نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/3/13      15:54:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:381


نسخه چاپی
نقش اندیشه های امام (ره) در توسعه و امنیت پایدار جمهوری اسلامی ایران
گروه استان ها- گلستان- امروزه با کمی تأمل در اندیشه های امام راحل، در می یابیم یکی از عوامل امنیت پایدار در نظام مقدس جمهوری اسلامی، آموزه های فرهنگی و اعتقادی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است.

برخي انديشه‏ ها و ديدگاه‏ ها با اينكه در مقطعي از تاريخ مطرح شده اند، ولي گستره ‏اش از مرز زمان، مكان و تاريخ فراتر مي‏ رود و اعتبار و ارزش آن فرا زماني و فرا تاريخي است و در طول اعصار و قرن‏ ها، اعتبار خود را حفظ مي‏ كند از آن جمله، انديشه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره) است كه انديشه‏ ها و ديدگاه‏ هايش مرز زمان و مكان را درنورديده و همه انديشمندان را به تحيّر وا داشته است، به گونه‏ اي كه همه آنها به نو و پويا بودن انديشه امام(ره) اذعان دارند.

اين انديشه ‏ها حكايت از آن دارند كه امام راحل به جنبه‏ هاي مختلف اسلام آگاهي عميق و همه‏ جانبه‏ اي داشتند و با برخورداري از صفات و ويژگي‏ هاي عرفاني، منشأ تأثيرهاي شگرفي در تاريخ شدند كه شجره طيّبه انقلاب اسلامي از بارزترين اين تأثيرها است.

اكنون سال‏ ها پس از قيام امام راحل و پايه‏ گذاري نظام مقتدر اسلامي، انديشه‏ هاي این مرد بزرگ تاریخ صبغه جهاني پيدا كرده است. ايشان با ارائه مكتب سياسي ـ اجتماعي اسلام، خط بطلاني بر همه تلاش ‏هاي فرهنگي و سياسي دشمنان اسلام در طول سالیان گذشته كشيد كه سعي كرده بودند اسلام را به كلي از عرصه زندگي جامعه بيرون برانند.

استکبار جهانی همواره منتظر فرصت برای سلطه بر سایر کشورهای جهان است و به نوعی خود را داعیه دار جهان می دانند به همین دلیل از هر شیوه و ابزاری برای سیطره یافتن بر سایر کشورها بهره می گیرند. مستکبرین جهان در ابتدای حرکت خود از شیوه های نظامی در راستای تحقق اهدافشان بهره گرفتند اما با گذشت زمان و ظهور تکنولوژی های جدید و اهمیت یافتن کسب مشروعیت، این جریان به سوی سلطه فرهنگی روی آورد، به گونه ای که برای تسخیر کشورهای غیر همسو به ابزار و شیوه های فرهنگی متوسل شدند، امام خمینی(ره) به عنوان پرچم دار مبارزه با سلطه گران فرهنگی در قرن اخیر، همواره به ملت های اسلامی هشدار دادند و آنها را در خصوص ماهیت خطرناک سلطه فرهنگی بر حذر داشته اند.

امام (ره) علاوه بر هشدار نسبت به ماهیت متحول شده استکبار و ترفندهای آن ها، به روشن سازی راهبردهای سلطه گران در عرصه فرهنگی نیز پرداختند. امام خمینی(ره) برای مقاوم سازی در برابر این نوع تهاجم و تهدیدات استکبار، راهبردهای کاملی را برای استقلال فرهنگی و اتحاد در جامعه ارائه کرد.

امروزه با کمی تأمل در اندیشه های امام راحل، در می یابیم یکی از عوامل امنیت پایدار در نظام مقدس جمهوری اسلامی، آموزه های فرهنگی و اعتقادی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است. در جامعه ای که مردم خود را دارای استقلال فرهنگی بدانند، در عمل به قوانین موجود تلاش بیشتری کرده و نقش خود را در تامین امنیت به خوبی ایفا می کنند.

امام خمینی (ره) با تاکید بر اینکه فرهنگ در موجودیت و حیات هر جامعه ای نقش اساسی و محوری دارد و اصلاح فرهنگ در رأس همه اصلاحات به شمار می آید، از جمله دستاوردهای انقلاب را برقراری فرهنگ استقلال و خود باوری در جامعه می دانستند.

با توجه به عنایت خاص و ویژه ای که در گفتار و کلام امام (ره) نسبت به مقوله فرهنگ به چشم می خورد چنین برداشت می شود که امنیت فرهنگی زیربنای امنیت اقتصادی، اجتماعی و حتی نظامی است.

مولفه های امنیت در دیدگاه امام خمینی(ره)

دین مبین اسلام برای امنیت اهمیت ویژه ای قائل است و حفظ و تامین آن را از وظایف حکومت می داند. در دیدگاه امام خمینی(ره) نیز توجه ویژه ای به این مقوله شده است. امام (ره) مولفه هایی را برای تامین امنیت جامعه بیان کردند که از جمله آن می توان به نقش رهبری، حضور مردم و التزام آحاد جامعه به قانون را عنوان کرد.

جامعه اسلامی همواره برای ادامه حیات خود نیاز به رهبری عالم، حکیم و دوراندیش دارد. در طول 40 سال گذشته دشمنان برنامه های گسترده و مختلفی را برای شکست انقلاب اسلامی طراحی کرده اند که هر بار با درایت و هوشمندی امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب تمام نقشه های شوم آنان خنثی شده و نظام مقدس جمهوری اسلامی هر روز با صلابت بیشتر به حیات خود ادامه می دهد.

نقش مردم در اقتدار جمهوری اسلامی و حضور همیشگی آنان در صحنه های مختلف بر کسی پوشیده نیست. مردم بصیر و ولایتمدار کشور همواره گوش به فرمان ولایت در هر زمان که لازم باشد آماده دفاع و جانفشانی در راه دفاع از ارزش های انقلاب هستند که این مهم عامل بسیار موثری در نا امیدی دشمنان از شکست ملت بزرگ ایران است.*

نویسنده: سرتیپ دوم ستاد "علی اکبر جاویدان"؛ فرمانده انتظامی گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون