نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/3/13      15:53:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:208


نسخه چاپی
تاثیر فضای مجازی بر زندگی اجتماعی
گروه استان ها - غرب استان تهران - فضای مجازی، فضایی است که ارتباطات رایانه ای در آن رخ می دهد. در واقع فضای مجازی نوع متفاوتی از واقعیت مجازی و دیجیتالی است که توسط شبکه های رایانه ای همپیوند تامین می شود با اندکی مسامحه می توان آن را مترادف با شبکه جهانی اینترنت دانست...

در حقیقت این فضا، فضای تخیلی است که از اتصال رایانه ها پدید آمده است، که تمامی انسان ها و منابع اطلاعاتی در جهان را به هم متصل کرده است. کارکرد اصلی این فضا که به فضای سایبر نیز معروف است، آن است که محیطی برای تعامل تعداد بسیار زیادی از افراد فراهم آورده تا بتوانند بر دیگران تاثیر گذاشته و تاثیر بپذیرند؛ پس محیط سایبر که نخستین بار به وسیله ویلیام گیبسون در سال 1984 در رمان نورمانسر ابداع شد، ماهیتی رسانه ای دارد.

در سال های اخیر، شبکه های اجتماعی به عنوان بزرگترین دستاورد اینترنت و فضای مجازی، به دلایل مختلف از جمله نامحدود بودن ارتباطات، بی هویت بودن آن، آزادی بسیار زیاد، بی مکانی و بی زمانی کاربران و ... با اقبال عمومی مواجه شده و هر کدام به تناسب اهداف خود، فعالیت هایشان را گسترش داده اند.

بی مکانی و بی زمانی یا به عبارتی دیگر، فرامکان یا فرازمان بودن این فضا، موجب شکل گیری شیوه جدیدی از تعاملات اجتماعی و تغییراتی شگرف در سبک زندگی شده تا جایی که بیشترین نقش را در حوزه اطلاع رسانی ایفا می کند به گونه ای که امروزه از این تغییر و تحولات جهانی، به انفجار اطلاعاتی در علم ارتباطات و جامعه شناسی تعبیر می شود.

البته همه مواردی که به آن اشاره شد، تمامی امکانات فضای مجازی را بازگو نمی کند، بلکه گزینشی خوشبینانه و البته ناقص از امکاناتی است که فضای مجازی از طریق اینترنت در اختیار جامعه بشری قرار داده است؛ امکاناتی که اگر به درستی از آن استفاده نشود، خطری بسیار بزرگ در پی خواهد داشت.

آسیب شناسان فضای مجازی معتقدند که تعاملات مجازی در نهایت باعث ایجاد نوعی انزوای اجتماعی و کاهش تعاملات با دنیای واقعی می شود و مشخصا یکی از تبعات جبران ناپذیر استفاده بیش از حد معمول از آن، کاهش ارتباطات اجتماعی، به خصوص نزدیکی با اعضای خانواده، دوستان و دیگران است؛ بنابراین صرفنظر از قابلیت ها، توانمندی ها و بویژه امکانات خاص فضای مجازی در صورتی که استفاده از آن، کنترل شده و با نظارت و مراقبت نباشد، می تواند آسیب های جدی و گاه غیرقابل جبران به خصوص برای قشر جوان و نوجوان داشته باشد.

نکته قابل توجه اینکه استفاده از فضای مجازی در سال های اخیر، افزایش چشمگیری یافته و بهره مندی از سواد رسانه ای، اهمیت ویژه ای پیدا کرده است تا جایی که رهبر معظم انقلاب و فرمانده معزز کل قوا، اهمیت آن را به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی عنوان کرده اند.

اگر به فضای مجازی اهمیت داده نشود و برای آن برنامه ریزی های لازم صورت نگیرد، فرصتی که پیش آمده به تهدید بدل می شود و تاثیرات منفی جبران ناپذیری بر جامعه بویژه در حوزه فرهنگ خواهد گذاشت؛ حال آنکه با برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری مناسب و البته به موقع از سوی مسئولان متخصص امر، می توان این فرصت را فرصت نگه داشت و جهشی را درعلم و فرهنگ جامعه شاهد باشیم، در غیر این صورت، این فضا و اعتیاد به آن می تواند زمینه ساز بسیاری از آسیب های دیگر باشد؛ لذا در این بین، نقش والدین در استفاده صحیح و اصولی فرزندان از این فضا، بسیار مهم و حیاتی است.

به عبارتی، بر اساس قاعده "شی نمی تواند معطی شی گردد"، والدین می بایست ضمن بهره مندی از این سواد رسانه ای، خود آموزش های لازم و مهارت های مورد نیاز را در اختیار فرزندان قرار دهند و این آموزش مهم می بایست شامل نکات مثبت و اعلام نکات منفی باشد. علاوه بر آن، نقش نظارت هوشمندانه والدین نسبت به حضور فرزندان در این فضا، بسیار مهم و حیاتی است و این نظارت می بایست با تفکر و خلاقیت همراه باشد.

نتیجه گیری:

 مسئولان نظام آموزشی، نقش تعیین کننده ای در حوزه های مرتبط با آموزش فضای مجازی و سواد رسانه ای دانش آموزان و بررسی آسیب های فضای مجازی برای دانش آموزان و والدین دارند؛ واقعیت این است که مسئولان تصمیم ساز و تصمیم گیر نظام تعلیم و تربیت ضمن اینکه می توانند در صورت عدم توجه، عمق لطمات فضای مجازی را افزایش دهند، برعکس، در صورت توجه به آموزش سواد و مهارت های رسانه ای بویژه در حوزه فضای مجازی، نقش ویژه ای در شکل گیری شخصیت علمی قشر مخاطب و پیشرفت علمی آنان داشته باشند.#

نویسنده : سردار محسن خانچرلی، فرمانده انتظامی غرب استان تهران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون