نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/3/26      16:29:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:157


نسخه چاپی
هشدار؛ والدین مراقب بازی‌های چالشی آنلاین و رایانه‌ای باشند
گروه ناجا - رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا گفت: متاسفانه برخی از والدین هیچ اطلاعاتی در خصوص تهدیدات و آسیب‌های بازی‌های رایانه‌ای ندارند و این امر باعث می شود تا فرزند آن‌ها در معرض آسیب‌های جدی قرار بگیرد.

 

سرهنگ "مهدی شکیب" در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس اظهار داشت: عدم کنترل بر بازی‌های آنلاین و رایانه‌ای می‌تواند تبعات جبران ناپذیری بر سلامت کودکان داشته باشد، از این رو ضرورت دارد خانواده‌ها نظارت دقیق‌تری بر بازی‌های رایانه‌ای کودکان و نوجوانان داشته باشند.

وی تاکید کرد: والدین باید به این موضوع توجه داشته باشند که بازی حتما مناسب سن فرزندشان باشد چراکه تمام بازی ها مناسب سن آنها نیست؛ در اکثر بازی‌های آنلاین و رایانه‌ای محدودیت سنی در نظر گرفته شده و والدین باید به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا، انزوا را یکی از تاثیرات منفی بازی‌های آنلاین در کودکان و نوجوانان دانست و گفت: کودکان و نوجوانان به بازی و سرگرمی با هم‌ سن و سالان یا افراد خانواده نیاز جدی دارند اما بازی‌های رایانه‌ای و آنلاین موجب تنهایی بسیاری از آنها می شود که همین تنهایی تاثیر زیادی در سلامت جسم و روان کودکان و نوجوانان دارد.

این مقام انتظامی ادامه داد: این انزوا و گوشه نشینی منجر به شکل‌ گیری ویژگی‌هایی از قبیل بروز اضطراب، کم حرف و خجالتی بودن در کودکان و نوجوانان می‌شود.

وی به اثرات سوء بازی های رایانه ای و آنلاین بر سلامت کودکان و نوجوانان اشاره و بیان کرد: بازی‌های رایانه‌ای مانع از تحرک کودکان و نوجوانان می‌شود و این کم تحرکی مشکلات زیادی مثل کاهش بینایی، چاقی، دردهای عضلانی، بی‌حسی در دست‌ها، شانه‌ها و آرنج، کاهش سطح تمرکز و ... را در کودکان و نوجوانان به دنبال دارد.

سرهنگ شکیب از وراثت و محیط به عنوان دو عامل تاثیرگذار بر روند رشد کودکان نام برد و ادامه داد: وقتی کودکی ساعت ها از وقت خود را با بازی‌های رایانه‌ای خطرناک سپری می‌کند، معنایش آن است که ساعت‌ها در یک محیط ناسالم و پر از تنش و جنگ و خونریزی نفس می‌کشد و زندگی می‌کند؛ پس ضروری است نظارت لازم از سوی والدین بر انتخاب نوع بازی‌های فرزندان به عمل آید.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا، افشای اطلاعات شخصی حین بازی‌های آنلاین را از دیگر تهدیدات این بازی‌ها برشمرد و گفت: در پی این افشای اطلاعات و ارتباط با افراد غریبه که کمترین شناخت را از آن ها دارند می‌تواند فرزند را در دام مجرمان سایبری گرفتار کند.

سرهنگ شکیب تاکید کرد: به کودکان خود بیاموزیم هنگام بازی‌های آنلاین، درخواست دوستی هر شخص غریبه‌ای را نپذیرند و هیچ‌ گاه اطلاعات شخصی و محرمانه خود و خانواده را فاش نکنند.

وی با بیان اینکه باید به کودکان و نوجوانان خطرات ناشی از فاش کردن اطلاعات شخصی را توضیح داد، افزود: به فرزندان خود آموزش دهیم افرادی که در فضای مجازی با آن ها دوست می‌شوند، هویت واقعی خود را معرفی نمی کنند و ممکن است افراد شیاد باشند که با انگیزه‌های مجرمانه در بازی ها و با عنوان دوست، خود را جلوه می دهند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: در کنار ایجاد رفتارهای نادرست، شاهد آن هستیم که به کودکان و نوجوانان ارزش‌های غلط یاد می‌دهند؛ به عنوان مثال در برخی از بازی‌های آنلاین و رایانه‌ای مسائل اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشورها مورد هدف‌گذاری و توهین قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: در برخی دیگر از بازی‌های رایانه‌ای و آنلاین از الفاظ و رفتارهای زشت و رکیک استفاده می‌شود که همه این موارد انتقال دهنده ارزش‌های غلط به فرزندان است.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا به خانواده‌ها هشدار داد: متاسفانه این روزها شاهد بازهای آنلاین چالشی و خطرناکی هستیم که سلامت کودکان را تهدید می‌کند که باید در این خصوص نظارت و دقت بیشتری داشته باشیم.

سرهنگ شکیب با اشاره به اینکه ادمین اینگونه بازی‌های چالشی و خطرناک آنلاین با بیان سوال هایی مطمئن می‌شود کودک قربانی از نظر روانی آسیب‌پذیر و تنها است، گفت: در مرحله بعد از او تعهد گرفته می شود که به دستورات ادمین عمل کند و در صورت سرپیچی قربانی تهدید می‌شود.

وی ادامه داد: این تهدیدات با استفاده از اطلاعات محل زندگی و دیگر مواردی که از کودکان و نوجوانان کسب کرده و یا به سرقت برده، انجام می‌شود بنابراین قربانی از ترس به خواسته‌های مجرمان عمل می‌کند.

سرهنگ شکیب با بیان اینکه مراقب فرزندان خود باشید تا سراغ این بازی‌های خطرناک و چالشی کشیده نشوند، به خانواده‌ها توصیه کرد: حتما زمان مشخصی را برای بازهای آنلاین و رایانه‌ای کودکان و نوجوانان تعیین کنید تا آن ها فقط در یک زمان مشخص و تحت کنترل به سراغ این بازی ها بروند؛ حتما به فرزندان خود بیاموزید هر تهدیدی را سریعا به والدین خود اطلاع دهند.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا از همه هموطنان درخواست کرد: جهت کسب اطلاعات و آموزش‌های لازم با مراجعه به وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  از آخرین اخبار، هشدارها و آموزش های سایبری مطلع شوند همچنین در صورت نیاز و مشاهده موارد مشکوک موضوع را از طریق لینک مرکز فوریت‌های سایبری با پلیس فتا در میان بگذارند.*


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون