نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/4/6      11:15:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:453


نسخه چاپی
رفع تعرض 282 هکتار از اراضی دولتی
گروه ناجا - فرمانده یگان حفاظت از اراضی سازمان ملی زمین و مسکن از رفع ۷۹۶ مورد تعرض فوری به مساحت ۲۸۲ هکتار از مجموع ۸۰۹ مورد تعرض گزارش شده در 3 ماهه ابتدایی سال ۹۸ در سراسر کشور خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ "جواد خردمند" فرمانده یگان حفاظت از اراضی سازمان ملی زمین و مسکن از رفع ۷۹۶ مورد تعرض فوری به مساحت ۲۸۲ هکتار از مجموع ۸۰۹ مورد تعرض گزارش شده در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ در سراسر کشور خبر داد و گفت: بقیه موارد برای تشکیل پرونده و اقدام‌های بعدی به دستگاه قضائی ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه در سه ماه اول امسال حدود ۱۷۳ مورد حکم قطعی قضائی به مساحت ۱۶۸ هکتار و با ارزش تقریبی ۲ هزار میلیارد ریال در کشور اجرا شده، ادامه داد: از این تعداد حکم اجرا شده ۶۸ مورد خلع ید، ۸۹ مورد قلع و قمع و ۱۶ مورد تخلیه بوده است.

فرمانده یگان حفاظت از اراضی سازمان ملی زمین و مسکن کشور، ۳۵۱ مورد ابلاغ اوراق قضائی و دستگیری ۱۰ نفر از متجاوزان به بیت المال را از دیگر اقدامات یگان حفاظت از اراضی دولتی برشمرد.

وی با اعلام اینکه در طول این سه ماه بیشترین موارد وقوع تعرضات در حوزه استحفاظی یگان حفاظت ایرانشهر اتفاق افتاده است، تصریح کرد: ایرانشهر با ۱۵۵ مورد بیشترین میزان تعرضات به اراضی دولتی را داشته که از این تعداد ۱۴۸ مورد معادل ۹۲ هزار متر مربع رفع فوری و بقیه برای تشکیل پرونده به دستگاه قضائی ارجاع داده شده است.

سرهنگ خردمند درباره وقوع و رفع تعرضات به اراضی دولتی استان تهران نیز گفت: با تلاش و همت یگان حفاظت این استان از مجموع ۱۰ مورد تعرض واقع شده در سه ماهه اول سال جاری به اراضی دولتی همه این موارد به مساحت ۱۸۲۴ متر مربع رفع فوری شده و در تهران هیچ پرونده‌ای به دستگاه قضا ارجاع نشده که این به سبب هوشیاری و درایت نیروهای زبده ما در یگان این استان است.

فرمانده یگان حفاظت از اراضی سازمان ملی زمین و مسکن کشور از نفوذ برخی شخصیت‌ها در پدیده زمین‌خواری خبر داد و گفت: برا‌ی مبارزه با زمین‌خواری‌ و شناسایی زمین‌خواران در استان‌ها پهپاد به ‌کارگیری می‌کنیم؛ (یگان حفاظت از اراضی دولتی از شهریور ۹۴ در سازمان ملی زمین و مسکن تشکیل شده است.)

نقش برخی شخصیت‌های صاحب‌نفوذ ‌در پدیده زمین‌خواری

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: زمین‌خواری پدیده‌ای اجتماعی بوده که امکان درگیر شدن تمام افراد با این موضوع وجود دارد و در سال‌های اخیر هزینه‌های بسیاری توسط شخصیت‌های صاحب‌نفوذ برای این مسئله پرداخت شده است.

وی عنوان کرد: توجه به قانون تضمین‌کننده حقوق بیت‌المال بوده و باید در ابتدا مدیران دستگاه‌ها و سپس آحاد جامعه نسبت به اجرا و عمل به آن اقدام کنند چراکه بی‌اعتنایی مدیران به قانون منجر به افزایش دامنه آن در جامعه می‌شود.

وی افزود: اهتمام به قانون امری ضروری در جامعه بوده و نباید عواملی همچون گرایشات قومی و صنفی، احساسات شخصی و فشارهای خارجی از اجرای قانون توسط یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن جلوگیری کند.

خردمند تاکید کرد: به زودی به منظور رصد آنلاین خودروهای گشتی یگان حفاظت به 100 دستگاه ردیاب مجهز می‌شوند که این اقدام در راستای ماموریت‌های محوله به یگان حفاظت است.

وی تصریح کرد: با مشارکت وزارت راه و شهرسازی به زودی شماره چهار رقمی برای تماس در امر پیشگیری از پدیده زمین‌خواری اعلام می‌شود چراکه استفاده از فناوری‌های نوین برای مبارزه با زمین‌خواری رویکرد این یگان است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن کشور گفت: 14 هزار و 500 متر مربع از اراضی قزوین در سال گذشته به واسطه اقدامات اطلاعاتی یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن قزوین رفع تصرف شدند چراکه قزوین یکی از استان‌های پیشرو در راه اندازی یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن بوده و بیش از 350 میلیارد ریال اراضی طی یک سال باز پس گرفته شده است.

وی با اشاره به سخن رهبری بیان کرد: پدیده زمین خواری موضوعی جدید نیست اما توقع این بوده که در جمهوری اسلامی این مسئله متوقف شود و مسئولان نیز در برابر آن قاطعیت نشان دهند تا افراد از این مسئله سوءاستفاده نکرده و به شدت نیز با آن برخورد شود.

برای توسعه پایدار می توان از اراضی ملی و دولتی بهره برد

مسعود حق لطفی مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین نیز اظهار داشت: پاسداشت و حراست از اراضی دولتی و ملی اهمیت ویژه‌ای برای آحاد جامعه داشته و پس از آغاز فعالیت یگان ویژه حفاظت از اراضی دولتی در سازمان ملی زمین و مسکن، واحدهای استانی نیز در این عرصه شروع به کار کردند.

وی بیان کرد: ایجاد توسعه پایدار و متوازن و آبادانی و پیشرفت در یک جامعه می‌تواند از طریق استفاده مناسب از اراضی ملی و دولتی محقق شود و یک فرصت است.

حق‌لطفی گفت: قزوین از نخستین استان‌های کشور بوده که این یگان در آن راه اندازی شده و رفع تصرف بخش زیادی از اراضی مورد تصرف با مشارکت اداره کل راه و شهرسازی از اقدامات صورت گرفته در راستای حفظ و حراست از اراضی ملی است.

وی تاکید کرد: تمام تلاش ما بر این بوده به منظور برخورداری همگانی از اراضی ملی به نحو شایسته از ظرفیت‌ها و توانایی‌های موجود در این زمینه بهره ببریم.

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین عنوان کرد: امروز باید برای بهره برداری از امکانات دردسترس ابتدا نیازها، کاستی‌ها و کمبودها شناسایی شده تا برنامه‌ریزی موثر و هدفمند برای اجرای عادلانه تر طرح‌های جامع و فرادستی در اراضی شهری انجام شود چراکه زمین در واقع بستری برای این اقدامات است.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون