نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/4/24      8:45:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:442


نسخه چاپی
چرا شهروندان در دام ماموران قلابي گرفتار مي شوند ؟
گروه استان ها - تهران بزرگ - مجرمان در اعترافات خود عنوان مي کنند كه به صرفِ اعلام اينكه مامور هستند، ادعاي آنان از سوي افراد مورد پذيرش قرار گرفته شده است.
 

هر چند وقت يك بار در پليس آگاهي تهران بزرگ شاهد شناسايي و دستگيري مجرماني هستيم كه تحت پوشش مامور اقدام به ارتكاب جرایمي چون سرقت، اخاذي و يا آزار و اذيت شهروندان کرده اند. تاسف برانگيزتر از وقوع يك جرم، مشاهده دلايل و عوامل تسهيل كننده وقوع آن جرم است. وقتي همكاران ما به بررسي ابزار و آلات مورد استفاده مجرمان در اغفال شهروندان مي پردازند، گاها با كارت هاي شناسايي روبه رو مي شوند كه به ناشيانه ترين شكل ممكن تهيه شده اند و يا مجرمان در اعترافات خود عنوان مي کنند كه صرف اعلام اينكه مامور هستند ادعاي آنان از سوي افراد مورد پذيرش قرار گرفته است.

متاسفانه بارها شاهد بوده ايم كه در مراكز تفريحي و پارك ها از جمله پارك هاي جنگلي افرادي تحت عنوان مامور اقدام به دستگيري دختران و پسران جوان کرده و به بهانه انتقال جداگانه آنها به مراكز انتظامي اقدام به آزار و اذيت دختران کرده اند و يا در مسير عبور دختران دبيرستاني تحت عنوان مامور مواد مخدر و نياز به بازرسي كيف و لوازم شخصي دانش آموز يكي از آنها را از جمع جدا کرده و موبايل يا اشياء ديگر وي را ربوده اند. با توجه به رويكرد پيشگيرانه پليس آْگاهي در مقابله با آسيب ها و جرایم متن پيش رو به آموزش نكات هشداري در خصوص ارتكاب جرم تحت پوشش مامور مي پردازد.

اميد است با مطالعه مواردي كه در ادامه­ مي آيد، شهروندان به سادگي توسط اين افراد مورد اغفال و سوء استفاده قرار نگيرند.

شگرد هاي ماموران قلابي:

– برخی از مجرمان سابقه دار به عنوان مأمور پلیس با زاغ زنی در اطراف مراکز اقتصادی به ویژه بانک ها، ضمن شناسایی افرادی که پول، طلا، یا وسیله با ارزشی را همراه خود دارند، اقدام به تعقیب و حتی شناسایی محل سکونت آنها می کنند.

- مأموران پلیس قلابی بعضا تجهیزات نظامی از قبیل بی سیم، دستبند، چراغ گردان و ... به همراه دارند که در اغلب موارد این تجهیزات قلابی است. بی سیم آنها معمولأ اسباب بازی ( تاکی واکی ) و اسلحه پلاستیکی است. یکی از این افراد که کمی دورتر از طعمه ( مال باخته ) و در پشت دید وی در سمت عقب خودرو می ایستد از طریق تلفن همراه خود که قبلأ صدای بی سیم را روی تلفن همراه وارد کرده به طعمه طوری وانمود می کند که صدا، صدای سیم است تا شک نکند که این افراد مأمور نیستند.

- از بهانه های مأموران قلابی در مقابل طعمه هایشان این است که پول یا چک پولی که به همراه دارید تقلبی است و موضوع باید بررسی شود. در حالی که دقایقی بیشتر از دریافت پول و تراول از بانک نگذشته و این که چگونه در این فاصله کم مأمور پلیس به این مسئله پی برده است باید شهروندان به این مهم توجه کنند.

- مامورنماها، در ادامه این شیوه و شگرد خود، در پوشش مأمور به بازرسی از مال باختگان پرداخته و از آن ها درخواست می کنند تا برای رسیدگی به موضوع به همراه آنها و با پول ها یا چک پول های تقلبی به مراجع قضائی و انتظامی مراجعه کنند.

مال باختگان نیز در حالی که به متهمان اطمینان پیدا کرده پول یا چک پول ها را به متهمان تحویل می دهند.آنان نیز در یک لحظه و با استفاده از غفلت مال باخته ضمن سرقت به سرعت از محل متواری می شوند.

- یکی دیگر از شیوه های مأموران قلابی، خرید از یک فروشگاه توسط یکی از اعضای گروه و لحظاتی بعد از ورود سایر اعضاء به آن فروشگاه در حالی که دستبندی بر دستان خریدار است. همراهان خریدار ( مأموران ) بی سیم و دیگر تجهیزات پلیسی همراه دارند و با اعلام مواردی از جمله: این فرد یک سارق یا قاچاقچی حرفه ای است و چک پول ها سرقتی است، یا این فرد یک جاعل است و پولی که بابت خرید کالا به شما داده تقلبی است قصد پس گرفتن وجه را از فروشنده دارند. در این لحظه با حرکاتی از جمله تماس از طریق بی سیم و ... با باز پس گیری وجه به فروشنده می گویند برای شکایت از این مجرم به فلان مرکز انتظامی یا قضائی مراجعه کنید سپس سریعأ از آنجا متواری می شوند.

مال باخته ساده لوح نیز پس از مراجعه به مراجع انتظامی و قضائی متوجه هویت جعلی و کذب بودن گفته های آنها می شد و متهمان نیز اقلام به دست آمده از مال باخته را در سطح بازار به فروش می رساندند.

- شگرد دیگر مأموران قلابی شناسایی فروشندگان موادمخدر و خلافکاران سابقه دار است. پس از شناسایی این افراد تحت پوشش مأمور به آنان مراجعه و در ظاهر اقدام به دستگیری فروشندگان موادمخدر می کنند . در بازرسی از وسایل همراه ، آنها اقدام به گرفتن پول های همراه و همچنین موادمخدر شان کرده در ادامه شرایط را به گونه ای فراهم می کنند که فروشندگان موادمخدر به گمان فرار از دست مأموران حتی پیشنهاد رشوه داده و در طول مسیر کلانتری و آگاهی یا پایگاه مبارزه با مواد مخدر با پرداخت رشوه از خودرو مأمور قلابی پیاده می شوند.

در این حالت مأمور قلابی علاوه بر تصاحب وجه همراه فرد خلافکار و قاچاقچی و وجه رشوه، خود اقدام به فروش موادمخدر می کند که از آنان گرفته است. این مطمئن ترین کار توسط یک مأمور قلابی است چون اطمینان دارند که فروشندگان مواد به هیچ عنوان به مراکز انتظامی و یا قضائی برای شکایت از آنان مراجعه نمی کنند.

- مأموران قلابی با شناسایی اتباع خارجی به ویژه افاغنه، در مراجعه به محل سکونت یا محل کار آنان ، در پوشش مأمور و بازرسی منازل ، با احتمال این که به صورت غیر قانونی وارد کشور شده اند و فاقد مجوز اقامت هستند، از این افراد کارت اقامت درخواست می کنند و در صورت نداشتن مجوز اقامت، یا به بهانه های دیگر از جمله حمل مواد مخدر و یا اینكه شکایتی دارید و باید با ما به مرکز انتظامی بیائید و باید از کشور اخراج شوید تحت فشار قرار داده تا شرایط برای دریافت رشوه آماده کرده و با دریافت رشوه یا سرقت اموال با ارزش و وجوه نقد داخل خانه از محل متواری می شوند.

- بیشترین تعداد مأموران قلابی را سارقان طایفه فیوج تشکیل می دهند. سارقان طایفه فیوج وقتی که خودرویی را به بهانه حمل مواد مخدر یا پول تقلبی و ... در بزرگراه های داخل یا خارج از شهر متوقف می کنند ، به طور معمول از خودرو پیاده نمی شوند. سرنشین گروه در این حالت، ظاهرأ به منظور جلو گیری فرار، سوئیچ خودرو را از این شهروند می گیرند و پس از گرفتن پول، طلا یا وسایل با ارزش دیگر در بازرسی از خودرو و این شهروند سریعأ از محل متواری می شوند. در این لحظه است که مال باخته متوجه می شود گرفتن سوئیچ در واقع برای جلوگیری از تعقیب خودرو مأموران قلابی توسط وی است.

ويژگي هاي ماموران قلابي :

- ظاهر مأمور قلابی معمولأ موجه و بسیار شبیه به مأموران پلیس یا مأمور سازمان مورد نظر شان است ( مأمور ادارات بهداشت، برق ، مخابرات و ... ) .

- انجام حرکات عجیب و غریب از سوی مأموران قلابی مثل بو کردن پول یا وسایل همراه طعمه است که به نظر نمی رسد مأموران پلیس چنین کاری از آنها سر بزند.

- شهروندی که فقط دقایقی قبل از بانک، صرافی، طلافروشی، بنگاه و سایر مراکز اقتصادی خارج شده و مبلغ قابل توجهی را همراه خود دارد و فقط چند خیابان یا کوچه از محل دور شده باید با خود بیندیشد و این سؤال را در مواجهه با چنین شرایطی از خود بپرسد: چگونه ممکن است در این فرصت کم ،  پولی را که تنها دقایقی پیش از بانک گرفتم تقلبی از آب درآمده و مهم تر این که پلیس پی به جعلی بودن پول ها برده است ؟!

- بانک ها برابر وظایف خود به مشتریان خود آموزش می دهند تا از حمل وجه نقد زیاد خودداری شود و برای این کار راه های جایگزین زیادی از جمله چک های رمز دار و ... پیشنهاد می دهند. این آموزش ها در یکی دو سال اخیر به صورت وسیع از طریق رسانه های ارتباط جمعی از قبیل تلویزیون نیز در حال تبلیغ است. بنابر این یکی از راه های اساسی جلوگیری از سرقت وجوه دریافتی از بانک توسط مأموران قلابی و حتی کیف قاپان جایگزینی پول با چک های رمز دار بین بانکی در وجه خود یا فردی که قرار است از وی خرید کنیم می باشد.

توصيه هاي پليس به شهروندان:

- درباره موضوع کمی تأمل و از عجله در تصمیم گیری و پاسخ مثبت به خواسته مأمور خودداری کنند.

- وقتی که فرد، خود می داند هیچ گونه جرمی مرتکب نشده حفظ آرامش در این لحظه بسیار مهم است.

- از مأمور پلیس بخواهند تا کارت شناسایی و حکم مأموریت خود را ارائه کند.

- اگر خواسته مأمور غیر معقول است شهروندان از آنان بخواهند به اتفاق هم برای بررسی بهتر و بیشتر به مرکز انتظامی بروند. البته در این زمان می توان ضمن درخواست از یکی دو نفر از عابران و شهروندان دیگر ( برای اطمینان ) در کنارشان باشند و با تماس با مرکز فوریت های پلیسی 110 و اعلام موقعیت بخواهند عوامل گشت پلیس به محل اعزام شوند و تا رسیدن گشت پلیس در آن محل بمانند. در تمامی مواردی که شهروندان این گونه عمل کرده اند مأمور قلابی در این لحظه پا به فرار گذاشته است.

- زمانی که پلیس به یک فرد مظنون می شود، علاوه بر این که خودرو، خودرو فرم پلیس است و کارت شناسایی واقعی یا حکم مأموریت هم ارائه شده، شهروند ممکن است به دستور پلیس مبنی بر اعزام به مراکز انتظامی یا بازرسی از وی یا خودرو اش جلوگیری به عمل آورد و حتی با ایجاد سر و صدا و جوسازی در مقابل خواسته قانونی پلیس مقاومت کند. در این مورد مقام قضائی برابر گزارش پلیس می تواند این شهروند را به مجازاتی که در قانون پیش بینی شده برساند. وقتی یک نفر جرمی مرتکب نشده نباید نگرانی از مواجهه با پلیس داشته باشد بلکه این بازرسی ها و بازجویی ها در واقع برای امنیت کل جامعه است و معمولأ پس از بررسی موضوع توسط پلیس در محل یا در مراکز انتظامی و رفع سوء ظن در همان ابتدای امر فرد آزاد می شود.

- یکی از راه های اصلی تشخیص مأمور قلابی از مأمور واقعی توسط شهروندان در استفاده از خودرو فرم یا شخصی است. اگر خودرو شخصی است آنگاه باید کارت شناسایی یا حکم مأموریت رؤیت شود.

به ياد داشته باشيد تنها راه موثر و اساسي در مقابله با انواع جرایم و آسيب ها پيشگيري است و پيشگيري تنها از طريق آموزش و آگاه سازي امكان پذير مي باشد.

پس از مطالعه متن پيش رو با انتشار و انتقال نكات هشداري به ساير شهروندان در مسير پيشگيري از آسيب ها و جرایم ياري گر پليس آگاهي باشيد.#

به قلم : سردار عليرضا لطفي – رئيس پليس آگاهي تهران بزرگ


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون