نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/4/19      14:49:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:296


نسخه چاپی
باید و نباید ها در خصوص نگهداری و استفاده از سلاح
گروه استان ها- ایلام- این روزها در اقصی نقاط کشور و به ویژه استان ایلام، حوادث ناگواری رقم می خورد که در نتیجه استفاده ناصحیح از سلاح است؛ هر چند تهیه، نگهداری و استفاده از سلاح جرم محسوب می شود و در قوانین برای آن مجازات تعیین شده است.

 

در راستای موضوع لزوم و یا عدم ضرورت نگهداری سلاح در منزل و خودرو، خبرنگار پایگاه خبری پلیس ایلام گفتگویی با سرهنگ "فرزاد یاسمی"معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام انجام داده  که می خوانید.

یاسمی بر این باور است: اصولا بقاء و حفظ یک جامعه همواره در گرو امنیت و آرامش روحی و روانی شهروندان است؛ هر اندازه رفتارهای پرخطر و مجرمانه افراد در جامعه گسترش پیدا نماید،به همان اندازه و بلکه بیشتر امنیت روانی و احساس امنیت افراد جامعه به تحلیل رفته و زمینه های ایجاد ترس ،گستاخی مجرمان ،کاهش اعتماد مردم وعدم رضایت اجتماعی ایجاد خواهد شد.

آن قسمت از موضوع مرتبط با سلاح که مورد بحث در حوزه اجتماعی است و از آن استفاده غیر مجاز می شود نگهداری سلاح های مجاز در منزل و خودرو و... است که به ابزاری برای قتل ،خشونت ،تهدید،زورگویی و بسیاری دیگر از مسائل تبدیل شده است.

در موارد مختلف خرید و فروش سلاح های شکاری بر اساس قانون مجاز است اما متاسفانه به دلایل مختلفی همچون: عدم نظارت کافی ­و وافی ­از سوی متولیان، ضعف در نحوه نگهداری سلاح،  نبود مکان ایمن ومناسب جهت نگهداری سلاح و ضعف در آموزش کافی به دارندگان سلاح زمینه تخلف فراهم می شود.

سپردن امانی سلاح به دیگران به دلیل بافت قومی وقبیله ای، تنش های قومی و قبیله ای و عدم تاب آوری افراد باکمترین تحریک طرفین، ویژگی های شخصیتی متصرفین سلاح مثل اقتدارگویی و ابزارگرایی، ویژگی های شخصیتی حادث شده برای متصرفین سلاح بعد از شرایط احراز هویت، فقدان باشگاه های تیراندازی به منظور تخلیه هیجان ناشی از آن برای دارندگان آن،  تبلیغات وسیع خرید و فروش سلاح درفضای مجازی و ... نیز از دیگر این دلایل است.

معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام معتقد است: سلاح مجاز شکاری توانسته است از جایگاه و سهم خاصی در تولید جرم و تورم کیفری پرونده ها برخوردار باشد، به طوری که می توان گفت: خیلی از قتل ها و جرح ها و خسارت ها با استفاده از سلاح های شکاری چه به صورت مجاز و چه به صورت غیرمجاز صورت پذیرفته است و نیز باعث نارضایتی جامعه محلی و کنشگران کیفری و حتی بزهکاران و بزه دیدگان شده است.

اما سوال اساسی این است که چگونه می توان هم نیازهای مشروع و قانونی که سیاست گذاران عمومی برای دارندگان سلاح طراحی و پیش بینی کرده اند را برطرف کنیم و هم بتوانیم استفاده نامشروع از سلاح را درتولید رفتارهای مجرمانه کنترل و پیشگیری کنیم؟

در پاسخ بایستی به این نکته ضروری اشاره کنیم که امروزه دارندگان سلاح با کمترین تنش و تحریک از سلاح به عنوان تنهاترین ابزار دفاعی در مقابل دیگران آن بهره می گیرند و به راحتی باعث قتل،رعب و وحشت در بین افراد می شوند، و بعضاً در اثرسهل انگاری، منجر به قتل و جرح دیگران می شوند و در بعضی مواقع بازیچه دست کودکان و نوجوانان و افراد خانواده ها شده و منجر به ایجاد خسارات و تلفات جانی جبران ناپذیر و حتی در بعضی موارد به عنوان عاملی برای خودزنی و خودکشی استفاده می شود.

در این میان راهکاری در نیروی های مسلح وجود دارد که شاید بتوان به سایر استفاده کنندگان از سلاح نیز تعمیم داد؛ در پادگان های نظامی هر وقت که تیر اندازی های آموزشی ویژه سربازان و کارکنان نیروهای نظامی و انتظامی اجرا می شود، در پایان تیراندازی آموزشی، هر نفر موظف به جمع آوری پوکه های مربوط به فشنگ های خود است و بدین صورت هیچ فرد تیراندازی نمی تواند فشنگی را با خود به بیرون از مراکز آموزشی و میدان تیر ببرد که متاسفانه این حساسیت در خصوص چگونگی و نحوه استفاده از فشنگ های دولتی واگذار شده به افراد در جامعه وجود ندارد و بعضاً مشاهده می شود که فرد صاحب سلاح شکاری مجاز تمام و یا بیشتر سهمیه فشنگ های خود را در بازار آزاد با قیمت بالاتر به فروش می رساند.

در نظر داشته باشیم که قوانین و آیین نامه های مربوط به سلاح به دلایل متعددی نمی تواند در رویه پاسخگویی بسیاری از دغدغه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و حتی اقتصادی در جامعه باشند؛ نتایج تحقیقات میدانی و ماهیت مطالعه پرونده های کیفری، ضرورت های خارج کردن حداقل سلاح شکاری از تصرف مالکین این نوع سلاح ها را می طلبد.

در پایان می توان بر این امر تاکید کرد: با توجه به وضعیت مطلوب امنیت، به نظر می رسد ضرورت داشتن سلاح توسط افراد و نگهداری آن در منزل و خودرو، نه تنها بی­ مورد است بلکه باعث زمینه بسیاری از جرائم ، قتل ها، اتلاف انسانی و حیوانی در جامعه شده و امنیت مطلوب افراد را در جامعه از بین می برد که این موضوع باعث می شود در نگاه کلی افراد جامعه را افراد خشن و جنگ طلب فرض کنیم که می طلبد برای پیشگیری از این گونه جرایم خشن با سلاح ، جمع آوری تدریجی سلاح ها و نگهداری آن در مکان مناسب، تغییر و تحول در نحوه صدور مجوز به افراد ، تشدید قانون مجازات دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز، توجه به شخصیت و روان دارندگان سلاح شکاری و... استفاده از این نوع سلاح را به شکل مشروع و بدون دغدغه برای خانواده ها و جامعه ما به ارمغان آورد.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون