواشی ساعت ۲۳:۲۰ آغاز  و با نتیجه  یک گل به نفع پرسپولیس به پایان رسید.

حال با "بازخوانی"  تمام این حواشی که  نتیجه "بی تدبیری" برخی مسئولان ورزشگاه، فدراسیون فوتبال و کمیته برگزاری مسابقات سازمان لیگ است، عده ای در این میان چون همیشه برای فرار از قبول مسئولیت! حواشی منتج از  "سوء مدیریت" خودشان را به عملکرد نیروی انتظامی حواله و نسبت  دادند! اما به راستی نیروی انتظامی  میان این حواشی پیش آمده، کجای ماجرا بود !

باید گفت نیروی انتظامی ساعت ها پیش از برگزاری  این بازی مهم در راستای تامین نظم و امنیت به درستی ایفای نقش کرد تا   آنجا که دکتر "غلامرضا شریعتی"  ؛ استاندار خوزستان از عملکرد پلیس در برگزاری فینال جام حذفی فوتبال تقدیر کرد. 

و البته  در این میان، نباید تلاش ها و اقدامات سردار "  حیدر عباس زاده  "؛ فرمانده انتظامی استان خوزستان، فرماندار اهواز ، دو تن از مسئولان دستگاه های امنیتی استان و آقای "صادقی " ؛معاون دادستان خوزستان برای برگزاری این دیدار ، ناگفته بماند.

اما آیا باید وضعیتی که ناشی از بی سر و سامانی در روند فروش بلیت است را به عملکرد پلیس نسبت داد !  به راستی باید از پلیس این انتظار برود که سوء مدیریت در فروش بلیت را ساماندهی کند !!! اگر واقعا این انتظار از پلیس وجود دارد ! پس پیشنهاد می شود  مسئولیت برگزاری مسابقات و دیدارها نیز به نیروی انتظامی واگذار شود !!!

 باید مشکل فروش بلیت‌ در ورزشگاه ها را رفع کرد

چندی پیش "مصطفی هاشمی‌طبا"؛رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی  در گفت‌وگو با یکی از رسانه ها، در خصوص ابهامات موجود در فروش بلیت استادیوم‌ها، اظهار کرد: متاسفانه عادت کردیم که هیچ کاری را شفاف سازی نکنیم و میزان فروش بلیت‌های استادیوم هم از این قاعده مستثنی نبوده است. باید با شفاف سازی کامل میزان فروش بلیت‌ها را در هر بازی اعلام کرد.

وی  با اشاره به اینکه جریمه‌های بسیاری از AFC در خصوص عدم کنترل جمعیت در ورزشگاه‌ها انجام شده است، خاطر نشان کرد: هواداران برای تهیه‌ بلیت باید کارت ملی ارائه کنند تا بتوانیم افرادی که به ورزشگاه‌ها وارد می‌شوند را دقیق شناسایی کنیم و همین طور مکان دقیق نشستن هر شخص را بدانیم تا بتوانیم کنترل مناسبی در استادیوم‌ها داشته باشیم و همین امر باعث می‌شود که راهروهای ورزشگاه پر از افراد نشود و بحث امنیت و راحتی هواداران را به درستی برقرار کنیم.

باید بدانیم فوتبال در همه جای دنیا پدیده‌ای پیچیده است که نمی‌شود آن را تنها در یک بعد "ساده" و  " یک شئون" بررسی و تحلیل کرد، بخصوص در کشورهایی که فوتبال را به‌عنوان یک امر واقع و به‌مثابه یک محک اجتماعی پذیرفته و قبول دارند، از این دست می‌شود به کشورهایی چون اسپانیا، انگلیس، فرانسه، شاید آلمان و البته ایران اشاره کرد.

فوتبال گاهی در سطح اجتماعی، حیات‌بخش است و چنان به یک ملت، شادی و نشاط و غرور ملی هدیه می‌دهد که شاید اگر قرار بود با ترفند دیگری این هدیه را به یک ملت عطا کنیم، باید صدها برابر آن هزینه مادی و معنوی متقبل می‌شدیم.

 از طرفی، فوتبال گاهی برعکس عمل می‌کند و حتی ممکن است؛  آبروی ملی را خدشه‌دار  و به راحتی به کشوری صدمه وارد کنند. این شمشیر دو لبه باید "مدیریت"  و  "اداره" شود و کسانی که مسئول مدیریت در  هر حوزه ای  هستند به‌عنوان بدیهی‌ترین و مشخص‌ترین ویژگی باید مجهز به علم "مدیریت" باشند.

از دوربین‌های فوق پیشرفته تا  فروش الکترونیکی بلیت

به استناد "وب‌سایت رسمی فیفا"، مهم ترین موضوع در بحث امنیت ورزشگاه ها،  نصب دوربین های نظارتی است؛ سیستم دوربین‌های مداربسته و کنترل استادیوم از اتاق فرماندهی، در همه جای دنیا مورد توجه قرار گرفته،  به طوری که حتی  نیاز به حضور فیزیکی و رسمی نیروهای امنیتی نیست و در بسیاری از استادیوم‌های بزرگ جهان، درهای ورودی و خروجی به صورت کنترل از راه‌دور، باز و بسته می‌شوند، سیستم هدایت هوادار وجود دوربین‌های فوق پیشرفته در استادیوم‌ها به نیروهای امنیتی کمک بسیار زیادی می‌کند تا همه چیز را تحت‌کنترل خود داشته باشند.

دروازه‌های ورودی استادیوم نیز بسیار اهمیت دارند، سیستم تشخیص قطعه آهن، فلزات مختلف و گشت فیزیکی هواداران نیز در تمام دنیا به مرحله‌ای فوق‌پیشرفته رسیده و هواداران نیز از این وسواس پلیس راضی هستند چراکه می‌دانند همه این تلاش‌ها به خاطر خود هواداران و برقراری امنیت است.

نکته مهم دیگر همکاری نیروهای مسئول در سازمان‌های مختلف است، به‌عنوان مثال؛  قبل، حین و بعد از هر بازی در استادیوم سانتیاگوبرنابئو شهر مادرید، مثلث پلیس ، شهرداری  و سایر دستگاه های خدمات رسان و امدادی  تشکیل می‌شود.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم، وضعیت استاندارد سکوهای هواداران است، این سکوها طوری طراحی می‌شوند که هواداران چاره‌ای جز رعایت نظم نداشته باشند، در واقع یک محیط باز و بدون کنترل هرگز به افراد سودجو هدیه داده نمی‌شود و هر صندلی مشخصات خودش را دارد و از قبل مشخص است که چه کسی با چه ویژگی‌هایی روی کدام صندلی می‌نشیند.

حال با پایان لیگ برتر فوتبال،بازی های حذفی و ...، باید "ریشه برخی  بی نظمی ها "در ورزشگاه ها و بویژه دیدارهای فوتبالی که همواره  حواشی زیادی به دنبال دارد از جمله؛ بازی شب گذشته پرسپولیس و داماش  را در کم کاری مسئولان و متولیان  ورزش و فوتبال کشور جستجو کرد  که حاضر نیستند کمترین بودجه و هزینه ای را در راستای ارتقاء نظم و امنیت ورزشگاه ها تخصیص دهند و از "فروش الکترونیکی بلیت ها" در این مسیر گام بردارند !

اینکه نیروی انتظامی همواره برای برقرای نظم و امنیت حداکثری ورزشگاه ها  با همه ظرفیت به میدان می آید بر کسی پوشیده نیست تا آنجا که به اذعان بسیاری از ورزش دوستان و ورزشکاران  چه بسا اگر پلیس در  ورزشگاه حضور کم رنگی را داشته باشد همواره  باید شاهد حوادث بد و تلخی  باشیم.

نقش ناجا در برقرای امنیت آنقدر پر واضح و روشن است که  " مهدی تاج " ؛ رئیس فدراسیون فوتبال ایران  در مهر ماه سال گذشته  و همزمان با هفته ناجا در دیدار با برخی مسئولان نیروی انتظامی، هفته نیروی انتظامی  را فرصت خوبی  برای  تقدیر از تلاش بسیار بزرگ همه دست اندرکاران نظم و امنیت در ‏ورزشگاه ها  دانست و گفت:  نیروی انتظامی قوی و مقتدری داریم که در تمام ایام سال کمک و یار فوتبال و ورزش کشور است.‏

از طرفی "محمدجواد عباباف"  مشاور وزیر و مدیرکل  وقت حراست وزارت ورزش و جوانان نیز در همان نشست اظهار کرد: نیروهای خدوم انتظامی و یگان های ویژه،در سرما و گرما و ایام تعطیل و غیر‏تعطیل تمام تلاش خود را به کار می بندند تا مردم و علاقمندان ورزش در فضایی کاملا امن و آرام مسابقات ورزشی را از ‏نزدیک تماشا کنند که این امر جای تقدیر دارد.‏

حال از آن تعداد انگشت شماری از مسئولان فوتبالی که در پس هر موضوعی از انصاف دور می شوند  باید پرسید به راستی بر مبنای چه رویکردی سعی در تخریب چهره تلاشگر پلیس همیشه و در همه جا حاضر، را دارند و توپ بی تدبیری و سوء مدیریت خود را به زمین دیگری می اندازند؟!!

 گزارش ؛ فاطمه سلیمانی / خبرنگار پایگاه خبری پلیس


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون