نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/3/28      12:22:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:242


نسخه چاپی
تدوین طرح مقابله با عرضه سلاح و مهمات و ترویج خشونت در فضای سایبر/ 400 تارنما در رصد ویژه پلیس فتا هستند
گروه ناجا- رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی از تدوین طرح مقابله با عرضه سلاح و مهمات و ترویج خشونت در فضای سایبر خبرداد و گفت: در این طرح بالغ بر 1200 تارنما حاوی محتوا و مضامین مرتبط به صورت کلی و عمومی استخراج شد.
 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار " وحید مجید" در نشست خبری امروز به بیان عملکرد پلیس فتا در سال 98 پرداخت و گفت: اطلاعات حاصل از 230 پژوهش در کشورهای مختلف سطح جهان نشان می دهد که سال 2018 در بیشتر ابعاد دنیای دیجیتال شاهد رشد و توسعه بودیم.

وی ادامه داد: تعداد کاربران اینترنت رشد چشمگیری داشته به گونه ای که بیش از 360 میلیون نفر برای نخستین بار آنلاین شده اند؛ به بیان دیگر هر روز بیش از یک میلیون نفر به این جمع افزوده شده است.

رئیس پلیس فتا ناجا تصریح کرد: 57 درصد یعنی 4 میلیارد و 388 میلیون نفر از جمعیت 7 میلیارد و 676 میلیون نفری دنیا به اینترنت متصل هستند؛ البته این ضریب نفوذ در کشورهای توسعه یافته به 80 درصد می رسد در حالی که در کشورهای در حال توسعه 45 درصد و در سایر کشورهای کمتر توسعه یافته حدود 20 درصد است.

سردار مجید خاطرنشان کرد: کاربران تلفن همراه با ضریب نفوذ 67 درصد می باشند که این شاخص شامل 5 میلیارد و 112 میلیون نفر است.

وی افزود: کاربران فعال شبکه های اجتماعی جهان 3 میلیارد و 484 میلیون نفر با ضریب نفوذ 45 درصد و همچنین کاربران فعال شبکه های اجتماعی موبایل پایه 3.256 میلیون نفر با ضریب نفوذ 42 درصد هستند.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه ایزوله و پاک سازی شبکه از ریسک تهدیدات بعدی فضای سایبر است، گفت: از جمعیت 83 میلیون نفر در ایران،  73 میلیون کاربر اینترنت با ضریب نفوذ 89 درصد وجود دارد که نسبت به سال 2017 ، 29 درصد رشد داشته؛ همچنین کاربران اینترنت موبایل 63 میلیون نفر هستند با ضریب نفوذ 77 درصد که نسبت به سال 2017 افزایش 11 میلیون نفری داشته است.

رئیس پلیس فتا ناجا عنوان کرد: سیم کارت های رجیستر شده بیش از ۱۲۳ میلیون بوده و این آمار مربوط به نرخ متوسط بهره وری دو سیم کارت است

وی ادامه داد: ۹۲ درصد افراد در ایران دارای حساب بانکی هستند که از این تعداد ۴۶ درصد اقدام به خرید آنلاین می کنند که ۵۲ درصد کاربران در این حوزه آقا هستند و ۴۱ درصد بانوان.

رئیس پلیس فتا ناجا خاطرنشان کرد: با توجه به موارد فوق، تغییرات روز افزون در حوزه سایبری امری اجتناب ناپذیر است اما در کنار توسعه فناوری با توجه به گمنامی افراد، وجود شبکه های اجتماعی خارجی که هیچ گونه نظارت و کنترلی بر آنها حاکم نیست بایستی به حوزه امنیت، حفاظت از داده ها و حریم خصوصی کاربران نیز توجه کرد که متاسفانه این موضوع مورد غفلت قرار گرفته است.

سردار مجید تصریح کرد: در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر تامین امنیت فضا مجازی؛ در تاریخ 10 اردیبهشت ماه سال جاری، طرح مقابله با عرضه سلاح و مهمات و مقابله با ترویج خشونت در فضای سایبر تدوین و به استان های سراسر کشور ابلاغ شد که در این طرح بالغ بر 1200 تارنما اعم از سایت ها، شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی حاوی محتوا و مضامین مرتبط به صورت کلی و عمومی استخراج شد.

سردار مجید در ادامه افزود: از مجموع تارنماهای رصد شده بالغ بر 750 تارنما با مضامین عمومی و فاقد محتوای مجرمانه مرتبط با موضوع استخراج که از این تعداد 240 تارنما که عمدتا موارد جعلی، تبلیغاتی و با هدف جذب فالوئر و بعضا کلاهبرداری و اخذ وجه از کاربران بوده، مورد رسیدگی واقع و از دسترس خارج شده است.

وی ادامه داد: بالغ بر 400 تارنمای رصد شده دارای محتوای مجرمانه با فراوانی 76 درصد اینستاگرام، 14 درصد تلگرام، 6 درصد سایت ها و 4 درصد سایر بسترهای سایبری تحت رسیدگی واقع و اقدامات شناسایی و مقابله ای توسط پلیس های تخصصی در این رابطه به عمل آمده و تا حدود زیادی سالم سازی محیط انجام شده است.

رئیس پلیس فتا ناجا گفت: از دیگر اقدامات به عمل آمده در راستای فرامین مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، به برنامه ریزی و طراحی در خصوص ارتقای توان عملیاتی، فنی رصد و پایش و پیجویی جرایم، ارتقاء و افزایش ساماندهی فنی پلیس فتا، ظرفیت سازی در داخل ناجا، استفاده از ظرفیت سایر نهادها و سازمان هایی که به نوعی دارای مسئولیت در حوزه امنیت فضای مجازی هستند، می توان اشاره کرد.

وی ادامه داد: توانمندسازی بیشتر تیم های واکنش سریع پلیس فتا در مقابله با حملات سایبری به حوزه های عمومی در خصوص شناسایی آی پی مهاجم، استناد پذیری ادله دیجیتال، لاگ برداری، ایزوله سازی محیط از حیث ریسک پذیری تهدید که برای مصوبه شورای عالی فضای مجازی به ناجا (پلیس فتا) سپرده شده است و گسترش کمی و کیفی پلیس فتا در شهرستان ها و استان های فاقد پلیس فتا که در سال جاری در 17 شهرستان جدید ایجاد شده و همچنین ایجاد 3 پایگاه دیگر در تهران مدنظر است، از دیگر اقدامات است.

وی همچنین عنوان کرد: تهران، خراسان رضوی، فارس و خوزستان به ترتیب بیشترین فراوانی جرم و کیش، لرستان، زنجان، بوشهر و سیستان و بلوچستان کمترین فراوانی جرم را داشتند.

رئیس پلیس فتا ناجا در پاسخ به سوالی مبنی بر به کارگیری هکرهایی که از سوی این پلیس شناسایی و دستگیر می شوند، ادامه داد: افرادی که در این حوزه شناسایی و دستگیر می شوند، تحویل مراجع قضائی می شوند و ما به عنوان پلیس فتا از هیچ هکری در پلیس فتا استفاده نمی کنیم البته هک کردن  بار معنایی غیر قانونی دارد.

وی در ادامه به اقدامات مقابله ای پلیس فتا با کلیپ هایی که در مدارس منتشر می شود، اشاره کرد و گفت: وزارت آموزش و پرورش در این راستا با ارسال نامه ای از ما درخواست و شکایتی مطرح کرده که پلیس فتا نیز ورود پیدا کرده و پیگیری های مربوطه را انجام داده است.

سردار مجید همچنین به کلیپ ساخته شده در مهاباد اشاره کرد و گفت: در این رابطه نیز پلیس فتا در مهاباد پیگیری های لازم را انجام داده است و نتایج به آموزش و پرورش اعلام می شود.

رئیس پلیس فتا ناجا در مورد رمزهای یک بار مصرف گفت: الزامات سندهای پویا با همکاری بانک مرکزی و با پیگیری های پلیس فتا ابلاغ شده و قرار است طی 3 فاز اجرایی شود؛ بانک ها همکاری خوبی در این زمینه دارند و زیرساخت های لازم هم فراهم شده البته افراد می توانند اختیاری از رمزهای یک بار مصرف استفاده کنند. اجرای رمزهای یک بار مصرف از اول خرداد از سوی بانک مرکزی متوقف شد که این موضوع نیز در حال پیگیری است.

سردار مجید همچنین در رابطه با تبلیغ اقلام ممنوعه در فضای مجازی عنوان کرد: در سال جاری 11 طرح کشوری و 30 طرح استانی برای مقابله با آلودگی در سایت ها برنامه ریزی و فعالیت های مستمر انجام شده است.

رئیس پلیس فتا ناجا در ادامه عنوان کرد: به ۱۹۱ پرونده در حوزه قمار رسیدگی شده و ۲۶ باند در مورد پرونده های فیشینگ شناسایی و اعضای آن نیز دستگیر شدند؛ ۴ باند و شبکه نیز در زمینه کپی کارت شناسایی و دستگیر شدند و ۳۵۰ کارت از متهمان کشف شد. همچنین ۱۰ پرونده در مورد خرید و فروش سوالات امتحانی و کنکور ۹۸ کشف شد که همچنان در دست بررسی است و ۳۸۲ لینک در مورد صفحات غیر اخلاقی و ۱۱۹ فقره منجر به اقدامات قانونی در این زمینه شده است.

سردار مجید به سهمیه جذب ۲۰۰ نفر در پلیس فتا اشاره کرد وگفت: در این رابطه در سایت پلیس اطلاعیه جذب و گزینش در حوزه ای تی به صورت پیمانی و رسمی بارگذاری شده است.

وی ادامه داد: ۲۸ درصد جرایم سایبری کل کشور در استان تهران رخ می دهد که در نظر داریم پایگاه هایی برای تقویت عملیات پلیس فاتب و تسریع در رسیدگی به پرونده شهروندان ایجاد کنیم.

سردار مجید در مورد رویکرد پلیس فتا در مقابله با تکدی گری مجازی گفت: به تناسب ایام و موضوعات، بسیاری از افراد مورد سوء استفاده کلاهبرداران در فضای مجازی قرار می گیرند به ویژه در تعطیلات نوروز البته رصد عام ما همواره جلوتر بوده اما مهم ترین مولفه بازدارنده آگاهی مردم است اینکه دانش اینترنتی مردم بیشتر شده است.

وی در مورد رویکرد پلیس فتا در مورد اپلیکیشن ها هم  عنوان کرد: رویکرد ما این است که شبکه های اجتماعی داخلی و بومی را ترویج کنیم چرا که به عنوان دارایی سایبری جمهوری اسلامی ایران ثبت می شود اگر این اقدامات انجام شود، مردم درآرامش خاطر می توانند فعالیت کرده و اشتراک اطلاعات داشته باشند که از این طریق میزان جرایم کاهش می یابد از سوی دیگر با توجه به اینکه کاربران با توجه به دانش و کاربرد های اپلیکیشن ها از این امکانات استفاده می کنند نمی توانیم توصیه کنیم که از کدام یک استفاده کنند اما به صورت کلان توصیه می شود به نرم افزارهای بومی و داخل کشور اعتماد کنند.

رئیس پلیس فتا ناجا در پاسخ به سوالی مبنی بر اقدام این پلیس در رابطه با وجود دوربین های مخفی مثلا در خودرو توضیح داد: با آنچه که در حوزه ماموریت های پلیس فتا است قطعا برخورد می کنیم البته که گرفتن عکس صرفا جرم نیست اما انتشار آن جرم است و پلیس ورود می کند این را هم بگویم که عکس اگر با رضایت شخص منتشر شود جرم نیست.

سردار مجید در پایان این نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، از زحمات شبانه روزی سردار "هادیان فر" طی مدتی که در سمت رئیس پلیس فتا ناجا انجام وظیفه می کردند، قدردانی و برای وی آرزوی سلامتی کرد. #   


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون