نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/4/9      12:27:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:190


نسخه چاپی
هشدارهای پلیس به ممنوعیت شنا کردن در رودخانه ها
گروه استان ها- ایلام- فصل تابستان و اوقات فراغت جوانان و نوجوانان که از راه می رسد، شرکت در کلاس های آموزشی و ورزشی پررنگ تر از قبل می شود.

در کلان شهرهای کشورمان با فرا رسیدن فصل تابستان و شروع اوقات فراغت، حضور جوانان در استخرهای سرپوشیده افزایش یافته و ورزش شنا رونق بیشتری می گیرد. هر چند ورزش شنا مختص به فصل تابستان و  زمان خاصی نیست اما جوانان در این فصل با فراغ بال بیشتری به این رشته روی می آورند و زمان پر نمودن اوقات فراغت خود را به سفارش نبی مکرم اسلام(ص) جامه عمل پوشانده و این ورزش را دنبال می کنند.

اما آنچه که جوانان و نوجوانان را بیشتر به سمت خود می کشد، آب تنی و شنا کردن در رودخانه ها و استخرهای روباز است. البته این را هم باید گفت برخی از ورزشکاران، شنا کردن در آب های روان و رودخانه ها را عامل افزایش نفس و افزایش توانایی حرکات رزمی می دانند. شنا کردن به نوبه خود یکی از ورزش های پر طرفدار در کشورمان محسوب می شود اما با وجود استخرهای سرپوشیده و برگزاری کلاس های آموزشی، شنا کردن در رودخانه ها، سدها و استخرهای غیرمجاز در فضای باز برای تفریح جوانان جذاب تر نشان می دهد ولی غافل از اینکه همین تفریح کوتاه می تواند با جان آن ها بازی کند و در خیلی از مواقع شاهد اتفاقات ناگواری در این خصوص باشیم.

استان ایلام به دلیل کوهستانی بودن، شرایط مناسب آب و هوایی، داشتن چشمه ها و رودخانه های فصلی و دائمی گوناگون و همچنین وجود آبشارها و آبگیرها به عنوان یکی از مناطق پرطرفدار برای ورزش های تابستانه به خصوص شنا کردن است اما همین رودخانه ها برای چند ثانیه تفریح و ورزش، عمری پشیمانی برای جوانان را به دنبال داشته و حتی آنان را به کام مرگ می کشاند. در هر 10 شهرستان استان ایلام، مکان های متنوع و فراوانی وجود دارد که جوانان برای شناکردن از آن استفاده می کنند. مکان هایی که شناکردن در آن ها ممنوع شده اما غفلت جوانان باعث می شود اتفاقات ناگواری در اینگونه اماکن رخ دهد. شاید یکی از دلایل روی آوردن جوانان به اینگونه مکان ها را کمبود استخرهای سرپوشیده در سطح استان به ویژه در شهرها و روستاها عنوان کرد.

در سال گذشته چندین نفر از جوانان و نوجوانان ایلامی در رودخانه های استان غرق شدند اما امسال هنوز تابستان از راه نرسیده، باز شاهد غرق شدن جوانان و نوجوانان در سدها، آبگیرها، رودخانه ها و آبشارهای استان هستیم به طوری که در سه ماهه اول سال جاری چند جوان ایلامی در رودخانه های استان غرق شدند. کارشناسان معتقدند فنی ترین شناگرها هم امکان دارد در رودخانه ها غرق شوند.

آشنایی کامل با اصول و فنون شنا، علت محکمی برای استفاده از این مناطق غیر مجاز نیست چرا که آب پشت سدها دارای سطحی آرام و فریبنده است اما یک جریان شدید زیرین وجود دارد که از دید شناگران پنهان است و می‌تواند خطرات مرگباری را به وجود آورد.

این را هم باید گفت جوانان برای شنا کردن در اینگونه اماکن، به صورت گروهی مراجعه کرده و با اینکه اصول اولیه شنا کردن را نمی دانند چون در جمع دوستانه هستند، فکر می کنند شنا کردن در کنار دوستان سخت نیست و اگر اتفاقی بیفتد، دوستانشان کمک می کنند به همین دلیل در رودخانه شنا می کنند و در خیلی از مواقع به دلیل عدم آشنایی با فنون شنا و شرایط متفاوت رودخانه ها غرق شده اند.

حال در چند سال اخیر، غرق شدگی از معضلات جدی استان ایلام به شمار می رود که جوانان این استان را یکی از پس از دیگر به کام مرگ می کشاند. بیشتر غرق شدگی ها در استان ایلام در سدهای چم گردلان، سد سیمره، و سد دویرج دهلران گزارش شده، اما سد چم گردلان که منبع آب آشامیدنی ایلام به شمار می رود، بیشترین غرق شدگی را به خود اختصاص داده است.

لزوم ایجاد مراکز امدادی مناطق گردشگری

غرق شدگی در آب پشت سدها، رودخانه ها و ... به حدی است که هر ماه یک خبر ناگوار از آن در رسانه های استان منتشر می شود. بیشتر این غرق شدگی ها در مناطق گردشگری استان بوده که اکثر جوانان برای شنا کردن به آنجا مراجعه می کنند. یکی از مهم ترین راه های جلوگیری و یا کاهش چنین اتفاقاتی، ایجاد مراکز امداد و نجات با چند غریق نجات در مناطق گردشگری به خصوص در فصل های بهار و تابستان است.

در همین سه ماهه اول سال جاری چندین نفر در سد چم گردلان شهر ایلام، سد دویرج دهلران، رودخانه سیمره در سیروان و آبشار "اما" در ملکشاهی غرق شده اند که لزوم ایجاد مراکز امدادی و پلیسی در مناطق گردشگری استان را دو چندان می کند. علت تمامی این غرق شدگی ها، ناآشنا بودن به فنون شنا، بی احتیاطی و شنا کردن در مناطق ممنوعه گزارش شده است.

راهکارهای کاهش آمار غرق شدگی در استان

1- احداث استخر سرپوشیده یا روباز در تمام شهرستان های استان به ویژه روستاها

2- بلیت استخرهای سرپوشیده در فصل گرما نیم بها شود

3- در مناطق گردشگری تیم های غریق و نجات و فوریت های پلیسی دایر گردد.

4- مناطق خطر و ممنوعه شنا فنس کشی شوند.

5- در مناطق ممنوعه تابلوهای هشدار دهنده و خطر نصب گردد.

6- پیام های هشدار دهنده و آموزشی در خصوص شنا نکردن در رودخانه ها به صورت انیمیشن در رسانه ملی و استانی پخش گردد.

7- جوانان و نوجوانان به شنا کردن در استخرهای سرپوشیده تشویق و ترغیب شوند.

8- گزارش های پلیسی و هشدار دهنده در فضای مجازی استان به صورت گسترده منعکس گردد.

9- سالم سازی و مناسب سازی برخی مناطق گردشگری که امکان شنا کردن در آن ها وجود دارد.

10- جلیقه نجات مخصوص شنا در هر شرایطی و در هر منطقه ای استفاده شود.

11- استفاده از تیوپ برای شنا کردن بسیار خطرساز بوده و استفاده از آن منع گردد.

12- گشت های ساحلی پلیس با قایق های موتوری در رودخانه ها و مکان های گردشگری و تفریحی استفاده شود .#

تهیه و تنظیم: سرهنگ"فرزاد یاسمی"معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان ایلام

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون