نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/4/5      10:47:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:79


نسخه چاپی
2/نشست خبری رئیس پلیس راهور ناجا
هزار و 950 دوربین ثبت تخلفات در جاده های کشور فعال است/ضبط 5 هزار و 29 گواهینامه ازرانندگان حادثه ساز
گروه ناجا – رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: در حال حاضر هزار و 950 دوربین ثبت تخلفات در جاده های کشور فعال است و به زودی 2 هزار دوربین جدید نیز نصب می شود.

            

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار "سید کمال هادیانفر" در نشست خبری، عدم توجه به جلو ، سرعت و سبقت غیرمجاز و خستگی و خواب آلودگی را از عوامل جدی تصادفات اعلام و اظهار کرد: اگر رانندگان به این  عوامل به طور جدی توجه کنند قطعا شاهد کاهش تصادفات و جان باختگان خواهیم بود.

وی در تشریح نقش وسائط نقلیه در وقوع تصادفات افزود: خودروهای سواری سهم 59 درصدی و موتورسیکلت ها سهم 27 درصدی در وقوع تصادفات دارند ؛ البته در برخی از استان های شمالی کشور مانند گیلان و مازندران سهم موتورسیکلت در وقوع تصادفات تا 81 درصد نیز می رسد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: وانت بار 7.3 درصد، کامیون 4.4 درصد و اتوبوس های مسافربری یک درصد در وقوع تصادفات نقش دارند.

این مقام عالی انتظامی خاطر نشان کرد: 63 درصد تصادفات در محورهای اصلی، 25 درصد در محورهای فرعی و 12 درصد در محورهای روستایی اتفاق می افتد.

سردار هادیانفر یادآور شد: 25 درصد تصادفات از ساعت 1600 تا 2000 اتفاق می افتد و از طرفی باید بگویم ساعات 1200 ظهر تا 2000 اوج وقوع تصادفات می باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اضافه کرد: در دو ماهه اخیر، بیشترین تصادفات مربوط به استان های قزوین، هرمزگان، یزد، گلستان، اصفهان و غرب تهران است. همچنین کمترین تصادفات با کمترین کشته را در استان های خوزستان، تهران بزرگ، لرستان، زنجان و مازندران شاهدیم.

وی در تشریح وضعیت شماره گذاری در 3 ماهه اول سال 97 خاطر نشان کرد: در مجموع نقل و انتقال خودروهای وارداتی و داخلی 6.1 درصد کاهش و از طرفی نوشماره گذاری خودروهای وارداتی و تولید داخل نیز در این بازه زمانی کاهش 60 درصدی داشته است.

وی تصریح کرد: در نقل و انتقال و نوشماره گذاری موتورسیکلت نیز شاهد رشد 38 درصدی می باشیم. در 3 ماهه اول امسال 433 هزار و 310 فقره گواهینامه چاپ شده  که  298 هزار نفر گواهینامه پایه 3 در این بازه زمانی دریافت کرده اند و درواقع رانندگان جدیدی هستند که تا یک سال حق رانندگی در جاده های کشور را ندارند و صرفا باید تردد درون شهری داشته باشند.

این مقام عالی انتظامی با تشریح وضعیت تصادفات و کشته شدگان در سال گذشته (سال 97) بیان کرد: با اجرای طرح تابستانی در سال گذشته متاسفانه شاهد بودیم علیرغم تمام اقدامات پیش بینی شده توسط پلیس و تأکید بر قانون مداری روزانه 13 نفر در معابر شهری و 44 نفر در جاده های برون شهری جان خود را از دست دادند. به عبارتی در تابستان سال گذشته به طور میانگین، روزانه 57 نفر بر اثر تصادفات جان خود را از دست داده و کشته شدند.

این مقام عالی انتظامی خاطر نشان کرد: هزینه مستقیم و غیرمستقیم برای هر تصادف فوتی، در 3 ماهه اول سال گذشته معادل 1.1 میلیارد تومان و برای هر مجروح 400 میلیون تومان بود که با توجه به وضعیت اقتصادی اکنون، قاعدتا این مبلغ و هزینه در سال جاری افزایش و رشد داشته است.

وی یادآور شد: در تابستان 97 ، 972 عابر معادل 19 درصد جان خود را از دست دادند که این میزان درباره راکبان موتورسیکلت در بازه زمانی اشاره شده ؛ هزارو 280 نفر معادل 25 درصد است.

این مقام عالی انتظامی با تأکید بر این که با تخلفات حادثه ساز به شدت برخورد می کنیم ، اظهار کرد: سرعت و سبقت غیرمجاز خط قرمز پلیس است و ابلاغ کرده ایم خودروی رانندگان تخلفات حادثه ساز در صورتی که بدون خانواده باشند تا 72 ساعت توقیف شود اما اگر برای بار اول مرتکب تخلفات حادثه ساز شوند و با خانواده همراه باشند ، خودرویشان به صورت ساعتی توقیف و پس از اخذ تعهد امکان ادامه مسیر را دارند.

وی بیان کرد: در اجرای طرح تابستانی امسال تأکید شده رانندگان اتوبوس های مسافربری حتما زیر ذره بین پلیس راهور باشند در کنار این مهم بر لزوم اخذ معاینه فنی، استفاده از سامانه کنترلی توسط راننده اتوبوس مسافربری نیز تأکید و توصیه شده است.

سردار هادیانفر خطاب به مسافران اتوبوس های برون شهری اعلام کرد: از مسافران درخواست داریم با شماره پیامکی 110120حتما راننده قانونمند یا راننده متخلف را به ما معرفی کنند، در صورتی که توسط این سامانه پیامکی راننده متخلفی معرفی شود ، در اولین پلیس راه خودرو مذکور متوقف می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاربری دوربین ها در ثبت تخلفات بیان کرد: در حال حاضر هزار و 900 دوربین فعال در جاده های کشور داریم و ان شاء الله به زودی دو هزار دوربین دیگر نیز به آنها افزوده می شود.

سردار هادیانفر همچنین درباره ضبط گواهینامه رانندگان متخلف مطرح کرد: تاکنون 5 هزار و 29 گواهینامه مربوط به رانندگان متخلف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی ضبط شده و برابر آیین نامه، این رانندگان باید کلاس های آموزشی در نظر گرفته شده را نیز طی کنند. همچنین 64 هزار و 94 گواهینامه نیز در آستانه ضبط است و این گواهینامه ها مربوط به رانندگانی است که تخلفات حادثه ساز را مکررا مرتکب شده و در این باره نیز پیامک هشداری را دریافت کرده اند.

سردار هادیانفر ادامه داد: 63 درصد تصادفات در 30 کیلومتری شهرها اتفاق می افتد و تأکید داریم رانندگان حتما با آرامش رانندگی کرده و به مقررات راهنمایی و رانندگی و هشدارها و توصیه های پلیس توجه کنند.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون