نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/4/12      18:50:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:160


نسخه چاپی
هوشمندسازی، استفاده از فناوری های نوین و کشف علمی جرم؛ 3رکن اساسی توسعه ناجا/ افزایش 4 درصدی کشفیات مواد مخدر در کشور

گروه استان ها- فارس- جانشین فرمانده ناجا گفت: امروز هوشمندسازی، استفاده از فناوری های نوین و کشف علمی جرم 3 رکن اساسی توسعه و پیشرفت نیروی انتظامی در همه زمینه ها است.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار "ایوب سلیمانی" در حاشیه جلسه کمیته مقابله با مواد مخدر در جمع خبرنگاران در شیراز، اظهار داشت: با توجه به این که همه فعالیت های نیروی انتظامی متأثر از شرایط جامعه است، برای اینکه پلیس بتواند ابتکار عمل داشته باشد و مأموریت های خود را به خوبی انجام دهد، باید حداقل یک گام از محیط جلوتر باشد و مواد مخدر هم یکی از جرایمی است که نیروی انتظامی  آن را تعقیب می کند.

وی ادامه داد: ما امروز در مجموعه ناجا و پلیس مبارزه با مواد مخدر از تجهیزات سنگینی مانند بالگرد و پهپاد استفاده می کنیم و حتی آنها را با توجه به نوع ماموریت ها در این حوزه مسلح کرده یا به تجهیزات پایشی مانند دوربین های قوی و دستگاه های اطلاعاتی و مخابراتی تجهیز کرده ایم. رصد و پایش مرزها به صورت الکترونیکی و اپتیکی، استفاده از تجهیزات شنود، حضور موثر در فضای مجازی و تعقیب ارتباطات قاچاقچیان مواد مخدر در فضای مجازی، رصد شبکه های مالی و ارتباطات سازمانی آنها نیز در همین راستا صورت می گیرد.

جانشین  فرمانده ناجا گفت: امروز می توانیم با جدیت بگوییم که از نظر تجهیزات و امکانات جلو هستیم به طوری که راه را بر قاچاقچیان متأثر از شبکه های جهانی مواد مخدر نیز سد کرده و به موفقیت های چشمگیری دست یافته ایم.

سردار سلیمانی با بیان اینکه حداقل طی دهه گذشته قاچاقچیان سعی کرده اند از روش ها و تجهیزات خوب و روز آمد استفاده کنند، ولی همیشه متأثر و مرعوب طرح های مبارزه ای نیروی انتظامی شده اند، افزود: البته این به این معنا نیست که قاچاق موادمخدر را به صفر رسانده ایم اما خوب است این موضوع را در نظر داشته باشیم ما در همسایگی کشوری هستیم که بیش از 90 درصد مواد مخدر دنیا در آنجا تولید می شود، ولی در عین حال بیش  از  75 درصد سهم کل کشفیات مواد مخدر جهان متعلق به ایران است.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه امسال با توجه به بارش ها، پیش بینی می کنیم تولیدات موادمخدر در افغانستان به بیش از 10 هزار تن برسد، گفت: سوداگران مرگ باید برای انتقال این مواد مخدر به اکثر نقاط جهان، آن را از افغانستان بیرون ببرند که ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی اش در منطقه یک از مسیرهای مورد استفاده آنان است و قطعا می دانند که مقابله سختی با آنها خواهد شد.

سردار سلیمانی با اشاره به اینکه در عرض 17 سالی که آمریکا در افغانستان حضور دارد، تولید مواد مخدر در افغانستان بیش از 45 برابر شده است، افزود: آنها اگر بخواهند، می توانند جلوی تولید مواد مخدر را بگیرند ولی اتفاقا بیشترین کشت عمده خشخاش در افغانستان، در استان هایی است که آمریکایی ها حضور داشته اند.

وی گفت: امروز بحمد الله ما در شرایط خیلی خوبی قرار داریم و ستاد مرکزی مبارزه با مواد مخدر که نیروی انتظامی مسئولیت کمیته مقابله و قرارگاه عملیاتی مقابله با مواد مخدر را بر عهده دارد، با هماهنگ سازی همه دستگاه ها در سطح ملی و حضور جدی و همه جانبه در صحنه عمل توانستیم تا حدود زیادی  آنها را از اینکه بخواهند مواد مخدر را از مرزهای ما عبور دهند، منصرف کنیم.

جانشین فرمانده ناجا با تأکید بر اینکه اگر بخواهند از طریق مرزهای ما اقدام کنند، می دانند که از مرز تا مرکز در نقطه نقطه کشور آماده برای مقابله با آنها هستیم، گفت: اعتقاد داریم که توانسته ایم روند رو به افزایش آنها را هم متوقف و هم کاهش دهیم و آنها را وادار کنیم که سراغ مسیرهای جایگزین بروند.

وی با بیان اینکه امروز با مجموعه ای در پلیس مواجه هستیم که هم مجهز است، هم روزآمد و هم اشراف اطلاعاتی خیلی خوبی بر صحنه عمل دارد، اظهار داشت:  امروز بیش از 90 درصد از کشفیات مواد مخدر از طریق اشراف اطلاعاتی است و نیاز نیست که حضور فیزیکی داشته باشیم.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه در سال گذشته 800 تن انواع مواد مخدر در سطح کشور کشف شد، گفت: در سال جاری نیز تا پایان خرداد ماه 4 درصد افزایش کشفیات نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته ایم که عمده ترین دلیل آن عزم راسخ نیروی انتظامی برای مبارزه و تزریق  تجهیزات نوین به حوزه مبارزه با مواد مخدر است.

سردار سلیمانی در خصوص مواد مخدر صنعتی نیز بیان داشت: متاسفانه گرایش مصرف کنندگان موادمخدر به سمت تولیدات صنعتی است، زیرا که تولید آن در هر مکانی امکان پذیر است و فضا و حجم کمی را اشغال می کند.

وی افزود: این موضوع در داخل کشور کاملا تحت کنترل است ولی متأسفانه در خارج از مرزها، امروزه به شدت، گرایش به سمت محصولات صنعتی است؛ تا دو سال پیش معضل مواد مخدر صنعتی را نداشتیم ولی امروز یک مسئله جدی مقابله با این نوع از مواد مخدر  است.

جانشین فرمانده ناجا در خصوص سوال خبرنگاری مبنی بر ناکافی بودن احکام قضائی در خصوص جرم مواد مخدر، گفت: نیروی انتظامی ارتباط خوبی با قوه قضائیه دارد و حمایت های خوبی نیز از طرف قوه قضائیه از پلیس انجام می شود، ما اگر مجرمی را دستگیر کنیم در اختیار مقام قضائی قرار می دهیم؛ با این حال اگر در برخی از مواقع احکام کافی نباشد و جایی احساس کنیم بعضی از احکام بازدارنده نیست، به قوه قضائیه منعکس می کنیم و مشکل خاصی در این زمینه نداریم.

وی در خصوص کاهش سن اعتیاد در جامعه نیز گفت: در سال های اخیر تفاوت معناداری در این خصوص نداشته ایم و اگر هم بوده، حرکتی تدریجی و کند داشته است.

سردار سلیمانی در پایان با اشاره به فعالیت های ایجابی پلیس در حوزه پیشگیری از مواد مخدر که کمتر دیده می شود، گفت: سال گذشته بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر از جوانان و نوجوانان را در مدارس و خانواده ها تحت آموزش و توجیه قرار دادیم و از توزیع مواد مخدر توسط عده ای در اطراف مدارس جلوگیری کردیم.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون